Hrabina Cosel

Okładka książki Hrabina Cosel
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Józef Ignacy Kraszewski (tom 4) Seria: Kolekcja Kraszewski powieść historyczna
powieść historyczna
Józef Ignacy Kraszewski (tom 4)
Kolekcja Kraszewski
Hrabina Cosel
Hachette Polska
2021-02-03
2021-02-03

Z marszu pochłonąłem kolejną książkę Kraszewskiego a była nią Hrabina Cosel. Hrabina urodziła się w 1680 roku a jako dwudziestokilkulatka zawróciła w głowie ówczesnemu królowi polskiemu Augustowi II Mocnemu. Nie chciała być jednak kolejną przygodą i kochanką Augusta więc wymogła na nim dokument zawierający pisemną deklarację, że się z nią ożeni. Król był jednak mocno niestały w uczuciach i zaledwie po ośmiu latach pożycia znudził się piękną hrabiną. Cosel została odesłana do jednego zamków gdzieś w Polsce i tam była pilnowana. Próbowała oczywiście ucieczek, ale żadna się nie powiodła. Jedynym atutem w jej ręku była owa deklaracja, która jak uważała ratuje jej honor a której nie chciała oddać nikomu z popleczników króla. Większość życia upłynęła jej w zamknięciu, była pogrążona w coś na kształt depresji i nawet śmierć króla (którego jak twierdziła cały czas kochała) nie poprawiła jej samopoczucia w większe tylko ją przygnębienie wprowadzając. Dożyła jednak sędziwego wieku.
Losy Hrabiny Cosel są bardzo poruszające, była ona niewątpliwie kobietą o wielkiej charyzmie i uroku osobistym. To jak została finalnie potraktowana przez króla budzi współczucie, choć była kobietą bardzo silną i swój los zniosła nad wyraz dobrze. Co do samej powieści, to jest ona napisana chyba pod wielkim natchnieniem autora, ponieważ właściwie nie ma w niej słabszych fragmentów. Może w dwóch zaledwie momentach poczułem się lekko znudzony, ale reszta to prawdziwie mistrzostwo. Tym bardziej, że trudno szukać tu spektakularnej akcji czy scen batalistycznych. Mamy raczej głównie dworskie intrygi, ale opisane tak, że czyta się wyśmienicie. Chyba więcej nie trzeba nic dodawać. Polecam. Siedem gwiazdek (bardzo dobra).

Dodaj cytat z książki Hrabina Cosel