La forma de las ruinas

Okładka książki La forma de las ruinas Juan Gabriel Vásquez
Okładka książki La forma de las ruinas
Juan Gabriel Vásquez Wydawnictwo: Alfaguara literatura piękna
hiszpański
9788420419497
Kolumbia
Inne

Przeciętna. Jako czytelnik literatury "ibero....", wychowałem się na Marquezie, Llos'ie "et consortes", dlatego już zawsze, zapewne, dzieła pisarzy z tego regionu do tamtych będę porównywał. I, niezależnie od ilości średnio udanych prób, kontynuował będę.
No. Pewnie. Próbować warto. Zawsze.

No. Pewnie. Próbować warto. Zawsze.

Książka trudna do zdefiniowania gatunkowo i trudna dla czytelnika, który jak ja ma mgliste pojęcie o Kolumbii, nie mówiąc już o jej polityce. Autor jest jednocześnie narratorem i opowiada historię, która skłoniła go do napisania opowieści o dwóch zamachach na polityków kolumbijskich, jednego z początku XX wieku i drugiego z jego połowy.
Dla mnie książka była ciężka, nierówna, były miejsca, gdy czytało się świetnie i miejsca z przestojami, gdy myśli uciekały.
Książka dla koneserów i znawców Kolumbii.

Dla mnie książka była ciężka,...

Znakomicie napisana książka, reportaż stapia się z powieścią i pamiętnikiem . Zmierzenie się z trudną i krwawą historią Kolumbii.

Jakaż to była fascynująca wyprawa! I nie mówią tu wyłącznie o fabule, choć ta wciągnęła mnie i wypluwała co kilka stron tak niepodziewanie, że nie wiedziałem, co się wokół dzieje. Bo Pan Vasquez nie traktuje czytelników ulgowo – w swej szkatułkowej opowieści mnoży wątki z pogranicza teorii spiskowych i tworzy mgliste miraże. Ustami bohatera wyśmiewa je, łoi za brak logiki i sensu, po czym pozwala nam wsiąknąć w nie i dogłębnie poznać tylko po to, by po chwili…
No właśnie. Powiedzmy to sobie wprost – niewielu z nas zna kulisy politycznych zawirowań pewnego państwa zwanego Kolumbią. O tamtejszych działaczach, którzy stali się ofiarami zamachowców, również wie zapewne garstka. A jednak Vasquez tak potrafi nas chwycić za uszy i wodzić za nos (jakoś tak mi się skojarzyło),że w połowie książki orientujemy się już biegle w salonowych rozgrywkach… a może tylko tak nam się wydaje? Jaki może mieć związek zabójstwo Jorge Gaitana dokonane kilkadziesiąt lat temu z morderstwem generała Uribe Uribe z początków XX wieku? Jakie siły stały za zamachowcami? Kto nimi kierował? Pytanie można mnożyć, a zatem mnóżcie je, lecz bądźcie czujni! Wszystko po to, by zmącić spokojny, wyćwiczony umysł czytelników, zmylić ich, zakręcić w piruecie i zostawiać z niczym. Autor nęka nas wątpliwościami przez 500 stron powieści.
W tym właśnie tkwi urokliwy sekret powieści, która bawi się naszymi podejrzeniami i ciągle zastawia na nas pułapki. Czy damy się przekonać „niepodważalnym faktom”? Czy nie jesteśmy zbyt bezkrytyczni? To kto wreszcie się z nami bawi i dlaczego mamy wrażenie, że nas ograno? Bo czyż nie jest łatwo dać się porwać teorii spiskowej (a stąd przecież niedaleko już do szaleństwa) i bagatelizować odmienne opinie innych? Ale skąd wiadomo, co jest prawdą, a co ułudą, kto kłamcą, a kto patriotą. No, pychota.
Czy uwielbienie dla polityka i rozpacz po jego nagłej stracie może wpłynąć na losy jednostki? A co jeśli wpłynie na państwo?
I nagle, być może, zbudzą się konkretne skojarzenia, Kolumbia przestaje być odległym krajem gdzieś w Ameryce Południowej, a „Kształt ruin” literacką fantasmagorią, czyż nie?
Polecam. ABSOLUTNIE.
Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko

Jeśli ktoś lubi książki Javiera Cercas to świetnie odnajdzie się w świecie Vasqueza.Polityka,historia,poszukujący prawdy dziennikarz,zaskakujące wątki to wszystko tworzy
fascynującą historię, która wciąga do ostatniej strony.

fascynującą historię, która wciąga do ostatniej strony.

