Moja matka psychopatka. Dorastanie w cieniu potwora

Okładka książki Moja matka psychopatka. Dorastanie w cieniu potwora Olivia Rayne
Okładka książki Moja matka psychopatka. Dorastanie w cieniu potwora
2021-05-10
2021-05-10
Alka Konieczka
reportaż matka psychopatka dorastanie

Czasem zdarza się, że na drodze swego życia spotykamy czarującą, charyzmatyczną osobę. Początkowo uwodzi nas swym wdziękiem, ale po pewnym czasie zaczynamy czuć pewien dyskomfort, dostrzegamy jej dwulicowość, brak empatii, pogardę z jaką traktuje innych, manipulacje, kłamstwa a nade wszystko chęć przejęcia nad nami pełnej kontroli. Jednym słowem osobę, która przejawia cechy psychopatyczne. W przypadku, gdy jest to nasz partner, znajomy czy szef, po zorientowaniu się w powadze sytuacji mamy wybór, możemy odejść, oddalić się na bezpieczną odległość. Inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy psychopatą okazuje się nasz własny rodzic. Najgorzej chyba, gdy tak jak u Olivii zaburzona jest matka...
Wstrząsające studium toksycznej relacji matki z córką, spowodowanej ciężkim zaburzeniem osobowości.  Matka, która powinna być wsparciem, opoką, źródłem poczucia bezpieczeństwa dla swego dziecka wręcz przeciwnie, tylko czeka na okazję by wbić swojej córce nóż w plecy, by ją zniszczyć.
Historia wydarzyła się naprawdę i jest to książka przede wszystkim dla czytelników zainteresowanych tematem psychopatii, gdyż mamy w niej żywy przykład funkcjonowania na co dzień z taką osobą, ale myślę, że będzie to ciekawa lektura dla każdego. Może dzięki niej poszerzymy swą wiedzę związaną z tematem i odkryjemy, że ktoś z naszego otoczenia to właśnie psychopata/psychopatka?

Dobra powieść, oparta na prawdziwych faktach.
Momentami historia lub jakieś wydarzenie powtarzało się.
To trochę ta książka, czytając się dłużyła.
Kto lubi historie o psychopatach to polecam tę książkę.

Dobra powieść, oparta na prawdziwych faktach.
Momentami historia lub jakieś wydarzenie powtarzało się.
To trochę ta książka, czytając się dłużyła.
Kto lubi historie o psychopatach to polecam tę książkę.

Interesująca.

Interesująca.

Nagle po tej książce niektórym mogą się otworzyć oczy... Polecam. Przyjemnie się czyta i na prawdę można czasami dojść do zaskakujących wniosków.

Matka i dom to chyba dwa słowa najbardziej przyjazne i kojarzące się ze spokojem, ciepłem. W przypadku bohaterki książki niestety stały się synonimem strachu.
Autorka pokazuje chorą relację matka córka, ale i maż żona. Oliwia staje się narzędziem przetargu między małżpnkami, ale jednocześnie celem ataków matki.Chora kobieta wykorzystuje wiele środków aby zmuszać córkę do uległości.
Każdy rozdział tłumaczy i pokazuje mechanizmy dzialania człowieka z chorym umyslem. Zadziwiające jest uzaleznienie córki od matki mimo doznawanych krzywd.
Trudna emocjonalnie ksiażka, skłaniająca do ponurych refleksji.

Świetna książka, świetny sposób opisania historii, jedynie ciężko mi zrozumieć Olivię, to, że nadal wierzy, że po tym wszystkim matka może chcieć dobrze

Książka opisująca cechy psychopatów ( w książce relacji matki z córką i żony z mężem). Tacy ludzie żyją wśród nas i niszczą ludzkie relacje. Opisująca wyrafinowane manipulacje, kłamstwa i toksyczne zależności.

Niesamowita książka. Niby składa się z opisów zwyczajnych, drobnych zdarzeń, a jednak wywołuje emocje, skłania do refleksji. "Psychopata" to słowo bardzo mocne w przekazie, kojarzy się z totalnym zwyrodnialcem, mordercą, ale okazuje się, że to nie takie proste. Tak naprawdę możemy żyć obok kogoś takiego i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Bardzo polecam.

Ważna książka. Pozwala dużo zrozumieć, otwiera oczy. Jestem wdzięczna autorce za jej napisanie.

Bardzo wciągająca książka, zwróciłam uwagę na jej ciekawą budowę. Fakty o psychopatii pasowały zarówno do rozdziału je poprzedzającego jak i kolejnego. Książka zmusza do refleksji, obracając się wśród ludzi, nawet nie zdajemy sobie sprawy jak często mamy styczność z psychopatami. Być może są członkami naszych rodzin, małych społeczności, być może napotykamy ich codziennie w pracy, albo sporadycznie na imprezie u przyjaciółki. Mimo wszystko, przeszedł mnie zimny dreszcz ;)

• Przeczytane 2021
  • Reportaż
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Moja matka psychopatka. Dorastanie w cieniu potwora