Śladów pobicia brak. W pułapce przemocy domowej

Okładka książki Śladów pobicia brak. W pułapce przemocy domowej
2019-05-07
9788381911764
Kaja Gucio
przemoc domowa

bardzo dobra praca, pokazująca złożoność problemu.

bardzo dobra praca, pokazująca złożoność problemu.

Świetna, poruszająca książka.

Świetna, poruszająca książka.

Bardzo potrzebna książka. Otwiera oczy na ludzi dookoła.

Bardzo potrzebna książka. Otwiera oczy na ludzi dookoła.

Statystyki dotyczące przemocy domowej w Ameryce są zatrważające. Rachel Loiuse Snyder w swoim reportażu ,,Śladów pobicia brak. W pułapce przemocy domowej" rozmawia zarówno z ofiarami jak i oprawcami a także policjantami i działaczami społecznymi. Ukazuje problem przemocy wobec wielu perpektyw. Nie wytyka palcem, nie ocenia. Często wskazuje na luki w prawie, które pozwalają sprawcy uniknąć kary, skazując tym samym ofiarę na dalsze cierpienia. Autorka w swojej publikacji odnosi się zarówno do ogółu jak i analizuje konkretne przypadki przemocy, które nie rzadko doprowadziły do śmierci. Najczęściej ofiarą jest kobieta i to nie ulega zmianie, jakkolwiek by na to nie spojrzeć.
Większość tego typu reportaży sprowadza się do wniosku, że bity będzie w przyszłości także bił. Nie od dziś wiadomo, że przemoc rodzi przemoc.
Uwypukla wady systemu, który ciągle zawodzi. Wady, które można odnieść nie tylko do Ameryki, ale do większości krajów, gdzie przemoc stanowi problem. I te wady, brak współpracy między poszczególnymi instytucjami są wszędzie takie same i to one rodzą największe problemy. Pomijając już brak empati i przeszkolenia na pierwszej linii front walki z przemocą. Zdarza się i nie rzadko, że policja rozkłada w goście bezradności ręce, noe reaguje należycie do sytuacji i zagrożenia, bagatelizuje sprawę.
I znowu... ofiary pragną pomocy, ale boją się oprawcy a środowisko nie reaguje, bo masa ludzi wychodzi z założenia, że co się dzieje u kogoś za ścianą to nie nasza sprawa. Sąsiad szybciej się zainteresuje tym, że Zenek spod piątki kupił golfa na kredyt niż tym, że za ścianą panują nieustanne krzyki i awantury...
To wszystko jest błędnym kołem. Ciężko czyta się tego typu lektury. Tym bardziej, że w świetle czy obyczajów i prawa nie dzieje się nic nadzwyczajnego.
Póki nie ma śladów, nie ma przemocy...

🖤📚Opinia pochodzi z:
https://www.instagram.com/her_meowjesty_reads/ 📚🖤

Siadając do tej książki nie spodziewałam się tak dużego natłoku myśli po jej przeczytaniu.
Przemoc domowa, agresja w związku, terror emocjonalny - choć dla większości z nas może brzmieć abstrakcyjnie - zaburzone i toksyczne relacje w rodzinach są codziennością dla ZBYT WIELU. „Śladów pobicia brak” to przerażająco bezkompromisowe podsumowanie zarówno dramatycznych statystyk, dziurawego jak ser systemu pomocy, błędów administracyjnych amerykańskiego systemu prawnego i, a może przede wszystkim - skrajnie niebezpiecznego i desperackiego życia ofiar. Bez odrobiny przesady - to książka, którą powinien przeczytać każdy, jeśli nie dla siebie to dla bliskich, przyjaciół, rodziny, swoich dzieci - dom z najbezpieczniejszego staje się najbardziej niebezpiecznym miejscem dla ofiary, a terroryzowanie jej - w świetle prawa i obyczajów - jest właściwie legalne. W końcu „nie moja sprawa co oni tam w domu robią”. Te historie naprawdę otwierają oczy, a fakt, że spotykają ludzi we wszystkich grupach społecznych i etnicznych sprawia - że są realnym zagrożeniem, więc każda wiedza o tym jak je rozpoznać, lub gdzie szukać pomocy jest na wagę złota.
Jeśli planujecie przeczytać tylko jeden reportaż w tym roku - niech to będzie właśnie ten.

