Niania lekkich obyczajów

Okładka książki Niania lekkich obyczajów
Zuzanna Arczyńska Wydawnictwo: Dlaczemu literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Dlaczemu
2021-02-14
2021-02-14
literatura polska pandemia powieść obyczajowa romans niania

Fantastyczna lektura! Nie mogłam się oderwać! Myślałam,że to będzie taka książka lekka,łatwa i przyjemna i właściwie taka jest,bo jest napisana w sposób łatwy do odbioru i zabawny. Ale czytając dokładnie znajduje się drugie dno, tematy trochę poważniejsze.

Na półkach: , , , ,

Audiobook Empik Go
Czyta Mirella Rogoza-Biel

To już drugie spotkanie z twórczością Pani Zuzanny .
I drugie bardzo udane spotkanie .

Cztery zamężne kobiety z dziećmi i ona dziewczyna do towarzystwa , Ewelina .
Świetnie poprowadzona narracja ,i punktu widzenia każdej z osób ,pozwala spojrzeć na ich życie z innej perspektywy.
Okazało się że Ewelina ,na którą panie krytykowały za to jaki zawód wykonuje ,potem okazała się świetną opiekunką dla dzieci . Pomogła nie tylko im .... Ale cóż ja tu będę zdradzała ,sięgnijcie po książkę jeśli chcecie się dowiedzieć więcej ;-) .
Książka nie tylko rozbawi ale i wzruszy ,a nawet można się zezłościć ..
Jako że czytałam audiobooka to tu duże brawa dla Pani Mirelli ,znakomicie modulowała głos , ten płaczliwy ton ,czy wesoły ,moim zdaniem świetna robota ( a wiadomo że jak i lektor dobrze czyta to i chce się słuchać książki. Trafiłam już na opinie,gdzie osoby rezygnowały ze słuchania ,właśnie z winy lektora. I nie,nie była to ta ksiażka).

Książka "dotrzymywała" mi towarzystwa do i z ,a także w trakcie pracy .

Polecam :-)

Audiobook Empik Go
Czyta Mirella Rogoza-Biel

To już drugie spotkanie z twórczością Pani Zuzanny .
I drugie bardzo udane spotkanie .

Cztery zamężne kobiety z dziećmi i ona dziewczyna do towarzystwa , Ewelina .
Okazało się że Ewelina ,na którą panie...

Lekko i bardzo sprawnie napisana historia. Trochę mnie raziło to że z pięciu kobiet tylko jedna jest szczęśliwą żoną, pozostałe to porzucona przez narodowca matka trójki dzieci, kobieta od której mąż odszedł bo była zbyt rozczeniowa, samotna matka szukająca szczęścia w internecie oraz prostytutka. Oczywiście nie może zabraknąć wątku lgbt (matka jednej z bohaterek żyje za granicą z kobietą), i fanatyków religijnych którzy zachowują się w sposób naganny (stosująca przemoc babcia oraz jej syn narodowiec, wychowawczyni fanatyczka religijna, klerycy uwodzący nastolatki podczas pielgrzymki). Trochę tego za dużo jak na jedną kamienicę.

Książka "Niania lekkich obyczajów" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Zuzanny Arczyńskiej, ale na pewno nie ostatnie :)
Autorka porusza aktualne i, wbrew tytułowi, wcale nie lekkie tematy: pandemia, problemy małżeńskie i wychowawcze, obyczajowe. W książce jest humor, ale także chwile refleksji i przemyśleń.
Być może nie wszyscy chcą czytać w książkach o pandemii, ale mi to nie przeszkadzało. Polecam!

Być może nie wszyscy chcą czytać w książkach o pandemii, ale...

„Niania lekkich obyczajów” Zuzanny Arczyńskiej to idealny przykład publikacji mówiący „nie oceniaj książki po okładce”, a w moim przypadku i po tytule. Może niektórzy z Was będą zawiedzeni, ale … to nie jest erotyk.

Fabuła powieści została osadzona w czasie właśnie wybuchającej w naszym kraju epidemii koronawirusa. Patrycja, Gośka, Iza i Agnieszka to cztery mieszkanki jednej z warszawskich kamienic. Ich dzieci zmuszone zostają zostać w domu w związku z nałożonym obowiązkiem nauki zdalnej. Jest to dla nich nie lada kłopot, ponieważ żadna z nich nie może zająć się przedpołudniami opieką nad dziećmi. Wtedy z odsieczą przychodzi im Ewelina. Bezinteresownie proponuje pomoc przy dzieciach za niewielkie pieniądze. Wydaje się, że Ewelina spada dziewczynom z nieba. Jest jednak jedno ale.....Ewelina to luksusowa dziewczyna do towarzystwa, która zresztą wcale nie ukrywa tego faktu. Czy kobiety będą skłonne przełamać stereotypy i powierzyć swoje dzieci na kilka godzin dziennie osobie o wątpliwej reputacji?

