Tajemnica Sittaford

Agatha Christie Wydawnictwo: Saga Egmont kryminał, sensacja, thriller
Saga Egmont
2021-02-01
2021-02-01

Ocena lekko zawyżona, bo uważam, że 6,5 byłoby idealne. To bardzo dobry kryminał, ale podobieństwa do najsłynniejszej powieści Conan Doyle'a wykraczają troszeczkę za daleko, jak na zwykłą inspirację czy nawiązanie. Jeden z wątków jest niemal identyczny. Co prawda reszta już nie bardzo, ale niewielki niesmak pozostał. Poza tym zgrzytem, mamy sympatyczne postaci, ciekawą główną zagadkę i niezły klimat. Polecam na odstresowanie.

Podczas seansu spirytystycznego major Burnaby dostaje wiadomość z zaświatów- jego przyjaciel został zamordowany. Z powodu śnieżycy drogi są nieprzejezdne , więc postanawia pieszo dotrzeć do nieodległego miasteczka żeby się przekonać czy u przyjaciela wszystko w porządku.
Niestety , przesłanie ducha się sprawdziło . Zaczyna się śledztwo. Nie ma tu żadnego z najbardziej znanych bohaterów Agathy Christie. Najbardziej zaangażowanym detektywem - amatorem , jest młoda , energiczna , Emilia , narzeczona głównego podejrzanego.
Ta ciekawa postać ma zdecydowane przekonania: " Dziewczynie nigdy nie powiedzie się w życiu , jeśli nie potrafi dość dokładnie ocenić mężczyzny i tego czego można się po nim spodziewać". Autorka napisała to w roku 1928. Prawie sto lat temu kobiety miały znacznie utrudnioną możliwość samorealizacji. Przypomina mi się seria książek Nancy Springer o Enoli Holmes [ pierwszy tom wydany w 2006 r], serial " W kręgu zbrodni" o zdolnych szyfrantkach , które po powrocie mężczyzn z wojny zostały odesłane do kuchni [ 2012 r. ] , albo książka Bonnie Garmus " Lekcje chemii" z 2022 r. Na jej podstawie nakręconom serial o zdolnej chemiczce , która niedopuszczona do pracy naukowej przekazywała swoją wiedzę podczas pokazów gotowania.
Uderzam tu w troszkę zbyt duże tony - na tę drogę skierowało mnie tylko to jedno zdanie wypowiedziane przez Emilię i jej pragmatyczna natura. Sam kryminałnie nie ma tak wyrazistego przekazu jak wymienione wyżej utwory - jest prosty i bezpretensjonalny . Sprawdziłam jak wygląda film na podstawie tej książki - secnariusz jest całkowicie zmieniony [ a szkoda] . Dodano pannę Marple . Występują znani angielscy aktorzy: Tmothy Dalton, Robert Hardy , Laurance Fox , James Murray.
W książce jest sporo niekonsekwencji - jakby po napisaniu nikt nie zajął się redakcją. Cała okolica jest zasypana grubą warstwą śniegu . Jak twierdzi jedna z postaci : to 8-10 stóp . Stopa ma 30, 48 cm . Ta pokrywa śnieżna ma 3 metry ? Więcej niż wysokość przeciętnego mieszkalnego piętra?. Przyjmijmy , że w rzeczywistości był to tylko 1 m . Na drugi dzień po śnieżycy para młodych ludzi wybiera się na spacer do ruin zamku. Główne drogi nie są odśnieżane , więc tym bardziej ścieżka do ruin. Przechadzają się w śniegu sięgającym im do tyłków. Po tym siadają na jakimś murku , na którym też musiał być metr śniegu [ pwenie pracowicie odśnieżyli] . Siedzą tam z pół godziny . W tym momencie napewno mają pełno topniejącego śniegu w butach i za rękawami. Dobrze , że autorka jest dla nich ,życzliwa więc nie dostali nawet kataru. Potem musiały nastąpić afrykańskie upały , bo po tygodniu te metry śniegu całkowicie stopniały. Jeden z bohaterów martwi się bo widzi w swoim ogródku chwasty. To mi uświadomiło , że mimo ogromnej kolekcji różnorodnych chwastów , w moim ogrodzie najpierw pojawiłyby się przebiśniegi i zakwitł wawrzynek wilczełyko.
Jakież to chwasty rosną sobie pod śniegiem w Anglii ? Dobrze , że nie występują u nas.
Mimo kilku wpadek logicznych [ nie o wszystkich piszę bo nie chcę spoilować] to sympatyczny kryminał bez , jak sadzę , pretensji do bycia wybitną literaturtą.