🖤📚Opinia pochodzi z:
https://www.instagram.com/her_meowjesty_reads/ 📚🖤

Na półkach: , , , , , , ,

Doskonały reportaż o przemocy domowej w USA

Doskonały reportaż o przemocy domowej w USA

Znajdziemy w tym reportażu wiele przykładów tego, jak wygląda przemoc domowa. Snyder podaje statystyki, pisze o sytuacjach nie tylko o samej przemocy, ale i zabójstwach popełnianych w konsekwencji na rodzinie (czy tzw. samobójstwach rozszerzonych). Ale nie jest to książka ograniczająca się tylko do opisywania ludzkich dramatów i pokazywania brutalności sprawców. Autorka stara się problem naświetlić z różnych stron, zanalizować jego przyczyny i przedstawić możliwe rozwiązania. Pokazuje nie tylko ofiary, ale rozmawia z przemocowcami, a także z policjantami, osobami z opieki społecznej, aktywistkami starającymi się pomagać poszkodowanym. Kwestionuje powszechnie przyjęte poglądy i sposoby działania, np. dlaczego nie odeszła. Obnaża bierność systemu wobec przemocy w rodzinie. Zwraca również uwagę na kwestię dostępu do broni i na to, jak znacząco wzrasta zagrożenie dla kobiety w momencie, gdy w takiej rodzinie pojawia się broń.

Oczywiście reportaż dotyczy Stanów Zjednoczonych, ale przecież wiemy, że wszędzie wygląda to mniej więcej tak samo (i są też książki ukazujące tę tematykę na naszym rodzimym podwórku). Snyder jest w swojej relacji bardzo spokojna, nie epatuje emocjami, czy drastycznymi obrazami, stara się na wszystko popatrzeć bardzo racjonalnie, a jednocześnie z ogromną empatią – co też jest siłą tego reportażu. Wzbudza on raczej smutek, niż wściekłość. To nie jest pozycja dla tych którzy szukają sensacji, nie jest to też poradnik dla tych, którzy wpadli w sidła przemocy domowej.

Szczerze mówiąc, to czytając tę książkę miałam poczucie, że w tych sprawach robi się przygnębiająco mało – jak zawsze zresztą, kiedy problem dotyczy kobiet. Coś tam się robi, ale zdecydowanie za mało w stosunku do skali procederu – a w dodatku problem się nasila, obecnie wygląda na to, że na całym świecie mamy epidemię przemocy domowej. To zaś nie jest sprawą prywatną, za jaką zwykliśmy tę przemoc uważać, ale palącą kwestią zdrowia publicznego i bezpieczeństwa. Gdyby sprawa dotyczyła przemocy na mężczyznach z pewnością miałaby charakter priorytetowy.

Snyder podeszła do tematu wielotorowo. Poszczególne historie stanowią dla niej punkt wyjścia do omówienia obecnie obowiązujących procedur, do pokazania tworzących się w coraz większej liczbie miast specjalnych zespołów i komórek poświęconych sprawom przemocy domowej oraz do prześledzenia schematu, według którego taka przemoc rozwija się i eskaluje. Autorka oddaje głos ofiarom i ich rodzinom, ale też samym oprawcom, zwracając uwagę, jak często ci, którzy krzywdzą, sami zostali skrzywdzeni w dzieciństwie, przez co koło przemocy toczy się nieprzerwanie i właściwie nie widać większych szans na jego przerwanie.

Cała opinia:

Wstrząsajacy, dobrze napisany reportaż. Moim zdaniem lektura obowiązkowa dla każdego

Był zupełnie zwyczajny. Uroczy. Z poczuciem humoru. Dbał o nią. Ona się zakochała. Uległa jego urokowi. Ślubowali sobie miłość. Dozgonną. Już na zawsze. Razem. Nagle czar prysł. Tylko nadzieja się tliła, że w końcu będzie lepiej.

W oczach znajomych byli idealną parą. Nikt nie wnikał, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Czasem było coś słychać. Kolejny raz. I znowu to samo. Pewnie zwykła sprzeczka. Ktoś się odważył. Zadzwonił po pomoc. Puk, puk. Otworzyła. Przestraszona. Wszystkiemu zaprzeczyła. Panie władzo, wszystko w porządku.

Dlaczego go nie zostawi? Dlaczego go broni? Dlaczego nikt z tym nic nie zrobi? Dlaczego system nie działa? Dlaczego milczymy? Dlaczego bagatelizujemy problem?

Długo tę książkę czytałam. Musiałam ją sobie dawkować. Temat przemocy domowej dotyka ogromną ilość osób. W większości przypadków to kobiety są ofiarami. Taką mamy kulturę. „Problemy rodzinne” wiążące się z przemocą są codziennością. Nawet nie zdajmy sobie z tego sprawy. Nikt przecież nie będzie się wtrącać w cudze życie.

Ta książka wywołuje duży dyskomfort, a czasem nawet poczucie bezsilności. Autorka oddała głos ofiarom, sprawcom i aktywistom. Nie serwuje nam gotowych rozwiązań. Raczej skłania do krzyku, aby o tym problemie było głośniej. Opisana sytuacja dotyczy Stanów. Ale czy u nas jest inaczej?

Dodaj cytat z książki Śladów pobicia brak. W pułapce przemocy domowej