Pamiętniki włościanina

Klinika Języka
2020-01-01
2020-01-01
9788364197826
włościaństwo polska wieś XIX wiek XX wiek Dzików

Świetna książka opisująca życie podczas dynamicznych zmian, z którymi zetknęło się chłopstwo z Galicji, a dokładnie z okolic Tarnobrzega. Jan Słomka opisuje zdarzenia z życia w wsi oraz Tarnobrzega w interesujących szczegółach. Zauważa zmiany, a także piętnuje pewne cechy społeczeństwa wieszczańskiego. Autor podaje także wiele cen produktów codziennego użytku dzięki czemu można zobrazować koszty życia w tamtej epoce. Moim zdaniem książka jest bezsprzecznie warta przeczytania, a tym bardziej, że dostępna jest jej darmowa wersja na serwisie wolne lektury.

Uważam że ta książka powinna być lekturą obowiązkową w szkole. Czyta się lekko, przyjemnie, jakby siedział obok Ciebie dziadek i opowiadał swoje życie. Bez koloryzowania, bez oceniania. Wspaniała kopalnia wiedzy o życiu na wsi, wojnie i stosunkach Polsko Żydowskich

Autor porusza wiele interesujących zagadnień z przełomu XIX/XX wieku.

Autor porusza wiele interesujących zagadnień z przełomu XIX/XX wieku.

Pierwsze wydanie tej pozycji to 1912 rok. Znakomity obraz polskiej wsi okolic Tarnobrzegu przełomu XIX/XX wieku. Bardzo szerokie spektrum informacji, dostarcza czytelnikowi wyczerpujących wiadomości o życiu ówczesnej wsi, panujących stosunkach prawnych, sąsiedzkich, gminnych; prawodawstwo galicyjskie, zabawy, uprawa roli i narzędzia, podróżowanie i środki komunikacji, ubiór, obyczaje, przesądy.
Czyta się lekko i szybko, polecam - choć język miejscami nieco archaiczny.

Historia Polski opisana inaczej niż w podręcznikach do historii czy innych pozycjach, bo okiem człowieka z ludu, Jana Słomki w białej "kamizieli". Bardzo ciekawie przedstawione wszelkie dziedziny życia chłopskiego, od połogu przez edukację po wpływ Żydów na społeczeństwo polskie. Bardzo dobry rozdział z czasów wielkiej czyli I Wojny Światowej (Pamiętniki wydane po raz pierwszy w 1928 roku) i jak wyglądało tworzenie się Polski po latach niewoli w regionie tarnobrzeskim - warto przeczytać przed 11.11.

Warta przeczytania skarbnica wiedzy o polskiej wsi w tamtych czasach.

Razić może tylko końcówka - pompatyczna, autor z prostego człowieka jakim się jawi na początku staje się człowiekiem naiwnym (m. in. tezy typu "alkohol źródłem wszelkiego zła" - ok, sam jestem abstynentem, ale bądźmy realistami). Dodatkowo, te ostatnie strony nacechowane są pewnym antysemityzmem

Warta przeczytania skarbnica wiedzy o polskiej wsi w tamtych czasach.

Ciekawe, dość specyficzne pamietniki. Autor mało pisze o sobie, za to dużo o okolicznościach życia, stosunków społecznych, wojnach itp. Dzięki temu możemy poznać warunki życia chłopów (choć nie tylko) z zaboru austyjackiego z okolic Tarnobrzega. Mimo, że autor jest słabo wykształconym chłopem pisze w sposób dojrzały, trafnie oceniając warunki, w których przyszło mu żyć.

Chcesz wiedzieć, jak żyli twoi pradziadkowie i prababcie na przełomie XIX i XX wieku? Przeczytaj wspomnienia Jana Słomki. Ilość wiedzy jaką przekazuje ten włościanin jest nieprawdopodobna. Sytuacja polityczna i jej wpływ na podtarnobrzeską wieś w zaborze austriackim, zwyczaje ludności polskiej i żydowskiej, rolnictwo, hodowla, przemysł i handel wszystko to można przeczytać w tych pamiętnikach. Autor, mimo ukończenia tylko kilku klas szkoły powszechnej przy dworze w Dzikowie, barwnym językiem opisuje to, co widział i co mu przekazano.
Dziękuję za uwagę i serdecznie polecam!

Świetna książka, która powinna być szkolną lekturą. Autor opisuje rzeczywistość ze szczegółami bez zbędnych ozdobników. Same konkrety. Można się dużo dowiedzieć o Polskiej historii.

Rewelacyjnie napisana książka o wsi, autor miał bardzo duży dar opowiadania. Opisano tu zależności, i zasady życia na wsi na przełomie wieków.

Co najważniejsze, książka jest dostępna w wolnych lekturach za darmo!!

Co najważniejsze, książka jest dostępna w wolnych lekturach za darmo!!

• Wspomnienia
  • Historia Polski

Dodaj cytat z książki Pamiętniki włościanina