
- Data wydania:
- 2019-02-18
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-02-18
- Liczba stron:
- 272
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788395121425
- Wydawnictwo:
- Agencja Wydawnicza PDN
- Tagi:
- książki historyczne książki popularnonaukowe kultura i sztuka cmentarz cmentarze lubuskie nagrobki rzeźba sztuka zabytki
- Cykl:
- Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego (tom 9)
- Kategoria:
- historia
- Data wydania:
- 2019-02-18
- Liczba stron:
- 272
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788395121425
- Tagi:
- książki historyczne książki popularnonaukowe kultura i sztuka cmentarz cmentarze lubuskie nagrobki rzeźba sztuka zabytki
Oddajemy w Państwa ręce dziewiąty tom Cmentarzy wyznaniowych do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego, poświęcony cmentarzom, które do zakończenia drugiej wojny światowej funkcjonowały w obrębie obecnego powiatu wschowskiego, na terenie miasta i gminy Wschowa.
W niniejszej publikacji uwzględniono tylko te miejsca pochówków, po których do dziś pozostały choćby fragmenty, np.: krzyże, mogiły, nagrobki, grobowce, pomniki, ogrodzenia. Pominięto cmentarze całkowicie zniszczone, po których poza drzewostanem i krzewami, nie zachowały się żadne materialne ślady grobów. Nie uwzględniono także cmentarzy, które po 1945 roku przekształcono np. na parki, boiska sportowe, place zabaw czy szkółki leśne.
W omawianym tomie wyszczególniono 23 cmentarze. W większości są to cmentarze wiejskie, które po drugiej wojnie światowej zamknięto, zniszczono i zdewastowano. Jedenaście z nich znajdowało się na terenie przykościelnym w miejscowościach: Dębowa Łęka, Hetmanice, Konradowie, Lgiń, Osowa Sień, Przyczyna Górna, Siedlnica, Tylewice oraz Wschowa (kościół pw. św. Stanisława, kościół klasztorny i kościół poewangelicki imienia Żłóbka Chrystusa). Tylko 4 cmentarze położone w Lginiu, Łysinach, Olbrachcicach i we Wschowie przeznaczono na współczesne pochówki.
Na szczególną uwagę zasługuje lapidarium we Wschowie. Cmentarz ewangelicki z początku XVII wieku założono poza murami miasta. Pierwszym pochówkiem w dniu 25 lutego 1609 roku był pogrzeb Małgorzaty, żony burmistrza Wschowy, Piotra Deutschlendera. W XIX wieku dołączono do istniejącej nekropolii od zachodu część grzebalną dla ludności katolickiej wraz z domem przedpogrzebowym w stylu klasycystycznym, zbudowanym w 1819 roku. W części ewangelickiej umieszczono ponad 170 płyt epitafijnych z XVII i XVIII wieku. Na terenie lapidarium zgromadzono także fragmenty płyt i nagrobków pochodzących z okolicznych zniszczonych lub zlikwidowanych cmentarzy ewangelickich. Cmentarz ze względu na wyjątkowe i niepowtarzalne epitafia i nagrobki otrzymał miano lapidarium i stał się działem Muzeum Ziemi Wschowskiej. Obok cmentarza w Halle wschowskie lapidarium należy do najstarszych cmentarzy w nowożytnej Europie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego. Tom IX
Dodaj cytat
Opinie [0]