Stanowczo, łagodnie, bez lęku

Okładka książki Stanowczo, łagodnie, bez lęku Maria Król-Fijewska
Okładka książki Stanowczo, łagodnie, bez lęku
Maria Król-Fijewska Wydawnictwo: XAUDIO nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
XAUDIO
2021-02-08
2021-02-08

Okładka książki Nieobecni. Jak powrócić do doświadczania swojego życia Piotr Fijewski, Maria Król-Fijewska
Nieobecni. Jak... Piotr Fijewski, Mar...
Okładka książki Zaklęcie na bycie sobą Piotr Fijewski, Maria Król-Fijewska
Zaklęcie na by... Piotr Fijewski, Mar...

W tytule zawarte jest wszystko to, co określa tę książkę. Warto mieć ją w domu i zaglądać od czasu do czasu, bo asertywność należy trenować, doskonalić i świadomie używać dla siebie i innych.

Krótka, treściwa, dobrze porządkuje temat asertywnych zachowań. Treść bardzo uspokaja, układa emocje. Czytając warto odnajdywać w swoim życiu analogiczne przykłady, bo wiadomo, że te przedstawione w książce brzmią sztucznie i dobrze jest przełożyć je na "normalne życie".

Pozycja trąci myszką, ale można z niej wynieść sporo ważnych wartości i przeanalizować swoje reakcje i myślenie. Warto przeczytać.

Genialna pozycja. Krótka, a jakże treściwa. Okazuje się, że asertywność to o wiele więcej niż tylko umiejętność powiedzenia 'nie' i przez te podstawy właśnie prowadzi nas ta książka. Polecam każdemu bo czasem człowiek po prostu zapomina. Nie umie stanowczo, ale z poszanowaniem drugiego człowieka postawić granic, ugina się i w pewnych sytuacjach decyduje się milczeć lub reaguje zbyt impulsywnie. Ta książka ustawia do pionu, na pewno jeszcze do niej wrócę.

O asertywności konkretnie i bez lania wody. Co prawda rozdział o zamianie komunikatów antyasertywnych na proasertywne trochę zalatuje takim coachingiem obśmiewanym przez fanpage na fb "Zdelegalizować coaching i rozwój osobisty", bo negatywne przekonania na swój temat to bardzo złożona kwestia, nieraz wymagająca psychoterapii. Ale uważam, że książka jest bardzo dobra jako wprowadzenie do wiedzy o tym, czym jest asertywność i jak powinny wyglądać asertywne komunikaty.

Każdy powinien moim zdaniem przeczytać tego typu książkę ze względu na to że ona pozwala na przeanalizowanie samego siebie

Książka napisana przystepnym językiem, posiada opisy zachowań i przykłady, które dobrze obrazują opisane mechanizmy. Pomaga zrozumieć siebie i poznać przyczyny występujących problemów z asertywnością i brakiem pewności siebie. Warto przeczytać kilka razy i ćwiczyć w praktyce zaproponowane rozwiązania.

W tej niepozornie wyglądającej książeczce zaciekawiło mnie szczególnie zagadnienie terytorium psychologicznego. Tym terytorium jest po pierwsze sfera osobista, w której mamy określone prawa i, o ile jesteśmy świadomi naszych praw i granic, nie chcemy, żeby ktoś je naruszał bez naszego przyzwolenia. Po drugie, do tego terytorium należy też sfera wymiany społecznej, w której wchodzimy w interakcje z innymi ludźmi w celu realizacji określonych celów. W sferze tej dysponujemy prawami na równi z innymi i przestrzeganie zarówno własnych praw, jak i innych, jest w niej kluczowe.
Myślę, że świadomość istnienia tych dwóch terytoriów oraz przysługujących nam i innym praw może posłużyć uporządkowaniu własnego codziennego życia.

Wspaniała pozycja na temat asertywności i otwartej komunikacji.

Wspaniała pozycja na temat asertywności i otwartej komunikacji.

Bardzo przyjemna, krótka, ale przekazuje to co ma przekazać.

Bardzo przyjemna, krótka, ale przekazuje to co ma przekazać.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty