Historia komunizmu na świecie. Kaci

Okładka książki Historia komunizmu na świecie. Kaci Thierry Wolton
Okładka książki Historia komunizmu na świecie. Kaci
Thierry Wolton Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Historia komunizmu na świecie (tom 1) historia
historia
Historia komunizmu na świecie (tom 1)
Une histoire mondiale du communisme, tome 1: Les bourreaux
Wydawnictwo Literackie
2021-04-07
2021-04-07
2015-10-14
Michał Romanek
Komunizm historia ideologia dyktatorzy kaci

Komunizm. Historia pewnej utopii

Monumentalna praca o historii komunistycznej utopii: powstaniu, trwaniu i krachu w większości krajów. Piękna może z założenia idea przyniosła światu więcej cierpień i ofiar, niż nazizm. Nie zawsze zgadzam się z autorem, szczególnie w kwestii wpływów lewicowych w krajach Ameryki Łacińskiej, nie odbiera to jednak pracy jej wielkości. Poznajemy wczesne początki idei, jej zwycięstwo w ZSRR, krajach Azji, Afryce, Ameryce Łacińskiej. Wszystkie w zasadzie kraje nią zarażone doznały masowych egzekucji, zerwania więzi rodzinnych, biedy, upadku gospodarki, zniszczenia swojej historii, odczłowieczenia obywateli i sprowadzenia en gross do roli roboczego bydła z warstwą uprzywilejowanej nomenklatury.
Warto przeczytać jako przestrogę historii przed następnymi "uzdrawiaczami świata". Czekam z niecierpliwością na lekturę kolejnego tomu.

Gorąco polecam, książka wybitna. Racjonalna, rzetelna. Na mnie zwłaszcza zrobiło obalenie lewicowego mitu o "prawicowym" charakterze faszyzmu i nazizmu. Komuniści, naziści i włoscy faszyści to bracia w wierze. Przypisywanie tym zamordystycznym ruchom prawicowego charakteru niestety nadal jest powszechne i ma na celu wybielenie tzw. lewicy. Tzw. "lewicowa wrażliwość" prowadzi niestety do totalitaryzmu, terroru. A lewica się nieustannie przepoczwarza.

Konkretna "cegła", ale pomimo dużej ilości dat i nazwisk nie nudziła. Chyba najlepsza książka o komuniźmie, jak na mnie. Czasami bardzo wstrząsająca, zwłaszcza w miejscach, gdzie opisywane są rodzaje tortur praktykowane przez różne kraje komunistyczne. Lektura zdecydowanie do polecania.

Jak narodził się komunizm? Co doprowadziło do zwycięstwa Lenina i bolszewickiej wizji powszechnej szczęśliwości? Jaką drogę wybierali komuniści, aby osiągnąć cel? I wreszcie: dlaczego to nie miało prawa działać? Na te i wiele innych jeszcze pytań dotyczących fenomenu myśli komunistycznej stara się w pierwszym tomie planowanej trylogii odpowiedzieć Thierry Wolton.

Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy tej książki. Niby książka historyczna, a czyta się ją niczym najlepszą powieść sensacyjną. Tomiszcze jest dość opasłe, wystarczy jednak dać się pochłonąć opisywanym wydarzeniom, a ani się obejrzymy, jak dotrzemy do epilogu.

Tom pierwszy kończy się rozpoczęciem wojny w Afganistanie. Domniemywam, że tom drugi będzie opisywał stopniowy rozkład i upadek komunizmu. Jeśli autor poprowadzi go w taki sam sposób, jak pierwszą część, to na ślepo polecam, bo na pewno będzie to książka warta przeczytania.

Z...

Thierry Wolton to francuski dziennikarz i znawca istoty komunizmu, jest autorem wielu książek poświęconym temu ustrojowi politycznemu. Ja sięgnęłam po Historię Komunizmu z niezwykłej ciekawości ponieważ czasy komuny znam jedynie z opowieści, w których wciąż tylko przewijają się kartki, kolejki i puste sklepowe półki. Moja ciekawska natura była bardzo ciekawa tego kto, po co i jak wdrożył komunizm i czym w ogóle ten ustrój był, już nie wspominając o tym, że sama Rosja jest dla mnie niezwykle interesującym krajem.

Przemoc jest akuszerką rewolucji. - W.I. Lenin
Tak więc pan Wolton kolejno prowadzi nas przez większe i mniejsze światowe wydarzenia, które miały wpływ na kształtowanie się ideologii komunistycznej. Opisuje rosyjską rewolucję z zupełnie innej strony, bowiem zwykle historycy skupiają się na rodzie Romanowów, fakcie obalenia caratu, tymczasem autor zgłębił szczegóły, dlaczego doszło do takiej sytuacji, dlaczego armia nie potrafiła obronić swojego cara? Otóż dlatego, że morale armii były niewątpliwie osłabione przez kilka niechybnych decyzji cara Mikołaja.

