Bambi. Opowieść leśna

Okładka książki Bambi. Opowieść leśna Felix Salten
Okładka książki Bambi. Opowieść leśna
Felix Salten Wydawnictwo: Wydawnictwo Dobry Owoc Ekranizacje: Bambi (1948) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Bambi: Eine Lebensgeschichte aus dem Walde
Wydawnictwo Dobry Owoc
2021-03-30
2021-03-30
Marceli Tarnowski
Ekranizacje:
Bambi (1948)

Podobnie jak w przypadku "Pinokia" tak samo "Bambi" znany jest głównie z adaptacji Disneya skrojonej pod młodszych odbiorców. Jednak zarówno oryginalny "Pinokio" Collodiego, jak i "Bambi" Saltena są znacznie mroczniejszymi historiami od swoich animowanych adaptacji.

W powieści Felixa Satena poznajemy świat z perspektywy leśnych zwierząt. Jest to surowa i brutalna rzeczywistość, gdzie nie tylko trzeba walczyć o byt, ale i uniknąć zastrzelenia przez NIEGO - człowieka. Pamiętam, że w dzieciństwie oglądałem bajkę pt. "Zwierzęta z Zielonego Lasu" i książka Saltena bardziej przypominała mi ten serial animowany niż bajkę Disneya. Bambiego poznajemy w chwili narodzin i towarzyszymy mu aż do jego starości, gdzie niejako historia zatacza koło kiedy to Bambi staje się księciem lasu, których jako młoda sarna traktował z pewną nieśmiałością i bojaźliwością. Powieść czyta się dobrze, rozdziały są krótkie i nawet dziś warto do niej powrócić chociaż książka ma już ponad 100 lat. Szczególnie urzekły mnie rozdziały w którym liście zastanawiają co się z nimi stanie gdy spadną z drzewa albo gdy Bambi postanowił, że porozmawia z jeleniem.

Oryginalny "Bambi" nie jest uładzoną słodką historyjką, a mądrą chwilami gorzką bajką. Jednocześnie cała historia mogłaby być prawdziwa. Daje do myślenia.

Piękna i mądra książka, bynajmniej nie dla dzieci.

Piękna i mądra książka, bynajmniej nie dla dzieci.

Przepiękna bajka potrafiąca poruszyć najbardziej zatwardziałe serca.

🌲 Lektura pełna przygód. Mówiąca o przyjaźni, miłości, oddaniu.

🦌 Z wielką przyjemnością cofnęłam się do czasów dziecinnych, dzięki tej lekturze uroniłam nie jedną łze ale i również przeżyłam wiele przygód z głównym bohaterem.

🌲 Powieść powstała wiele lat temu pomimo tego, nie straciła nic ze swojego przekazu.

🦌 Jest uniwersalna i ponadczasowa. Uczy szacunku do tego, co nas otacza. Pokazuje, również że człowiek jest często nieczuły na cierpienie innych. Bo jedynie on odczuwa to satysfakcję z zabijania.

W tym wydaniu znajdują się czarno-białe ilustracje autorstwa Richarda Cowdrey, pomimo że mają charakter minimalistyczny, nadają charakteru całej historii.

Lektura jest łatwa w odbiorze, lecz na szczęście napisana ładnym językiem nieinfantylnym. Przepięknie przedstawiony jest las, w bardzo barwny i szczegółowy sposób, aż chce się tam być, obok

Mimo, iż lektura skierowana jest do nieco młodszych czytelników, każdy w niej odnajdzie coś dla siebie. Czasami fajnie poczuć się znów dzieckiem, przemiłe uczucie. A Wy lubicie wracać do bajek z dzieciństwa?

Przepiękna bajka potrafiąca poruszyć najbardziej zatwardziałe serca.

🌲 Lektura pełna przygód. Mówiąca o przyjaźni, miłości, oddaniu.

🌲 Powieść powstała wiele lat temu pomimo tego, nie straciła nic ze swojego...

𝕿𝖞𝖙𝖚ł: 𝕭𝖆𝖒𝖇𝖎. 𝕺𝖕𝖔𝖜𝖎𝖊ść 𝖑𝖊ś𝖓𝖆
𝕬𝖚𝖙𝖔𝖗: 𝕱𝖊𝖑𝖎𝖝 𝕾𝖆𝖑𝖙𝖊𝖓
𝕿ł𝖚𝖒𝖆𝖈𝖟𝖊𝖓𝖎𝖊: 𝕸𝖆𝖗𝖈𝖊𝖑𝖎 𝕿𝖆𝖗𝖓𝖔𝖜𝖘𝖐𝖎
𝖂𝖞𝖉𝖆𝖜𝖓𝖎𝖈𝖙𝖜𝖔: Nowa Baśń
~~~

"Bambi. Opowieść leśna" to książka w której głównym bohaterem jest tytułowy Bambi - mała sarenka mieszkająca w lesie pod opieką mamy i ucząca się od niej wszystkiego co będzie potrzebne do przetrwania w lesie, gdzie grasuje straszliwy ON.
~~~

Zapewne nie ma takiej osoby, która nie kojarzyłaby disneyowskiej animacji powstałej w oparciu o tą książkę. Jako dziecko bardzo ją lubiłam i teraz z wielką chęcią sięgnęłam po pierwowzór. Na początku trochę się rozczarowałam, że nie było Tuptusia, który był moim ulubionym bohaterem. Jednak z każdą przeczytaną stroną przekonywałam się, że nie jest to kolorowa opowieść dla dzieci jak w bajce ( wykluczając scenę śmierci matki Bambiego ),tylko brutalna opowieść o przetrwaniu w pełnym niebezpieczeństw lesie, gdzie każdy dzień może być ostatnim.
Podobało mi się opisywanie natury w tej książce, autor robi to pięknie i szczegółowo, przenosi nas w sam środek pełnej życia puszczy.
Jednak nie wiem czy młodsi się w tym odnajdą. Starsze osoby napewno to docenią, dzieci mogą mieć z tym lekkie trudności.
Dodatkowo karty książki urozmaicone są ilustracjami Richarda Cowleya. Ilustrator ma świetną kreskę i bardzo fajnie przedstawił zwierzęta i otaczającą je okolicę.
Powieść nie posiadała zbyt wiele akcji, ale mi się podobała bo od dziecka lubię czytać ( i oglądać) o zwierzętach. Jak wspominałam fajnie było poznać pierwowzór bajki i porównać ze sobą obie wersje.

