Miesiączka. Chcę wiedzieć!

Okładka książki Miesiączka. Chcę wiedzieć!
Anna SalviaCristina Torrón Wydawnictwo: Debit poradniki
poradniki
La regla mola, si sabes como funciona
Debit
2021-03-10
2021-03-10
Patrycja Zarawska
Wiek 9 + miesiączka dojrzewanie

#753 - Miesiączka. Chcę wiedzieć! - Anna Salvia, Cristina Torrón - Wydawnictwo Debit
#313/52/2021

Książka ma 160 stron. Swoją premierę miałą dnia 10.03.2021 roku. Jest to poradnik dla dziewczynek, który wyjaśnia im wszystko co powinny wiedzieć o dojrzewaniu.

Książka napisana jest bardzo ciepłym i zrozumiałym językiem. Teoretycznie jest ona przeznaczona dla dziewczynek 10+, ale według mnie warto po nią sięgnąć, gdy dziewczynka zaczyna interesować się tematami związanymi z miesiączką.

Kupiłyśmy tą książkę na Targach Książki w Krakowie i Ewa bardzo chętnie ją czyta.

Polecam, szczególnie jeśli mamy nie wiedzą, jak wytłumaczyć córkom tą tematykę.

#313/52/2021

Jest to poradnik adresowany do dojrzewających dziewczynek, tych będących tuż przed pierwszą miesiączką, i tych już miesiączkujących. Autorkami są dwie matki, specjalistki edukacji seksualnej, które mają na swoim koncie już nie jedną książkę. W prostych słowach, otwarcie i ciepło opowiadają czym dla dziewczyny jest miesiączka , jak zbudowane są narządy płciowe, co to jest cykl menstruacyjny i jak się zmienia, jak to jest miesiączkować, jak zadbać o swoje samopoczucie, ale też i higienę podczas tych kilku dni, co to jest płodność, jakie zmiany w ciele, obwieszczają nadejście pierwszej miesiączki.

Oprócz tego młode kobiety nauczą się prowadzić dziennik cyklu, będą bardziej świadome sygnałów, które wysyła ciało, będą też miały możliwość prowadzić minipamiętnik swojego dojrzewania. Całość jest przekazana w holistycznym ujęciu, no bo przecież miesiączka wpływa na wszystkie sfery życia i całościowe funkcjonowanie.

"Miesiączka. Chcę wiedzieć" to wspaniała, wartościowa książka. Przede wszystkim dlatego, że bez ściemy, wyjaśnia wszystko, co powinna wiedzieć dziewczynka. Jeżeli mama wstydzi się o tym porozmawiać, to po prostu musi podarować swojej córce ten tytuł! Uderza w nim kobiecość, ciepło, zrozumienie, otwartość. Całość czyta się tak przyjemnie, jakby rozmawiało się z przyjaciółką 💗.

Wiele razy autorki podkreślają, że miesiączka jest czymś wyjątkowym, czymś cudownym, czymś, z czego możemy być dumne. Miesiączka to też powód do świętowania na cześć siebie, i to co miesiąc! Mnie to wzrusza i urzeka, ponieważ sama nigdy tego tak nie postrzegałam. Dla mnie, i pewnie dla wielu współczesnych dojrzałych kobiet, okres to trudne dni. Kiedy byłam nastolatką, wstydziłam się, że akurat mam miesiączkę. Byłam też mało świadoma tego co się ze mną dzieje, jak mogę sobie pomóc. Jedyne, co mi przekazała Mama to to, jak się używa podpasek oraz, że od teraz mogę zajść w ciążę. Koniec tematu. Nie mam żalu do Mamy, jednak swoją Córkę chciałabym zupełnie inaczej przygotować. I już to robię, właściwie od samego początku Jej istnienia. Podpaski leżą w łazience na zewnątrz, a nie raz Moje Dzieci (tak, także Syn!) były świadkami zmiany podpasek.

Wracając jeszcze do książki, sama się z niej wiele dowiedziałam! Na przykład tego, że mogę trenować i stosować coś takiego, co nazywa się "swobodnym krwawieniem". Polega to na odczytywaniu sygnałów z ciała i wypuszczaniu krwi bezpośrednio do sedesu. Ma to co prawda wiele wad i nie jest to zdecydowanie metoda dla mnie, ale cieszę się, że o niej wiem, bo lubię wiedzieć! 😉

Do sięgnięcia po ten tytuł zachęcają również piękne, kolorowe ilustracje i cała szata graficzna. Widać, że został tu przemyślany każdy szczegół!

"Miesiączka. Chcę wiedzieć!" trafiła już do biblioteczki Mojej 7- letniej Córki, która na razie tylko przejrzała książkę. Jestem pewna, że za kilka lat pomoże jej uzupełnić wiedzę i stanie się też pretekstem do zadawania pytań i dalszych rozmów ze mną na ten temat. Mam nadzieję, że i Syn na pewnym etapie swojego dojrzewania będzie miał ochotę do niej zajrzeć i poczytać o teorii kobiecości (bo praktykę ma z Siostrą i ze mną na co dzień 😄).

Bardzo polecam tę publikację Waszym córkom. Jest świetnym pomysłem na prezent, najlepiej jeszcze przed pierwszą miesiączką, by dziewczynka mogła się do niej psychicznie nastawić.

