A Wizard's Guide to Defensive Baking

literatura dziecięca
Argyll Productions
2020-07-21
2020-07-21

Super się bawiłam, świetna historia.
Bardzo polubiłam główną bohaterkę, która była jednocześnie mądra i dziecinna, czyli dokładnie taka jak powinna być.

Super się bawiłam, świetna historia.

Jeśli w Waszym życiu brakuje trochę magii to nie ociągajcie się dłużej i sięgnijcie po "Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodziejek".

Czternastoletnia Mona pracuje u swojej ciotki. Jej rodzice od dawna nie żyją. Dziewczyna kocha robić wypieki: chleby, bułeczki, babeczki, cynamonki, pierniczki.
Pewnego poranka po przyjściu do piekarni znajduje ciało młodej dziewczyny leżące na podłodze.

Zgadnijcie, kto zostaje posądzony o dokonanie tej zbrodni? Mona.

Nie dość, że dziewczyna musi zawalczyć o sprawiedliwość, to musi też uratować Królestwo. Na szczęście z pomocą przychodzi jej młody chłopak Patyk oraz jej własny dar do rzucania zaklęć na ciasto.

"Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodziejek" to genialna lektura dla trochę starszych dzieciaków. Dorośli też świetnie się będą przy niej bawić.

Książka zawiera w sobie porywającą fabułę, fantastycznie wykreowanych bohaterów, których da się lubić, zwroty akcji i dużo humoru.

Mona, Patyk, Jatkowa Molly, zakwas Bob, Ciastek, ciotka Tabita, Księżna, groźny Inkwizytor, Wiosenno-Zielony Człowiek czekają właśnie na Ciebie.

"W magii pomysłowość jest równie istotna co wiedza"

Chętnie zobaczyłabym film lub serial na podstawie tej powieści.

Pewnego poranka po przyjściu do piekarni znajduje ciało...

O tej książce usłyszałam od klientki w księgarni i od kiedy usłyszałam tytuł coś mnie w nim przyciągało. Jak tylko zobaczyłam, że książka do nas dojechała nie czekałam. Kupiłam i zaczęłam czytać.
Jest to historia młodej piekarki, która ma moc. Moc zaklinania ciasta. Jej pierniczki tańczą a chleb jest niesamowity dzięki magicznemu zakwasowi o imieniu Bob. I wszystko biegnie swoim tempem, aż pewnego poranka, gdy Mona wchodzi do piekarni znajduje ciało. Ciało jak się z czasem okazuje innej czarodziejki. W miasteczku nagle znikają czarodzieje i czarodziejki i tylko mona może odkryć kto jest mordercą…
Kochani, jeśli lubicie historię w których głównymi bohaterami są młodzi ludzie to serdecznie Was zapraszam do tej właśnie piekarni.
Czekają tutaj na Was tajemnice, niebezpieczeństwo, zamach a także dużo pysznych, pachnących pierniczków.
Mnie ta książka otuliła zapachem wypieków, przypraw korzennych i przygody

•„Nie pozwól, by ograniczyły cię myśli, że coś jest głupie czy niemożliwe. W magii pomysłowość jest równie istotna, co wiedza.”
•„Bo to niesprawiedliwe, że Molly musiała zostać bohaterką”
•„(…) nie chciałam brać na siebie odpowiedzialności za zmienianie ludzi w bohaterów.”
🍪
Wypieki defensywne są książką przyjemną i pomysłową. Nie sądziłam, że kiedyś przeczytam o czarodziejce, która umie zasilać ciasto magią, a już stworzyć morderczy zakwas...to w ogóle.
Książka już od pierwszych akapitów pokazuje, że czytelnik będzie musiał się zmierzyć z wątkiem kryminalnym i poważniejszą sprawą, w której cierpią osoby magiczne.
🍪
Moim zdaniem, to co najważniejsze książka przekazuje, to:
-nie pozwólmy ograniczyć naszej wyobraźni, bo czasem to ona jest najcenniejszą bronią
-dorośli nie zawsze mają siłę i odwagę na czyny, w których dzieci bezwarunkowo dostrzegają jedną opcję jako właściwą i ze wszystkich sił starają się o nią walczyć
-historie piszą zwycięzcy, a bohaterem jest osoba, która zadaje ostatni cios, ale przecież nie wygrałaby sama
-za bohaterami stoją ludzie, ci którzy pomagają i ci, którzy podejmują złe decyzje
-nadanie tytuły, może być ciężarem kiedy stoi za nim żal i smutek, którym trzeba było go opłacić
🍪
Książka ma króciutkie rozdziały, co z jednej strony jest plusem, z drugiej mogłam się szybko od niej oderwać i ciężko było mi wrócić do lektury.
Świat nie jest mocno rozbudowany, fabuła choć ma ciekawe i niekiedy zabawne wątki jest dość przeciętna.
Mimo to, uważam że fajnie sięgnąć po książkę, bo w tak prostej i magicznej formie porusza ważne tematy: manipulacja, odcięcie władzy, spiski, propaganda, bohaterstwo, strata, odnalezienia przyjaciół tam gdzie się ich człowiek nie spodziewa.