Moja żona twierdzi, że czytam wszystko i mógłbym przeczytać nawet książkę telefoniczną. To ciekawość mnie ciągnie.
Ale tutaj był kryzys. To jest słaba książka i miałem wątpliwości, czy warto kontynuować. Dokończyłem. Ale nie polecam.

To znakomicie napisana książka, jeżeli chodzi o walory warsztatowe, zwłaszcza język. Zadziwia autorska żonglerka słowem. Zadziwia również drobiazgowość opisu, co momentami sprawia wrażenie, iż opowieść staje się pozornie nudna. Zadziwia, poniekąd in plus, próba doścignięcia mistrza Marqueza, który - co do tego nie mam wątpliwości - jest na pewno wzorem dla Vasqueza. Zatem z literackiego punktu podejścia do książki, nie ma się do czego przyczepić. Jednak książka ma też pewne wady; przede wszystkim tę, że dla czytelnika pragnącego w trakcie czytania doznawać uczucia radości z tej czynności, powstaje poczucie - ja tak miałem - nadmiernego mnożenie teorii spiskowych, co chwilami przekształca tę literacką strawę w plotkarskie roztrząsanie tego samego zdarzenia. Jest w tym niby coś z wyrafinowanego kryminału, trochę reporterskiego popisu, a przede wszystkim próba zaimponowania czytelnikowi intelektualnymi popisami autora. Jest w tej książce - bo cały czas trudno mi to dzieło nazwać skończoną powieścią - wszystkiego w nadmiarze, co powoduje, że w nadmiarze owego natłoku (chaosu) tonie pełnia radości czytania. Mimo to warto.

Książka od dnia 1 wydała mi się odważnym czytelniczym przedsięwzięciem. Ta ponad 550- stronicowa pozycja zanurzona w pełnym przemocy i intryg świecie kolumbijskiej polityki jednak mnie zachwyciła. Uważna lektura wynagrodzi czytelnikom ich trudy i pokaże kilka prawd uniwersalnych.

"Kształt ruin" to próba pokazania trudnej, zagmatwanej i krwawej historii Kolumbii. Vasquezowi udało się stworzyć książkę pokazującą w jaki sposób teorie spiskowe potrafią rządzić światem innych ludzi, jednocześnie pokazując jak złudne i niebezpieczne są to tezy. Zaczyna się od Carlosa Carballo człowieka, który jest uosobieniem teorii spiskowych, wierzącym w takie teorie jak chociażby udział osób trzecich w zamachu na JFK w 63'. Ponadto Carballo nie tylko sam na każdym kroku zwęszy spisek, on sam zrzesza ludzi podobnych sobie prowadząc audycje w radiu. Historia krąży wokół śmierci Gaitana, następnie przechodzi do rzekomego zabójstwa Rafaela Uribe Uribe, które staje się drugą obsesją w życiu Carballa. Książka jest ciężka, nie czyta się jej łatwo przez dużą ilość obco brzmiących nazwisk i imion. Mnogość wątków również nie pomaga, książkę trzeba czytać z dużą uwagą, ponieważ bardzo łatwo się pogubić w którym okresie historii się znajdujemy. Wciągająca, to na pewno. Ale również bardzo trudna do przebrnięcia.

Jest to książka niepodobna do innych mi znanych. Reportaż stapia się z powieścią i pamiętnikiem. Książka dość mocno osadzona jest w historii Kolumbii, o której tu w Polsce prawie nic nie wiemy. Chociażby tylko z tego powodu warto ją przeczytać.

• Literatura piękna
  • E-booki