Opiekunowie

2020-03-06
Anna Dobrzańska
Ekranizacje:
Obserwatorzy (1988)

"Opiekunowie" to najbardziej znana powieść Deana Koontza. Napisał ją 37 lat temu, a nadal potrafi wciągać bez opamiętania. Dopiero teraz ją przeczytałem, ale warto było po nią sięgnąć.
To niezwykła powieść. Niby horror, ale tak naprawdę to powieść o wielkim przywiązaniu i miłości człowieka do zwierzęcia, konkretnie do psa. I na odwrót...
Autor stworzył niesamowitą intrygę. Na jednej szali postawił dobro, na drugiej zło. Bezgraniczne zło. I to zarówno to ludzkie, jak i też w wytworach inżynierii genetycznej szalonych naukowców z tajnego laboratorium wojskowego Banodyne.
Autor stylem przypomina nieco Stephena Kinga, ale czuć też fascynację słynnym "Frankensteinem" Mary Shelley. Odrażający stwór, siejący bezgraniczny strach, to wypisz wymaluj, osobowość potwora stworzonego przez doktora Frankensteina.
Ta powieść pochłonęła mnie całkowicie. Wprost nie mogłem się od niej oderwać. Gdyby nie kilka zbytnich "przesłodzeń" i emocjonalnych uproszczeń, moja ocena byłaby jeszcze wyższa. Ale i tak z pewnością zapamiętam ją na długo.
Gorąco polecam!

Autor stworzył niesamowitą intrygę....

Pierwsze moje spotkanie z autorem i to bardzo udane. Genialne tworzenie atmosfery, emocje napięte jak struny w gitarze jeden mocny ruch i pękają a tym ruchem są ostatnie strony. Akcja pędząca do przodu, wciągająca nie pozwalająca odejść.

Zawsze miałem słabość do książek z wątkami inteligentnych czworonogów, od jednego z nich pochodzi mój nick tutaj (Oberon z Kronik Żelaznego Druida). Więc gdy przeczytałem krótki zarys fabuły z poleceniem od Stwphena Kinga w jego "Jak pisać" od razu dodałem ja do stosik do przeczytania.

Książka opowiada o losach Travisa Cornella, byłego żołnierza Delta Force, który po ciężkich przejściach życiowych (o dziwo z życia prywatnego, nie wojskowego) udaje się w dzicz, szukając pocieszenia w wędrówce. Spotyka tam psa rasy golden retriever, który jest zaniepokojony i wyraźnie przed czymś ucieka. Travis również wkrótce słyszy mrożące krew w żyłach wrzaski, nieprzypominające żadnego ze zwierząt, jednak udaje mu się za pomocą strzałów z pistoletu odpędzić napastnika.

Travis zabiera psa ze sobą, a ten niespodziewanie wykazuje wysoką inteligencję. Okazuje się, że pies był wynikiem eksperymentu w laboratorium Banodyne nad zwiększeniem inteligencji. Co więcej z tego samego laboratorium uciekł także Obcy - wynik eksperymentu nad stworzeniem hybrydy zwierząt, której jedynym celem jest zabijanie. Poprzez telepatyczną więź Obcy jest w stanie wyczuć psa, którego Travis nazwał imieniem Einstein.

Książkę czytało się bardzo przyjemnie, szczególnie podobało mi się przedstawienie poczucia humoru Einsteina, ciekawy był także wątek Nory i jej przemiana, dobrze bawiłem się także w wątku z adwokatem wspomnianej Nory i o sprycie 71-latka w starciu z agencja NSA.

Niestety książka ma też kilka wad, przykładowo finałowa konfrontacja jest szalenie niesatysfakcjonująca. Ponadto dziwi mnie przypisanie książki do gatunku horroru, owszem, Obcy jest szkaradnym potworem, rozrywającym szponami i urywającym głowy, ale jakoś nigdy nie czułem większego napięcia w scenach z nim. I co ciekawe prawie każdy bohater cechuje się tu jakimiś problemami psychocznymi, czy to traumą, czy chorobliwą niepewnością siebie, aż po skrajne szaleństwo i psychopatyzm. Tak naprawdę jedyną postacia stabilną psychicznie jest pies 😆

Ale i tak polecam książkę miłośnikom czworonogów, a zwłaszcza wielbicielom niszy z inteligentnymi zwierzętami

Zwierzęca inteligencja wzmocniona eksperymentalną technologią. Co z tego może się urodzić? Przerażająca, trzymająca w napięciu, oplatająca grozą opowieść o ludzkiej dumie i nadludzkiej sile.

2047

Pierwsza książka Koontza, która mi się jako-tako podobała.

Pierwsza książka Koontza, która mi się jako-tako podobała.

Czytałem "Opiekunów" jeszcze za czasów technikum pożyczył mi ją znajomy .
W domu zasiadłem do lektury I po pierwszych rozdziałach mówię ooo cholercia jaki klimacior.
Od tamtego czasu polowałem na ten tytuł aż w końcu zrobili wznowienie i odrazu wybrałem się do Empiku i zakupiłem egzemplarz żeby przypomnieć sobie ten super klimat.
Książka trzyma w napięciu cały czas , czyta się szybko i sprawnie klimacior nie pozwala oderwać nawet na chwilę.
Moja ocena 10/10
Oczywiście polecam

Czytałem "Opiekunów" jeszcze za czasów technikum pożyczył mi ją znajomy .
Książka trzyma w napięciu cały czas , czyta...

