Katalonia. Między pragmatyką konfliktu a tożsamością

Okładka książki Katalonia. Między pragmatyką konfliktu a tożsamością Maja Biernacka
Okładka książki Katalonia. Między pragmatyką konfliktu a tożsamością
Maja Biernacka Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe Scholar
2018-01-01
2018-01-01
katalonia hiszpania tożsamość narodowa autonomia

Okładka książki Politeja. Vol. 53. Diversity and Unity. How Heritage Becomes the Narrative for Europe’s Future (2018) Maja Biernacka, Julita Biniewska, Jadwiga Błahut-Prusik, Edyta Chwiej, Marek Delong, Michał Drgas, Dariusz Grzybek, Łukasz Jakubiak, Anna Kadykało, Rafał Kopeć, Tadeusz Kopyś, Roman Kwiecień, Krzysztof Łabędź, Michał Lubina, Paweł Malendowicz, Tomasz Matras, Eugeniusz Mironowicz, Aleksandra Paprot-Wielopolska, Dymitr Romanowski, Błażej Sajduk, Ryszard Stemplowski, Barbara Stoczewska, Piotr Szymaniec, Jarosław Tomasiewicz, Janusz Józef Węc
Politeja. Vol.... Maja Biernacka, Jul...
Okładka książki Czas Kultury, nr 4 (195) / 2017 Agata Araszkiewicz, Maja Biernacka, Marcin Czerwiński, Rafał Drozdowski, Wojciech Hamerski, Maciej Kowalewski, Ireneusz Krzemiński, Piotr Macierzyński, Magdalena Nowicka-Franczak, Krzysztof Podemski, Adam Poprawa, Adam Raczyński, Dorota Rancew–Sikora, Redakcja pisma Czas Kultury, Ferenc Sánta
Czas Kultury, ... Agata Araszkiewicz,...

to jest chyba najlepsza dostępna w Polsce praca o katalaniźmie (a trochę tego jest, Rzewuska, Husar-Poliszuk, Molenda, Pobóg-Lenartowicz, Ślusarczyk, Sowa, Bem, Kozłowska-Socha, Mol, Kochanecki, Sasor - żeby wymienić tylko tych, którzy utrzymują się w poetyce dyskursu naukowego, nie licząc autorów prac popularnych typu "Barcelona stolica Polski").

Zalety: dobre przygotowanie teoretyczne i metodologiczne, kompetencje lingwistyczne, wielostronność spojrzenia, dobra organizacja materiału, brak ideowego zelotyzmu. Wady: praca nieco ugina się pod ciężarem teorii polityki, np. o substancjaliźmie jest cały rozdział. Stosunkowo mało wkładu własnego, sporo wtórnych informacji (referowanych! wszytko uczciwie odniesione w przypisach),choć naturalnie na rynku polskim nowych. Wreszcie: mało o alternatywnych wersjach katalońskiej tożsamości. Ale to już wybrzydzanie. Kto w Polsce wie, na czym w kulturze baskijskiej polega fundamentalna różnica między "Euskadi" a "Euskalerria"? Kto w Polsce wie, na czym w kulturze katalońskiej polega fundamentalna różnica między dwoma hymnami, "Els segadors" i "El virolai"?

Zalety: dobre...

• Podróże i reportaże
  • Chcę dać w prezencie