Autor zwraca też szczególną uwagę na ideologię, która kierowała rewolucjonistami - bo jeszcze wtedy nie był nią komunizm, a marksizm, na wzór ideologii i przekonań myśliciela Karola Marksa, oraz na mity owej ideologii m.in. :

* mit rozumu - zgodnie z którym rozum ma zawsze rację

* mit nauki - zgodnie z którym nauka ma podwójne powołanie by wyjaśniać świat i go zmieniać

* mit nowego człowieka - zgodnie z którym nowy świat mieliby zamieszkiwać nowi ludzie

To monumentalna książka pod względem rozmiarów i potwornej treści. A jednak, nawet na tak dużą skalę, niektóre fragmenty historii tego „świata” są tylko szkicowane, chociaż ten mankament może zostać naprawiony w przyszłych tomach. Nie potrafię wymienić innych wad, ale nie jestem wystarczająco przygotowana, ani historycznie, ani w dziedzinie komunizmu. Książka ma wiele zalet, ale chcę podkreślić tylko jedną: naprzemienność tzw. opisu obiektywnego - ze statystykami i liczbami (np. tysiące, setki tysięcy, miliony skazanych, wysłanych do obozów, deportowanych, zmarłych) - zeznaniami ofiar, świadków. Chociaż wszyscy wiemy poznawczo, że liczby te reprezentują ludzi, a każde świadectwo może być ważne dla każdej z milionów ofiar, przemiana, o której mówiliśmy, powoduje w pewnym momencie wyostrzenie świadomości, w której „nauka” tragedii przechodzi z płaszczyzny poznawczej do płaszczyzny ontologicznej.

"Sprawujemy dyktaturę proletariatu, władzę terrorystyczną."
Włodzimierz Iljicz Lenin

Zastanawiałam się, czy sięgnąć po książkę, mega cegła jak przystało na zakres omawianej tematyki, a w planach wydawniczych jeszcze dwie będące jej kontynuacją. Lecz dałam przekonać się nietypowemu ujęciu historii komunizmu na świecie. Na studiach socjologicznych i ekonomicznych należałam do roczników zmuszonych w starym duchu politycznym przedzierać się przez wykłady z marksizmu, socjalizmu i komunizmu. Teraz chciałam spojrzeć na komunizm z szeroko ujętej rzeczywistości, całościowego podsumowania jego powstania, podboju świata, sprawowania władzy, rozpadu imperium. Pierwszy tom przybliża komunizm z perspektywy portretów katów, drugi będzie głosem ofiar, trzeci skoncentruje się na współwinnych. Interesująco będzie komplementarnie przyjrzeć się tym wymiarom.

Thierry Wolton ukazuje, jak narodziła się ideologia komunistyczna, jakim powodzeniem cieszyła się wielka utopia, jak dramatycznej podlegała ekspansji, jak działała i jakie były jej następstwa. Zwraca uwagę na powielanie tej strategii politycznej i jednoczesne dokładanie przez naśladowców własnych reżimowych rozwiązań. Przedstawia totalitaryzm komunistyczny jako najstraszliwszą katastrofę ze względu na wielkość i czas trwania, najbardziej morderczy bilans ludzkich strat w dziejach, niewyobrażalne barbarzyństwo. Ukazuje, jak wiele poświęcono istnień, aby sprawował władzę nad ludzkimi umysłami w skali globalnej. Jedna trzecia ludzkości dwudziestego wieku podlegała komunizmowi, zawładnął trzydziestoma krajami, a współcześnie jedna piąta krajów pozostaje pod jego wpływami. Szacuje się, że reżimy komunizmu spowodowały śmierć od sześćdziesięciu pięciu do dziewięćdziesięciu czterech milionów osób.

Iluzoryczne wyrażanie woli ludu z jednoczesnym bezkompromisowym głębieniem mas, żądaniem całkowitej uległości wobec partii, negowaniem indywidualności, zmuszaniem rzeczywistości do nagięcia się do norm utopii. Nieustanna walka władzy z resztą społeczeństwa, eliminowanie elit intelektualnych, masowa eksterminacja, militaryzacja gospodarki, kolektywizacja rolnictwa, perfekcyjne opanowanie propagandy, udoskonalanie cenzury, zbiurokratyzowanie państwa. Stosowanie rozbudowanych metod represji, ograniczanie suwerenności jednostek, unicestwienie swobodnych wypowiedzi, traktowanie głodu jako broni, zastraszanie, zwalczanie wewnętrznych wrogów, organizowanie pokazowych procesów, obozów pracy poprawczej, tajnych egzekucji. Wszystko w imię rzekomego wyższego dobra, przy całkowitej samowoli rządzących, bezkarności przywódców, zaprzeczaniu zbrodniom, odpowiednim naświetleniu wydarzeń za żelazną kurtyną, posuniętym do granic absurdu kulcie jednostki.

Przypasowała mi narracja, lekka, przyjazna, pozbawiona sztucznie nadmuchanych szczegółów, jednocześnie wypełniona istotnymi informacjami. Zapoznawanie się z książką podzieliłam na kilkanaście części, tak aby każdego dnia do niej wracać i chętnie się w nią zagłębiać. Publikacja spełniła pokładane w niej nadzieje, dobrze przepracowywało się tematykę, chociaż liczyłam, że jeszcze więcej dowiem się o azjatyckim i afrykańskim komunizmie. Widać, że Thierry Wolton mocno przygotował się do opracowania historii komunizmu na świecie i podania go w atrakcyjnej formie. Z wdzięcznością przyjęłam, zawarty na końcu książki, indeks nazwisk, bardzo ułatwiający poruszanie się po obszernej księdze. Oczywiście, nie mogło zabraknąć przypisów i bibliografii, nie sądzę, abym poszła w dalsze uszczegóławianie, ale z ciekawością wyczekuję drugiego tomu.

bookendorfina.pl

"Sprawujemy dyktaturę proletariatu, władzę terrorystyczną."
Włodzimierz Iljicz Lenin

• Historyczne