Cierpienia młodego Wertera

Johann Wolfgang von Goethe Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] klasyka
Die Leiden des jungen Werthers
Franciszek Mirandola
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
Inne

Opinie [1 047]

Bardzo lubię tę książkę ze względu na jej formę oraz emocje, jakie potrafi wyzwolić. Tematyka aktualna, inaczej tylko rozumiana. Dzieło fundamentalne dla europejskiego romantyzm i wszystkich czytelników szukających miłości :)

Po kilku latach, czytana bez przymusu jest zupełnie inną książką w odbiorze... wiele lektur szkolnych jest nawet ciekawych, ale gdy to trzeba czytać z obowiązku to nie to samo co z chęci czytania

Są klasyki literatury, które starzeją się dobrze i jest też Werter.

Obowiązkowa lektura z okresu burzy i naporu w liceum, w całości oparta na przeżyciach, uczuciach i emocjach towarzyszącyh Werterowi.

Obowiązkowa lektura w liceum, przynajmniej w moim przypadku. Pamiętam, że postać młodego Wertera była co najmniej niezrozumiała - jego wybory i decyzje, nie mówiąc o przemyśleniach. Ale to było w liceum. Sądzę, że to dość kontrowersyjna książka, która budzi w nas uczucia - w każdym inne, niektórzy rozumieją i tłumaczą Wertera, inni wręcz przeciwnie. Moim zdaniem warto...

Jeśli nie jesteś nauczycielem polskiego ani pasjonatem przemyśleń osób chorych psychicznie, nie polecam. Język ciężki do czytania, każda strona strasznie się dłużyła, a narzekania Wertera tak męczyły, że pod koniec książki nie mogłem doczekać się jego samobójstwa i końca i moich, i jego męczarni.

Książka, którą można podsumować jednym zdaniem: nieszczęśliwie zakochany w zaręczonej kobiecie Werter jęczy, wzdycha, jęczy, a na końcu strzela sobie w łeb, fundując ukochanej wyrzuty sumienia do końca życia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zaległa pozycja z listy do przeczytania.
Nie było jej w moim programie lektur.
Owiana złą sławą dochodzącą z ław szkolnych.
Według mnie wcale nie jest taka zła. Nawet jako lektura obowiązkowa.
Jest stosunkowo krótka. Napisana przystępnym językiem w formie listów, łatwo się czyta.

Goethe napisał tę książkę w wieku 25 lat i dobrze oddał rozterki nieszczęśliwie zakochanego...

Na półkach: , , , , , , , , ,

7,5/10
Sięgnąłem ponownie po "Cierpienia młodego Wertera" po części dlatego, że jej znajomość przydała mi się w pracy rocznej z oświecenia, a mało pamiętałem szczegółów. Potraktowałem to też jako wstęp do planowanego dalszego zapoznawania się z dziełami Goethego. Samej powieści nie trzeba przedstawiać, historia Wertera znana jest każdemu, tak jak jej ogromny wpływ na...

Genialna komedia. Podczas omawiania nie było lekcji gdzie się nie śmialiśmy z nauczycielką.

30 952
    2 989