„Niania lekkich obyczajów” to mądra i skłaniająca do przemyśleń powieść z gatunku literatury obyczajowej. Bohaterowie książki są autentyczni i na pewno niejedna z nas drogie czytelniczki mogłaby odnaleźć w nich własne obawy i słabości. Autorka pisze o realnych problemach, z jakimi niejedna z nas spotyka się w prawdziwym życiu. Problemy wychowawcze z dziećmi, kryzys małżeński brzmi przecież dla wielu z nas znajomo....Poza tym Zuzanna Arczyńska wspomina o ludzkich słabościach, o pragnieniu akceptacji, o potrzebie przyjaźni i miłości. Może to co napisałam brzmi trochę przytłaczająco, ale wyjątkowe w tej powieści jest to, że te wszystkie tematy zostały przekazane czytelnikowi w bardzo lekki w odbiorze sposób. W powieści nie brakuje poczucia humoru i wielu zabawnych sytuacji. Dzięki temu czytało się ją bardzo przyjemnie. Bo mimo wszystko zawiera ona w sobie wiele optymizmu i niesie co więcej ważne przesłanie. Nie warto ocieniać ludzi po pozorach. Warto za to przemyśleć jakimi wartościami kierujemy się w życiu.

Patrycja, Gośka, Iza i Agnieszka cztery kobiety, matki i sąsiadki - każda z innymi problemami dnia codziennego, ale wszystkie pragnące miłości i męskiej bliskości.
Mieszkają w jednej kamienicy z Eweliną – młodą, atrakcyjną i tajemniczą panią do towarzystwa.
"Niania lekkich obyczajów" to powieść obyczajowa osadzona w codzienności pandemii. Historia kobiet zmagających się z problemami małżeńskimi i wychowawczymi w covidowej rzeczywistości.
Autorka dotyka trudnych tematów prawdziwego życia ale robi to w sposób niezwykle delikatny i łagodny dzięki czemu książkę czyta się szybko i przyjemnie.
Na pozór lekka i zabawna powieść, która śmieszy i umila czas, również wzrusza i smuci. Ukazuje nasze słabości i pragnienia, mówi o tolerancji i nieocenianiu ludzi po pozorach i aż ciśnie się na usta powiedzenie "nie oceniaj książki po okładce".
Książka zmusza do refleksji i zastanowienia się jakimi wartościami kierujemy się w życiu.
Zdecydowanie polecam.

O różnych nianiach już słyszałam ale o niani lekkich obyczajów nigdy. Ale muszę przyznać, że ta pokazana w książce Zuzanny Arczyńskiej bardzo mi się spodobała.
Patrycja, Gośka, Iza i Agnieszka cztery sąsiadki zamieszkujące jedną kamienicę. Razem z nimi mieszka też Ewelina, młoda i atrakcyjna pani do towarzystwa. I to właśnie Ewelina w obliczu pandemii wykazuje się ogromną przytomnością umysłu, zmysłem organizacyjnym, kreatywnością i znajduje sposób by pomóc sąsiadkom w opiece nad dziećmi. I jak się okazuje, nie tylko w tym.
Choć wydawałoby się, że zatrudnienie dziewczyny do towarzystwa w roli niani to pomysł wysoce niestosowny, żeby nie powiedzieć głupi. To tutaj doskonale się sprawdza powiedzenie, że nie jest ważne co masz i kim jesteś ale liczy się to jakim jesteś człowiekiem.
Ta historia pokazuje, że czasem osoby, które żyją niezgodnie z przyjętym kanonem są o wiele lepsze od tych co dwa razy dziennie do kościoła chodzą a różaniec noszą w kieszeni. Dobre serce i chęć pomocy to jest najważniejsze a zawód jaki się wykonuje nie ma znaczenia. I zanim zaczniemy kogoś oceniać powinniśmy najpierw poznać jego historię.
Ależ to ciepła, pełna optymizmu książka. Choć właściwie dotyczącą trudnych tematów, ale podana w tak przyjemny sposób, że właściwie czyta się ją lekko i bardzo szybko.
Autorka jest znana z tego, że w swoich książkach nie unika trudnych tematów i w tej historii ich nie brakuje. Równouprawnienie kobiet, przemoc, gloryfikowanie chłopców i wychowywanie ich na małych terrorystów, to tematy, które znajdziecie w tej historii.
Dodatkowego smaczku dodaje tak nam znana covidowa rzeczywistość, której autorka nie zafałszowała i pokazała w realistyczny choć delikatny sposób.
Autorka kolejny raz pokazała, że o trudnych tematach można pisać ciekawie i zachęcająco a waga przekazu i tak ma swoją moc.

ZAJEBISTA!!!!

ZAJEBISTA!!!!

Na wakacje - pozycja jest OK!

Na wakacje - pozycja jest OK!

Zabawna, lekka i wbrew pozorom całkiem głęboka. Niestety muszę stwierdzić, że miejscami autorka jest głupio-mądra. Mimo wszystko jak na współczesną opowieść całkiem udana książka.

Zuzanna Arczyńska Niania lekkich obyczajów Zobacz więcej