•„Bo to niesprawiedliwe, że Molly musiała zostać bohaterką”
🍪

Przepisy rodzinne z pokolenia na pokolenie, tajne receptury szefów kuchni, blogi kulinarne.... 🥧🍮🍇
Ciasta, ciasteczka, chleby, mąka, jajka czy owoce. Składniki. Jaki jest przepis na obłędne danie? Moja mama zawsze mówiła trochę tego, na oko tego, ile zabierze tego i szczypta magii. Coś w tym jest. Prawda? 😁😋

Lubicie zdobić pierniczki? A może wasz talent ujawnia się w domowych ciastach? A może ktoś kocha domowy chleb? Niezależnie co wybierzecie i zrobicie sami, to zawsze można też kupić te cuda w piekarni. I to słowo właśnie nawiązuje do książki, którą czytałam jakiś czas temu. "Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodzieje" to zdecydowanie książka dla młodzieży, młodych czytelników. Jest pełna mąki i magii 🥰🥹🧙🔮

Lubie czasem przeczytać coś lekkiego, coś co ma jakiś magiczny klimat i coś co jest kierowane do młodszego czytelnika. I serio - kiedy czytałam książkę bawiłam się rewelacyjnie. Mona ma 14lat i czaruje pierniczki w piekarni ciotki. Książka ma trup@ w swej farbuje, ale nie jest to straszne jeśli chodzi o scenę. Najbardziej polubiłam Boba, czyli zakwas. Kto robił kiedyś coś drożdżowego ten wie jak ważna jest rozmowa z zakwasem, aby lepiej ciasto rosło 😁😋 Tu Bob nie tylko jest "składnikiem", ale i bohaterem książki 🥰🥹
Tańczące pierniczki, ciasteczka, żywy zakwas, zły Inkwizytor, tajemnica, rejestr magicznych, piernikowa armia, ochrona księżnej, konie, walka i współpraca.

Bardzo mi się podobała książka. Była lekko straszna, zabawna, magiczna, wciągająca i bardzo smaczna. Lukrowane guziczki 😁🥹 Jeśli lubicie humor i klimat piernikowego ludka ze "Shrek" to z pewnością pokochacie ciastka i tu!

Przyjaźń, rodzina, zaufanie i wiara w siebie. Taki przekaz daje ta książka. Wcale się nie dziwię, że wydawnictwo promował książkę przez warsztaty pierniczków! Mega!😁🔮

Lubicie zdobić pierniczki? A może wasz talent ujawnia się w...

audiobook

audiobook

Na półkach: , , , , , ,

Początkowo trochę mnie nudziła ta książka. Sam zamysł uważam, że jest świetny, ale mam lekki problem z tym, że książka jest o czternastolatce. Daje to pewnego rodzaju urok, ale dużo ograniczeń, których zdecydowanie nie brakuje w tej książce.
Sposób w jaki autorka wykreowała świat jest bardzo fajny i mniej więcej od połowy książki bawiłam się naprawdę fajnie.
Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że fajnie by było przeczytać jakąś kontynuację, co działo się z Moną np. po 10 czy 20 latach.
Zdecydowanie polecam tę książkę, ale myślę, że trzeba się nastawić, że pomimo ciekawego początku, to nieco się dłuży.

Pokuszę się...

Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodziejek.

Sięgając po tę książkę nie miałam, żadnych większych oczekiwań niż szybką i dobrą lekturę. Historia opowiada o młodej dziewczynie, Monie, która jest czarodziejką od chleba. Pracuje w piekarni u ciotki i umie zaczarować wypieki, żeby się nie przypiekły czy aby wyrozły. Gdy pewnego dnia Mona otwiera piekarnię, znajduje w środku ciało dziewczyny. Woła ciotkę, ta jednak wzywa straże. Bardzo szybko o morderstwo zostaje oskarżona młoda piekarka, ale czy czarodziejka która umie piec chleb może komuś zagrażać? Wkońcu nie strzela piorunami czy ognistymi kulami.

Książka bardzo przypadła mi do gustu. Szczerze mówiąc myślałam, że w histori nie bedzie walki, a fabuła będzie bardziej obyczajowa niż przygodowa, ale niczego to nie ujmuje książce. Cała historia jest przesympatyczna i zabawna, nie brakuje w niej momentów związanych z ciastem, a sposób w jaki Mona wykorzystuje swoje moce jest wspaniały. Do tego postaci w książkach są niesamowicie realne. Śmiałam się i płakałam razem z nimi. Jednaj we wszystkich tych emocjach książka dalej jest lekka i przesympatyczna, a Bob (chyba moja ulubiona postać xD) i ciastkowy ludek podbijają serca. Jestem pod wielkim wrażeniem, to zdecydowanie coś innego i wspaniałego.

Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodziejek.

Połączenie magii, Shreka i Enoli Holmes.

Połączenie magii, Shreka i Enoli Holmes.

Bawiłam się przy niej świetnie :D

Bawiłam się przy niej świetnie :D

• Audiobooki

T. Kingfisher Wypieki defensywne. Przewodnik dla czarodziejów i czarodziejek Zobacz więcej