Geniusz Kobiet. Historie kobiet, które zmieniły świat nauki

Piergiorgio Odifreddi Wydawnictwo: Copernicus Center Press biografia, autobiografia, pamiętnik
Il genio delle donne
Agnieszka Liszka-Drążkiewicz
Copernicus Center Press
kobiety równouprawnienie biografie postęp nauka edukacja sukces
Il genio delle donne
biografia, autobiografia, pamiętnik
Agnieszka Liszka-Drążkiewicz
kobiety równouprawnienie biografie postęp nauka edukacja sukces

Po przeczytaniu pierwszych dwóch historii miałem ochotę oddać książkę z powrotem do księgarni. Napisane po prostu źle, z masą uproszczeń, wymuszonym humorem i antyklerykalnym zacięciem. Miałem przeczucie, że kolejne rozdziały będą z kolei skrajnie feministyczne, czego również nie znoszę. A miałem nadzieję na uczciwe podejście do opisu roli kobiet w historii...

Jak na książkę o kobietach i ich osiągnięciach, bardzo mało tu kobiet. Notki są niemalże encyklopedyczne, krótkie i niewiele mówiące laikowi.

Bardzo ważna i potrzebna książka.

I przyznam, że pojęcia nie mam, jak autorowi udało się upchnąć tyle informacji na zaledwie 220 stronach?
Bo przecież mamy tu nie tylko biogramy genialnych kobiet, ale i objaśnienia ich dokonań!

Wiele o mądrych Paniach można się z tego dzieła dowiedzieć, sam dowiedziałem się, iż najbardziej "Nobliwą" rodziną wszechczasów była rodzina...

Książka zawiera krótkie biogramy 27 kobiet świata nauki z różnych epok historycznych. Wszystkie je łączył otwarty umysł, dążenie do poznawania wiedzy i pasja oraz niezwykła determinacja, by w świecie naukowym (zdominowanym jednak przez mężczyzn) znaleźć dla siebie przestrzeń do działania.

Dyskusje

• Legimi
  • Z polecenia do kupienia ...
  • (3) - Nauka
  • Porzucone