W środku śnieżycy mieszkańcy malej wioski Sittaford postanawiają urozmaicić sobie wieczór seansem spirytystycznym. Zabawa przestaje być zabawna, kiedy w jej trakcie za pomocą wirującego stolika zostaje przekazania informacja, że znany wszystkim kapitan Trevelyan został zabity. Wydaje się to absurdalne, ale przyjaciel rzekomej ofiary podejmuje decyzję, że pomimo szalejącej na zewnątrz zamieci wyruszy do pobliskiego miasteczka i upewni się, że wszystko jest w porządku. Niestety, okazuje się, że kapitan naprawdę został zamordowany. Dość szybko policja typuje sprawcę w postaci siostrzeńca ofiary. Człowiek ten jest przykładem życiowego nieudacznika, który zawsze zrobi najmniej odpowiednią rzecz pod słońcem i prawdę powiedziawszy jego charakter budzi wątpliwości śledczych, czy aby jest z niego odpowiedni materiał na zbrodniarza, który ubija kogokolwiek z zimną krwią. Takich wątpliwości nie ma narzeczona aresztowanego, która choć nie ma złudzeń co do słabości swego wybranka, to jest pewna, że nie skrzywdziłby chłop nawet muchy, a o skąpym wuju nie ma co nawet wspominać. Rzeczona dama, czyli Emilia Trefusis nie dowierza intencjom policji i sama postanawia powęszyć na miejscu zbrodni. Może nie jest wybitnym detektywem, ale sprytu i rozsądku jej nie brakuje, co przydaje się przy wyciąganiu od potencjalnych świadków strzępków niby mało istotnych informacji, które potem okazują się bardzo ważne. Dzięki jej uporowi i obrotności wszystkie brakujące ogniwa zostają odnalezione i prawdziwy sprawca trafia przed oblicze sprawiedliwości.

Fajnie wymyślona intryga, do tego przyjemnie i lekko opisana z bardzo wyrazistymi bohaterami.

Polecam.

Wczesna powieść Christie, udana, ale nie do końca dla tej autorki charakterystyczna. Podobał mi się brak wielopiętrowej intrygi, w późniejszych utworach pisarki bywały one wręcz przesadnie skomplikowane. Na docenienie zasługuje też równe tempo oraz barwne postaci. Bardzo odpowiednia lektura na zimowe wieczory, snucie się po zaspach odgrywa tu istotną fabularnie rolę.

1940

Kontynuuję swoją przygodę ze słuchaniem Agathy Christie, tym razem z książką, o której nigdy wcześniej nie słyszałam. A szkoda!

"Tajemnica Sittaford" jest przyjemną, niezwykle zabawną historią kryminalną rozgrywającą się w zaśnieżonym małym miasteczku. Tym razem jest to historia bez Herkulesa Poirot i panny Marple - czym od razu podbiła moje serce. Zagadkę rozwiązuje panna Emily Trefusis, która może i nie jest najlepszym detektywem, ale swój rozum ma, sprytu co nie miara, a do tego wie, jak osiągnąć cel. Przypomina mi nieco Tuppence (tylko z gorszym partnerem w zbrodni),ale ma więcej od niej tupetu. Bohaterka idealna dla Christie.

W wersji audiobookowej książkę czyta Gosztyła - aktor, który mógłby czytać rachunki, a ja i tak byłabym zachwycona. Świetnie prowadzi narrację, gra głosem, słychać, że bawi się równie dobrze co czytelnik, który słucha zagadki. Myślałam, że jak Agatha Christie to tylko Roch Siemianowski, ale jak się okazuje na szczęście obaj fantastycznie oddają humor autorki. Tylko się cieszyć i brać w ciemno.

instagram @moment.na.relaks

W tej historii nie spotkamy żadnego ze znanych nam detektywów. Rozwiązania zagadki podejmuje się narzeczona oskarżonego i lokalny inspektor, a każde z nich działa osobno. Autorka wprowadziła wielu bohaterów (czyli podejrzanych) i jak zwykle wodzi nas za nos. Coś co wydawało mi się wskazane nie bez powodu, było błahe i utrudniało tylko wytypowanie mordercy. To była dobra zagadka, nie najlepsza ani nie najgorsza w twórczości Christie.

instagram @moment.na.relaks

Wspaniały kryminał w starym stylu, dla mnie mistrzostwo.

Wspaniały kryminał w starym stylu, dla mnie mistrzostwo.

1964

Kolejna lekka powieść Pani Agaty Christie, co nie oznacza, że czytając ją, próbując rozwikłać zagadkę kryminalną nie musimy trochę "pogłówkować". Połączenie zjawisk paranormalnych i rzeczywistych wątków. I tak patrząc z perspektywy czasu, można dojść do wniosku, że jedynie stolik zna rozwiązanie. Tak, tak stolik...

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

• Agatha Christie
  • Kryminały