Wszyscy jesteśmy kosmitami

Okładka książki Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański Wydawnictwo: Literatura Piętro Wyżej Seria: 100lem literatura dziecięca
literatura dziecięca
100lem
Literatura Piętro Wyżej
2021-03-04
2021-03-04
10+

Okładka książki Oddech smoka Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Eliza Piotrowska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Małgorzata Strzałkowska, Rafał Witek, Maciej Wojtyszko
Ocena 0,0
Oddech smoka Krzysztof Kochański...
Okładka książki Latający talerz Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Ocena 0,0
Latający talerz Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Sieci widmo Wojciech Cesarz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Ocena 0,0
Sieci widmo Wojciech Cesarz, Ro...
Okładka książki Historie nie z tego księżyca Paweł Beręsewicz, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Ewa Martynkien, Zofia Stanecka, Joanna Wachowiak, Paweł Wakuła, Rafał Witek
Ocena 6,0
Historie nie z... Paweł Beręsewicz,&n...

Okładka książki Rodzina Obrabków i urodzinowy skok Per Gustavsson, Anders Sparring
Ocena 7,5
Rodzina Obrabk... Per Gustavsson, And...
Okładka książki Preskot Katherine Alice Applegate, Sara Olszewska
Ocena 7,9
Preskot Katherine Alice App...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Seria 100Lem powstała w Wydawnictwie Literatura przy okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, pisarza i wizjonera. Wieść o jej powstaniu sprawiła mi wiele radości, bo to idealna okazja by wraz z dzieckiem wejść w świat literatury science fiction. Za nami już "Kosmiczne przygody Bruma i Gruma" Pawła Wakuły, teraz przyszła pora na Wszyscy jesteśmy kosmitami Krzysztofa Kochańskiego.

Jest to zbiór opowiadań, na który składa się siedem tekstów. Każdy z nich ma oddzielny tytuł, jednak jako całość - choć na swój sposób - wpisują się w hasło mówiące o tym, że wszyscy jesteśmy kosmitami. Ich siłą jest właśnie różnorodność i spójność, a przede wszystkim pomysł autora na ujęcie tematu. Znać, że pisanie opowiadań bardzo Krzysztofowi Kochańskiemu pasuje.

Moim faworytem jest tutaj opowiadanie tytułowe ze względu na przewrotny sposób, w jaki autor zilustrował frazę. Jest to historia dwójki dzieciaków, które zostały poproszone o pomoc w "oswojeniu" kosmity, który przebywa na znalezionym statku. I choć brzmi to jak historia, jakich wiele, gwarantuję, że będziecie zaskoczeni jej przebiegiem i finałem (ale nic nie zdradzę).

Nie będę tu streszczać wszystkich opowiadań, za to mogę powiedzieć, że choć mam swoje ulubione, to wszystkie mają bardzo wyrównany, wysoki poziom. To kawał dobrej literatury science fiction, i nieważne, że skierowanej do dzieci. Autor wcale nie traktuje młodych odbiorców z przymrużeniem oka, ale serwuje im literacko wartościową dobrą rozrywkę w klimatach okołokosmicznych. Kochański świetnie oddaje ideę serii 100Lem i przekłada na grunt literatury młodzieżowej tematy bliskie Lemowi. Pisze o naszym miejscu we wszechświecie, o tym, czym jest dom, o wykorzystaniu techniki w nauce oraz snuje futurystyczne wizje świata nowych technologii. Oczywiście nie w sposób tak pogłębiony i analityczny, jak dzieje się to w twórczości Lema, ale wciąż są to rasowe opowieści gatunkowe, tyle że dostosowane do percepcji młodszych nastolatków.

Książka Krzysztofa Kochańskiego to strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o serię. Jest dobrym krokiem od fantastyki dla najmłodszych (lub dla młodszych, jak wspomniana już książka o Brumie i Grumie) ku science fiction dla dorosłych. Jest na swój sposób prosta i zrozumiała, ale też dojrzała, przemyślana, a do tego zaskakująca i świetnie napisana. Z powodzeniem możecie czytać ją z dzieciakami (bo lektura i dla was będzie przyjemnością) lub zaproponować ją do samodzielnej lektury. Opowiadania będą też świetnym punktem wyjścia do inspirujących rozmów o przyszłości i pobudzenia wyobraźni, lecz także do zastanowienia się nad poruszanymi w książce kwestiami. Oboje z Wojtkiem polecamy serdecznie.

Jak przystało na rodzica czytam swoim dzieciom ;)
Dla mnie książka rewelacyjna. Nawiązuje do kosmosu.
Jesteśmy w niej Ziemianami ale i kosmitami ;)
Czyta się szybko i fajnie.
Książka to kilka w sumie krótkich opowiadań .

Jak przystało na rodzica czytam swoim dzieciom ;)
Dla mnie książka rewelacyjna. Nawiązuje do kosmosu.
Jesteśmy w niej Ziemianami ale i kosmitami ;)
Czyta się szybko i fajnie.
Książka to kilka w sumie krótkich opowiadań .

Dodaj cytat z książki Wszyscy jesteśmy kosmitami