Mamusie, tatusiowie, babcie, dziadkowie, ciotki, wujkowie - każdy kto ma w swoim otoczeniu młodą dziewczynkę - zaopatrzcie się w tą książkę i dajcie ją adresatce.
Bez żadnej ściemy, uważam, że jest to obowiązkowa pozycja w domowej biblioteczce.
Wszystko, absolutnie wszystko, o miesiączce, cyklu menstruacyjnym, zmianach jakie zachodzą podczas dojrzewania. Poruszany jest temat antykoncepcji, stosunku płciowego, dojrzałości płciowej.
Dziewczynki dowiedzą się jak możemy obserwować swój organizm oraz w jaki sposób można prowadzić dzienniczek cyklu.
Wydawałoby się, że w dzisiejszym świecie temat jest wyczerpany i oswojony a jednak mam wrażenie, że dojrzewanie, seksualności w sporej ilości domach to nadal niewygodny temat.
Przestańmy traktować te tematy jako tabu i rozmawiajmy z dziećmi. A jeśli ktoś ma z tym problem to taka książka jest tym bardziej zbawienna.
Powinno się ją potraktować jako must have każdej dziewczynki.

MIESIĄCZKA. CHCE WIEDZIEĆ! od Wydawnictwa Debit to przewodnik dla każdej dziewczyny. Stworzyły go dwie mamy A. Salvia i C. Torrón. Zaskoczyło mnie to, jak w dosłowny, ale i taki naturalny i czuły sposób piszą o:
🌼 miesiączkowaniu
🌼 narządach płciowych
🌼 o zmianach, jakie zachodzą w naszym organizmie
🌼 o naszym samopoczuciu i potrzebach
🌼 o higienie intymnej
🌼 o płodności.

Nie ma tu infantylnych określeń, czy śmieszkowania. Każdy etap dojrzewania został merytorycznie opisany. Autorki zachęcają do tego, aby poznawać swoje ciało i być dla niego wyrozumiałą.

Ogromnym atutem tej książki są ilustracje. Dodają jej dużo wdzięku i są lekko humorystyczne. 😀 Ich autorka Cristina Torron stworzyła projekt Menstruita, którym celem jest edukacja menstruacyjna, seksualna i emocjonalna dla dziewczynek.

Polskie wydanie wsparły Fundacja Spunk, fundacja Akcja menstruacja i autorka projektu Wdz.dla.zaawansowanych 👍

Ta książka to ważny głos w budowaniu w dziewczynkach świadomości swojego ciała i jego funkcjonowania. A dla nas rodziców ogromne wsparcie, które pomoże przejść tą drogę razem ❤️.

🌼 miesiączkowaniu
🌼 narządach płciowych
🌼 o zmianach, jakie zachodzą w naszym organizmie
🌼 o naszym samopoczuciu i potrzebach
🌼 o higienie intymnej
🌼 o...

„Miesiączka. Chcę wiedzieć!” Anny Salvia i Cristiny Torron to przewodnik dla dziewczyn, które ukończyły 10-ty rok życia i powoli wkraczają w okres dojrzewania.
Książka została przepięknie wydana i jest bardzo dziewczęca. Ma mnóstwo kolorowych prostych ilustracji, które doskonale obrazują omawiane zagadnienia. Został do niej również załączony kalendarzyk miesiączkowy, na którym dziewczynki mogą zaznaczać dni, w których mają krwawienia oraz wpisać datę swojej pierwszej miesiączki.
Znajdziemy w niej mnóstwo ciekawych informacje, takich jak: dlaczego miesiączka jest tak ważna, jak zbudowane są narządy płciowe, czym jest cykl miesiączkowy, w jaki sposób zmienia się nasze ciało, jaka jest miesiączka i czy może być przyjemna, w jaki sposób dbać o komfort i higienę w tych szczególnych dniach, co to jest płodność oraz symptomy, które wskazują, że już niedługo możemy się spodziewać pierwszego krwawienia. Na samym końcu tej pozycji Autorki zamieściły także mini pamiętnik dojrzewania, który każda dziewczynka może uzupełniać.
Muszę przyznać, że jest to naprawdę ciekawa książka, która pomoże dorastającym dziewczynkom zrozumieć jakie zmiany zachodzą w ich ciałach i się do nich przygotować. Autorki w bardzo przystępny i interesujący sposób omawiają wszystkie zagadnienia z tym związane, również te dotyczące seksu. Myślę, że będzie to idealna lektura dla każdej dziewczynki, która ukończyła 10 lat, bo właśnie wtedy w ich ciałach zaczyna się istna rewolucja. Nie każdy potrafi dziecku wszystko dobrze wytłumaczyć, a niekiedy dziecko po prostu wstydzi się o cokolwiek zapytać. Poza tym w dzisiejszych szkołach temat dojrzewania, seksu i antykoncepcji (Autorki również go tu poruszyły) jest traktowany raczej po macoszemu, więc same jako matki musimy edukować swoje pociechy w tych tematach.
Gorąco polecam każdej dziewczynce, która wchodzi w okres dojrzewania. Moja córka Zuzia w tym roku kończy 10 lat i jest tą pozycją zachwycona. Obie bardzo ją polecamy!

Dodaj cytat z książki Miesiączka. Chcę wiedzieć!