Jak zostać stoikiem. Odporność emocjonalna i pozytywne nastawienie

Okładka książki Jak zostać stoikiem. Odporność emocjonalna i pozytywne nastawienie
Matthew J. van Natta Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
The Beginner's Guide to Stoicism: Tools for Emotional Resilience and Positivity
Onepress
2021-03-10
2021-03-10
Marcin Kowalczyk
stoicyzm historia filozofii rozwój osobisty

Okładka książki Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście Kristin Loberg, Austin Perlmutter, David Perlmutter
Ocena 6,8
Mózg na detoks... Kristin Loberg, Aus...
Okładka książki Daj się lubić. Na chwilę lub na zawsze Marvin Karlins, Jack Schafer
Ocena 7,4
Daj się lubić.... Marvin Karlins, Jac...

Książka zestawia naukę o stoicyźmie w przystępny sposób.

Książka zestawia naukę o stoicyźmie w przystępny sposób.

Na półkach: , , , ,

Jako poradnik/ podręcznik sprawdza się nieźle, ale... nie przekonał mnie zupełnie do stoicyzmu. Zawsze wydawało mi się, że mogłabym siebie określić choć trochę mianem stoika i chciałabym wprowadzić więcej tej filozofii do swojego życia, jednak lektura tej książki poddała to w wątpliwość.

Stoicyzm wydaje mi się być momentami wewnętrznie sprzeczny. Musiałabym podyskutować z autorem, żeby wszystko dokładnie wyjaśnić. Być może nie jest to styl życia dla każdego. Nie jestem pewna, czy wszystkie przedstawione metody mają szansę u każdego się sprawdzić. Chciałabym poznać opinie psychologów, czy np. wyobrażanie sobie najgorszego możliwego scenariusza może faktycznie pomóc przygotować się psychicznie, czy wręcz przeciwnie, doprowadzić do jeszcze większych lęków.

Jeśli ktoś od razu zachwyci się stoicyzmem, to ta pozycja pozwoli mu poznać historię tej szkoły filozoficznej, jej podstawowe założenia i metody wprowadzania ich w życie. Lepiej wybrać wersję papierową niż audiobooka, ponieważ książka zawiera kilka ćwiczeń do rozwiązania, a także cytaty autorów starożytnych, w które łatwiej się samemu powoli wczytać.

Wygląda na to, że nie jest to obecnie coś dla mnie, ale z pewnością dam jeszcze szansę stoicyzmowi.

Książka przedstawia techniki, jakie należy stosować do radzenia sobie w różnych sytuacjach, jakie spotykają nas każdego dnia. Krótka pozycja, lecz bardzo treściwa, kompendium wiedzy !

Taki trochę amerykański poradnik.

Taki trochę amerykański poradnik.

Świetna książka. Poznałem ją w formie audiobooka. Błąd. Kupiłem później wersję papierową. Dużo lepiej. Forma podręcznika, zawsze warto coś podkreślić, do czegoś wrócić. Dużo praktycznych porad. Wartościowa treść.

Temat można drążyć, słuchając podcastu autora "Good Fortune".

Temat można drążyć, słuchając podcastu autora "Good Fortune".

W pigułce, dobra, ale mamy po polsku lepsze pozycje w tym temacie, od Stankiewicza.

Kompendium wiedzy o stoicyzmie napisane przez stoika. Dostajemy poradnik z którego poznamy filozofię stoicką od korzeni, począwszy od historii a skończywszy na zastosowaniu w codziennym życiu. Każdy punkt poparty cytatami. Książka podzielona na 3 części: fundamenty (geneza i najważniejsze postaci), narzędzia (cnoty, dyscypliny, działania, ćwiczenia) i zastosowanie (jak stosować stoicyzm w codzienności). Na koniec polecane lektury.

Nie była to moja pierwsza lektura na temat Stoicyzmu. Staram się praktykować tą filozofię we własnym życiu już od lat, dlatego dość sporo wątków ogólnych i informacji podstawowych zawartych w tym poradniku już znałam i stosowałam. Nie sądzę, że jest to książka dla początkujących. Mimo, że w pierwszych rozdziałach Autor skupia się na przybliżeniu rysu historycznego i pokazaniu jak powstawał Stoicyzm to bardzo szybko i płynnie przechodzi do opisu dość zaawansowanych zagadnień, technik i ćwiczeń.

Polecam każdemu praktykującemu Stoikowi zainspirowanie się tą lekturą i rzetelne wykonywanie zawartych w książce ćwiczeń.

Muszę przyznać, że książka jest głównie skierowana do osób, które miały wcześniej jakąkolwiek styczność z filozofią lub traktatami filozoficznymi. I choć przybliża główne założenia nurtu to „przeciętnemu” czytelnikowi może sprawić trudność przyswojenie takiego rodzaju poradnika. Zbyt wiele jest w nim rozważań teoretycznych skupionych na reagowaniu na zastaną rzeczywistość. Autor rozwija myśli dotyczące zrównoważonego podejścia do wydarzeń, odcinania się od negatywnych emocji i czasem zapomina, że długie rozważania mogą przytłoczyć ogólny sens.

Nie polecałabym czytania całości książki na „jeden raz”, ponieważ natłok informacji oraz zadań do wykonania może zniechęcać. Najlepiej podczas lektury odnotowywać kolejne kroki i wprowadzać je powoli w swoją codzienność. Zawarte w książce wskazówki można w realny i dość prosty sposób dopasować do swoich potrzeb. I w tym momencie pragnę nadmienić, że niektóre elementy tej filozofii były mi bliskie w codziennym życiu, ale zdarzały się też moim zdaniem niebezpieczne elementy (np. w nieodpowiedni sposób poprowadzone skutkują wyparciem, które może mieć długofalowe konsekwencje).

Wśród pozytywów tej książki trzeba wymienić szerokie podejście do tematu reprezentowane przez autora, który nie stawia się w pozycji jedynego i najważniejszego autorytetu w tej dziedzinie. Mamy ukazany nie tylko przegląd różnych przedstawicieli tego nurtu wraz z ich głównymi założeniami, ale też bibliografię oraz fora zrzeszające stoików. Autor umożliwia czytelnikowi rozwój oraz daje narzędzia przydatne w dalszej pracy. Ponadto dzięki cytatom z dzieł wybitnych stoików książka jest ciekawsza i mocniej zapada w pamięć. Co ważne, autor przedstawia współczesny stoicyzm opierający się głównie na etyce.

„Jak zostać stoikiem. Odporność emocjonalna i pozytywne nastawienie” jest lekturą świetnie nadającą się na niespokojne czasy, ponieważ przynosi zmianę perspektywy i pozwala skupić się na ważnych dla nas aspektach. Dzięki ćwiczeniom i szerokiemu omówieniu narzędzi do zarządzania emocjami czytelnik może łatwiej zastosować się do filozofii stoickiej. Jest to pozycja przede wszystkim porządkująca wiedzę dotyczącą współczesnego nurtu i jego zastosowania w codzienności. Sama pewnie będę wracać do fragmentów tej książki, ponieważ niektóre elementy z chęcią wprowadziłam u siebie.

Dodaj cytat z książki Jak zostać stoikiem. Odporność emocjonalna i pozytywne nastawienie