Świat Nauki 02/2021 (354)

Okładka książki Świat Nauki 02/2021 (354)
Redakcja magazynu Świat Nauki Wydawnictwo: Prószyński i S-ka czasopisma
czasopisma
Prószyński i S-ka
2021-01-25
2021-01-25
dinozaury kosmologia zmiany klimatyczne COVID-19 medycyna biologia rak nowotwory paleontologia Mars astronomia

Na półkach: , , , , , ,

Lutowy numer zawiera następny ciekawy artykuł astronomiczny, który wskazuje na to, że nasze wyobrażenia o ewolucji Wszechświata są jednak niekompletne. Galaktyki starzeją się zbyt szybko, supernowe zachowują nie tak jak powinny - no i super, bo oznacza to, że jest jeszcze sporo do odkrycia!

Dla amatorów dinozaurów zamieszczono tym razem artykuł o rzeczywistym wyglądzie dylofozaura, czyli plującego toksyczną śliną drapieżnika w "Jurassic Park". Cóż, prawda o tym gadzie jest oczywiście inna, niżby to sugerował film.

Z dziedziny medycyny zaoferowano dwa ważne artykuły o COVID-19 (wiem, mamy pandemii po dziurki w nosie, ale trzeba zrozumieć mechanizmy koronawirusa, aby skutecznie walczyć z tą zarazą) oraz o zadziwiających strategiach komórek nowotworowych. Być może słonie i walenie pomogą nam w walce z rakiem.

Alarmujące wyniki badań o zmianach klimatycznych w wysokich Himalajach potwierdzają tylko fakt, że przyszłe generacje będą musiały zapłacić za naszą beztroskę wysoką cenę.

Dodaj cytat z książki Świat Nauki 02/2021 (354)