𝕿𝖞𝖙𝖚ł: 𝕭𝖆𝖒𝖇𝖎. 𝕺𝖕𝖔𝖜𝖎𝖊ść 𝖑𝖊ś𝖓𝖆
𝕬𝖚𝖙𝖔𝖗: 𝕱𝖊𝖑𝖎𝖝 𝕾𝖆𝖑𝖙𝖊𝖓
𝕿ł𝖚𝖒𝖆𝖈𝖟𝖊𝖓𝖎𝖊: 𝕸𝖆𝖗𝖈𝖊𝖑𝖎 𝕿𝖆𝖗𝖓𝖔𝖜𝖘𝖐𝖎
𝖂𝖞𝖉𝖆𝖜𝖓𝖎𝖈𝖙𝖜𝖔: Nowa Baśń

Zapewne nie ma takiej...

Wspaniała książka!! Dużo bogatsza niż disneyowska bajka powstała na jej motywach.
Świetnie pokazane są zachowania zwierząt, życie lasu, jego uroki ale też wieczna niepewność, lęk i czujność. Język jest niesamowicie barwny i przyjemny. A cudowne ilustracje Richarda Cowleya tylko dodają uroku opowieści.
To książka ponadczasowa. Urzekają mnie w niej nie tylko główne historie (Bambiego i jego krewnych). Piękne są również krótkie rozdziały np. ten o liściach spadających na zimę. Ich rozmowa to piękna historia przemijania i strachu przed śmiercią. Albo rozdział, w którym Bambi ma zamiar wreszcie porozmawiać z jeleniem - chyba najzabawniejszy z całej książki.
Majstersztyk!

Nie zalecam czytania małym dzieciom - w książce jest opisane prawdziwe życie lasu, łącznie z polowaniami i łańcuchem pokarmowym (krew, wnyki).

To książka ponadczasowa. Urzekają mnie w niej nie tylko główne historie...

"Bambi. Opowieść leśna" jest książką, która mnie absolutnie zachwyciła. Nie do końca jest to powieść dla młodszych dzieci, raczej trochę starszych, ja musialam omijac niektóre fragmenty lub nieco modyfikować ;) jest tam dużo brutalnośći i lejącej się krwi! W sumie to nie wiem czy dziecko wyniesie z niej tyle co dorosły. Mnie zachwyciła ponieważ pod pozorem książki dla dzieci, ukryta jest w niej prawda o zyciu lasu. Pewnie nieczęsto zastanawiamy się jak las i życie w nim wyglądaja z perspektywy zwierząt, a tu jest to bardzo fajnie przedstawione. Ja się bardzo dobrze bawiłam podczas lektury, ale musiałam często córci wyjasniać pewne rzeczy i barwniej opisywać żeby ją bardziej zainteresowało.

Któż nie zna Disneyowskiej historii o małym jelonku Bambi? Chyba większość z nas widziała bajkę, która powstała w 1942 roku, ale czy czytaliście książkę, która ukazała się przecież jako pierwsza? Bez bicia przyznam się, że mam z nią do czynienia dopiero teraz, chociaż ekranizację wisiałam już lata temu. "Bambi. Opowieść leśna" została napisana przez Felixa Saltena i to o niej napiszę Wam dziś kilka słów. Bohater lektury, czyli tytułowy Bambi, to młody jelonek, który przez wszystkich mieszkańców lasu nazywany jest księciem. Co dzień uczy się nowych rzeczy, poznaje otaczający go świat, który jest zarówno piękny, jak i niesamowicie niebezpieczny. O tym, że w życiu musi nauczyć się radzić sobie sam, jelonek przekonuje się bardzo szybko. Gdy traci matkę, Bambi jest zmuszony do całkowitej samodzielności i nauczenia się jak przetrwać w lesie. Jest to przepiękna książka o dorastaniu i poszukiwaniu własnej drogi. Ale czy faktycznie przeznaczona jest ona dla bardzo młodego czytelnika? Otóż w historii autor zawarł sporo brutalnych scen morderstw zwierząt przez ludzi oraz zwierząt zabijających się nawzajem. Z jednej strony może to być dla dziecka dobra lekcja, ale może nie każdy będzie chciał przedstawiać swoim pociechom tak drastycznych historii. Decyzja należy do rodziców, oczywiście. W książce są zawarte również przepiękne opisy leśnej przyrody i dobrze wychwycone zachowania zwierząt. No i nie sposób nie wspomnieć o ilustracjach stworzonych przez Richarda Cowdrey'a, które swoim urokiem dopełniają całą książkę o przygodach małego jelonka. Było mi bardzo miło czytać tę piękną i ponadczasową lekturę, dzięki której wspomnieniami wróciłam do lat swojej młodości.

Bardzo smutna historia.

Bardzo smutna historia.

Piękna i pełna okrucieństwa. Przeczytałam ją po raz pierwszy będąc w podstawówce i do tej pory ją pamiętam. Niesamowicie poruszająca opowieść o brutalności świata, w którym nic nie jest czarno-białe.

• Dla dzieci
  • Dzieciństwo