Praga magiczna

Okładka książki Praga magiczna Angelo Maria Ripellino
Okładka książki Praga magiczna
Angelo Maria Ripellino Wydawnictwo: Dowody Seria: Nie w serii publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Nie w serii
Praga magica
Dowody
2021-04-30
1997-01-01
Halina Kralowa
czechy szczygieł literatura włoska esej sztuka historia encyklopedia

Książka prawie niemożliwa do streszczenia. Poemat dygresyjny osnuty jedynie wokół Pragi, jej mieszkańców, sztuki w niej i o niej tworzonej oraz posępnego klimatu zamglonej Wełtawy. Gratka dla lubujących się w nieoczywistych poetyckich porównaniach, historiach starodawnych, destylatach z historycznych postaci, które ukształtowały Pragę. Na dłuższą jednak metę, dla osób znużonych manierą, książka staje się uciążliwa swym stylem, a na domiar złego - mroczna w końcowych kilkudziesięciu esejach. Jednak dla bohemistów, wielbicieli poetystów, Kafki, kabały, alchemii, może wydawać się całkiem ekscytującą lekturą, w której każdy kolejny esej to jak kolejna, całkiem odmienna czekoladka.

Trudna pozycja ze względu na brakiem linearnej narracji. To raczej płynna opowieść o Pradze, ale poprzez słowa czy wydarzenia klucze. Dużo tutaj praskiej melancholii czy opisów miejsc wątpliwych moralnie, ale i roli kultury żydowskiej i niemieckiej w rozwoju tego miasta.

Nie ma dla mnie słabych książek. Są nieodpowiednie, nie dla mnie. I właśnie "Praga magiczna" jest taką książką. Nie dla mnie.

Wielki zawód. Spodziewałem się zupełnie czegoś innego, niż otrzymałem. Powiem więcej, te cztery gwiazdki to jedynie za Wydawnictwo "Dowody na Istnienie" i związek z Mariuszem Szczygłem.

Każdy kiedyś zamknął książkę po przeczytaniu nie więcej niż 50 stron. Mnie to zajęło blisko trzy dni. Książce dawałem wiele szans, żadnej nie wykorzystała. Koniec końców zamknąłem bez żalu.

Książka definitywnie nie dla mnie. "Sorry Batory" ale taka jest brutalna prawda.

Każdy kiedyś zamknął książkę po przeczytaniu nie więcej niż 50...

“Praga magiczna” Angelo Maria Ripelliniego jest zaiste magiczną pozycją. Nie jest to typowa literatura faktu. Nie ma tu przewodnikowego opisu miasta. Jest za to magiczna podróż przez sztukę i literaturę związaną z Pragą. Ripellino w swoim wyjątkowym stylu pokazuje nam miasto poprzez pryzmat największych dzieł literatury czeskiej. Razem z autorem przejdziemy się ulicami miasta wraz z Kafką, Hrabalem i z wieloma innymi. Poznamy Pragę z legend, z poezji oraz ze sztuki.

Ripellino ma niepowtarzalny poetycki styl pisania z naciskiem na zapomniane wyrażenia, które są tak charakterystyczne dla poezji. Nadaje to opowieści efemerycznego charakteru.

Jak mówi Mariusz Szczygieł jest to biblia kultury czeskiej. Zdecydowanie jest to pozycja dla czechofili.

Praga widziana przez pryzmat historii, sztuki, okiem artysty. Magiczna, liryczna, ale... nie dla mnie.

Chętnie kupię jeśli ktoś chce sprzedać

Chętnie kupię jeśli ktoś chce sprzedać

Dla tych którzy lubią takie klimaty, Magiczna Praga będzie perełką. Mnie zauroczyła do tego stopnia, że to właśnie na temat Pragi - miasta o wielu obliczach, robiłam prezentację maturalną :).

• Praga
  • Czechy