Przeczytałam, bo polecała mi tę książkę koleżanka. Dziwię się sobie samej, że wytrwałam do końca.
Oceniam książkę na mocno średnią i dziwią mnie jej dobre oceny w internecie.
Okładka i opis sugerowały napięcie i grozę, a ja niestety tych uczuć nie doświadczyłam. Autor ma skłonność do nadmiernego tworzenia profili psychologicznych i historii bohaterów, nawet epizodycznych, a informacje te nie mają żadnego wpływu na fabułę i tylko opóźniają akcję powieści.
Mówiąc wprost: mimo obiecującego opisu książka moim zdaniem jest po prostu nudna. Jedyne, co mi się podobało, to postać psa, który nadał ciepła i kolorytu powieści.

Oceniam książkę na mocno średnią i dziwią mnie jej dobre oceny w internecie.

Może gdybym przeczytała tę książkę jako jedną z pierwszych to może, podkreślam może by mi się spodobała. A tak wszystko na czym opiera się fabuła czytałam kilkanaście razy. Ten sam typ bohaterów, tajny eksperyment, próby zatarcia śladów, ucieczka i pogoń. Nic odkrywczego jeśli ktoś zna twórczość autora. Poczucie skopiowania innych książek towarzyszyło mi od początku do końca. W żadnym momencie, mimo sensacyjności fabuły, nie czułam się zaskoczona. Dokładnie wiedziałam w jakim kierunku zmierza Koontz i tytuł w taki właśnie sposób się kończy. Czuję niedosyt i rozczarowanie. Bo nawet wszystko jakieś tu było bardziej powierzchowne i zarówno dobrzy bohaterowie, jak i czarne charaktery jakoś tak wykreowane bez polotu. Tytuł okrzyknięty jako jeden z najlepszych Deana Koontza, a ja w nim nie widzę tego potencjału. Jedyny plus jaki mogę wymienić to ciekawe nawiązanie do Misterium, a raczej jako, że ta książka została napisana wcześniej, to pomysł mądrych psów został ciekawie pociągnięty dalej i nie zginął w próżni. Książki ani nie polecam ani nie odradzam. Prawdopodobnie jeśli ktoś nie zna pióra Koontza to może się podczas lektury dobrze bawić. Jednak nie można liczyć na głębszą kreację bohaterów czy złożoną fabułę. Tu wszystko jest proste i przewidywalne, a także okraszone dużą dawką sentymentalizmu do ulubionych rzeczy autora.

Czytałam już jedną książkę autora i zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie. Do tego stopnia, że postanowiłam sięgać po kolejne jak tylko będzie taka okazja. Czy ten tytuł okazał się być równie dobry jak poprzedni?

'Człowiek jest w stanie przypomnieć sobie młodzieńczą niewinność, pasje, radości i zachłanność, pomyślał, ale nigdy ich w pełni nie odzyska.'

Pewnego dnia podczas wędrówki w lesie Travis spotyka psa. Z wyglądu określa, że jest on bezpański i postanawia się nim zająć. W domu po jakimś czasie okazuje się, że zwierzę jest inteligentne bardziej, niż inni przedstawiciele jego gatunku. Skąd więc wziął się w środku lasu? I dlaczego panicznie bał się tam jakiegoś innego stworzenia?

Badania genetyczne zawsze są ryzykowne i mogą skończyć się tragicznie. W tym przypadku naukowcy obdarzyli psa ogromną inteligencją. Ale spod ich skrzydeł wyfrunęło jeszcze jedno stworzenie, które wcale nie jest przyjazne. Wręcz przeciwnie. W jakim celu przeprowadzane były badania, w wyniku których uzyskano dwa skrajnie różne istnienia?

Każdy, kto chociaż trochę lubi psy odnajdzie się w tej historii idealnie. Oczywiście nie jest to warunek, ale takie uczucia pomagają lepiej wczuć się w sytuację nowych właścicieli Einsteina. Niejednokrotnie wzruszyłam się ich wzajemną relacją i do samego końca im kibicowałam. Czy uda się przezwyciężyć zło, które wydostało się z tajnego laboratorium?

'Czasami człowiek mógł się delektować śmiercią jak dobrym jedzeniem, winem czy uroczym zachodem słońca.'

To była naprawdę dobra i wciągająca historia. I po drugiej przeczytanej książce autora wiem już, że kolejne będę brała i czytała w ciemno. Połączenie horroru z wątkiem obyczajowym i jeszcze pomiędzy wrzucenie psa jako jednego z głównych bohaterów okazało się strzałem w dziesiątkę. Świetnie się bawiłam i pomimo objętości książkę przeczytałam bardzo szybko. Polecam każdemu, nie zawiedziecie się!

'Ludzie mają naturalną skłonność do antropomorfizowania swoich zwierząt. Przypisują im ludzkie umiejętności i intencje, choć nie mają ku temu żadnego powodu.'

Pewnego dnia...

Wersja papierowa.
Uwielbiam Deana Koontza za niesamowity zmysł do tworzenia postaci i atmosfery w swoich książkach.
I tym razem po raz kolejny otrzymałem kupując jego produkt ( Że tak nazwę) odpowiednią dawkę emocji i fenomenalną historię.
Mocno kibicowałem głównym bohaterom , ten autor tworzy tak niesamowite postacie że nie da się być wobec nich obojętnym i tak było również tym razem.
Polecam 💓 warto....

Wersja papierowa.