Dolores Claiborne

1993-01-01
Tomasz Mirkowicz

Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Czarny Dom Stephen King, Peter...

65/52/22 „Dolores Claiborne”, Stephen King- rewelacyjny thriller psychologiczny.
Dawno już tak dobrej książki nie słuchałam- mimo, że cała książka to monolog staruszki- styl, wątki, bohaterowie- mega pod wrażeniem. „… dasz się nabrać raz, zmądrzeć szybko czas, dasz się nabrać dwa razy, jesteś cymbał bez skazy”. „… ja zrobiłam swoje i czuję wewnętrzny spokój. A to jest najważniejsze …- być w zgodzie z samym sobą i wiedzieć, kim się jest.” Bardzo polecam 😊

Jak dla mnie - geniusz. Monolog kobiety napisany przez mężczyznę w tak świetny sposób, że czasem aż ciężko uwierzyć, że nie pisała tego kobieta. Te wszystkie emocje, demony siedzące w umyśle kobiety, rozterki, zwykłe sprawy były przedstawione z typowo kobiecej strony. Normalny mężczyzna nie zwraca uwagi na takie szczegóły. Dodatkowo napisał to tak dobrze, że miałam wrażenie, jakbym była obok bohaterów, przeżywała to wszystko razem z nimi. Strach, nienawiść, odrazę, ból, smutek, miłość. Wydawałoby się 'co to takiego zabić swojego męża', ale przechodząc przez te wszystkie emocje, już nie wydaje się to taką ulgą. Jestem zachwycona, po prostu artysta!

Właśnie dlatego uwielbiam Stephena Kinga!
Kiedy byłem przekonany, że z bibliografii Mistrza przeczytałem już wszystko co dobre zupełnie niespodziewanie trafiłem na prawdziwą perłę- Dolores Claiborne. Ależ ta historia jest świetnie napisana! Określenie „przeczytać jednym tchem” zostało wymyślone właśnie dla takich powieści.

A o czym jest Dolores Claiborne?

Oto główna bohaterka, kobieta przez lata będąca służbą w domu milionerki Very Donovan, snuje opowieść o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na wyspie Little Tall podczas zaćmienia Słońca latem sześćdziesiątego trzeciego roku. Swoją historię Dolores opowiada w sposób dowcipny, gawędziarski. Ja szybko dałem się pochłonąć tej pierwszoosobowej narracji i czułem się częścią opisywanych wydarzeń. A będzie tu wszystko. Zemsta, pieniądze, zdrada, miłość. Jak na Mistrza Stephena wyjątkowo mało wątków nadprzyrodzonych, ale za to otrzymamy jedno potężne nawiązanie do innej powieści Kinga- Gry Geralda. I choć nie jest to powieść długa (jak na standardy Kingowskie ma się rozumieć), bo liczy ledwie dwieście pięćdziesiąt dwie strony i z powodzeniem przeczytacie ją w dwa/trzy wieczory to emocjami spokojnie można obdarzyć tomiszcza objętości liczonej w kilku tysiącach.

Właśnie z racji małej objętości, a doskonałej treści książkę polecam także początkującym w prozie Kinga. Jeśli wam nie spasuje, nic wielkiego się nie stanie. Stracicie najwyżej dwa lub trzy popołudnia. No chyba, że wolicie zacząć od Bastionu. Wasz wybór, a Dolores polecam wszystkim. Świetna powieść!

Właśnie dlatego uwielbiam Stephena Kinga!

A o czym jest Dolores Claiborne?

Oto główna...

Wspaniała książka. Świetny klimat. Najwspanialsze lata Kinga. Dużo skrajnych emocji oraz przemyśleń. Niesamowite jak King potrafi eksponować ludzkie przeżycia, doświadczenia.. Książka wyjątkowo krótka jak na Kinga, ale dla mnie idealna. Co było dla mnie zaskoczeniem, historia opowiadana ciągiem przez główną bohaterkę, w pierwszej osobie. Brak rozdziałów, czy innych większych akapitów, w których dałoby się przerwać czytanie, przez co mamy ochotę przeczytać wszystko za jednym zamachem. Rewelacja.

To jedna z wielu książek która skradła mi serce. Moja druga książka przeczytana spod pióra Stephena Kinga a będzie pewnie ich jeszcze więcej! Bardzo polubiłam ten dryg pisarski Stephena że umie podejść do czytelnika tak, aby mu zamącić w głowie i nie domyślił się tego, co będzie dalej. Zauważyłam że książka jest ceniona i ja także ją dobrze oceniam. Z początku główkowałam się nad znaczeniem okładki tej książki z wydawnictwa Albatros. Dopiero w jej głębi dostrzegłam fakt oczywisty - chodziło tutaj oczywiście o studnie na tyłach domu rodziny Dolores i Joego. Chwytliwy temat do dyskusji!

Kolejna dobra pozycja w bogatym portfolio króla. Krótko pod względem objętości, lecz bogato pod względem treści. Niby bez wielkiego szału, ale osoba Dolores budzi dużą sympatię.

King w najlepszym wydaniu. Kiedyś trójka King, Koontz i Masterton królowali niepodzielnie, od razu do nich kierowałam swoje kroki po przekroczeniu progu biblioteki. A potem jakby stracili polot. Coraz mniej mi się podobało, az w końcu cała trójka stała się tylko wspomnieniem nastoletnich czasów.
I nagle okazało się, że kilka razy z rzędu trafiłam na słabsze książki i postanowiłam coś zmienić. Wpisałam w wyszukiwarkę "Stephen King". Szybko znalazłam Dolores i byłam pewna, że wcześniej nie wpadła w moje ręce. Od razu odpaliłam Legimi i zaczęłam czytać.
I to jest dokładnie to, co w Kingu lubię. Właśnie takie książki bez wątków nadprzyrodzonych, bardziej obyczajowe, gdzieo grozie nie świadczy trup na trupie.
Skazani na Shawshank, Wielki Marsz, Misery (ale w tym wypadku film). No i teraz Dolores! Uwielbiam.
Co bardzo tu widać, to mistrzostwo pióra. Monologi literackie, które kojarzę ze szkoły były prawdziwą męką A tu proszę - monolog od którego ciężko się oderwać. Napisany z poczuciem humoru i bez nadęcia. I chyba tylko King potrafi tak namieszać w głowie, że człowiek trzyma kciuki i kibicuje bohaterce, żeby nic się nie wysypało w popełnianej przez nią zbrodni.
I chyba po latach King dostanie jeszcze kredyt zaufania. Ta książka przypomniała mi, za co go uwielbiałam.

I nagle okazało się, że kilka razy z rzędu trafiłam na słabsze książki i...

Polecam.

Polecam.

Baba na początku strasznie irytujaca, ale potem się uspokaja :) Książka świetnie przeczytana przez Teresę Budzisz-Krzyżanowską.

Nie wiem jak to się stało, że dopiero teraz sięgnęłam po tą książkę. Zawsze o innych było głośno, a ta pozostawała gdzieś w cieniu. Szkoda, gdyż mogę uznać ją za jedną z najlepszych Kinga. Bardzo fajnie napisana-monolog, opowieść tytułowej bohaterki. Wciągająca od pierwszych chwil. Studium przemyśleń i zachowań kobiety, a nawet dwóch, licząc Verę. Polecam.