Córka czarownicy

Okładka książki Córka czarownicy Anna Klejzerowicz
Okładka książki Córka czarownicy
Anna Klejzerowicz Wydawnictwo: Replika Cykl: Czarownica (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Czarownica (tom 2)
Replika
2021-05-18
2013-08-06
literatura polska

Książka jest II tomem serii: "Czarownica". Tom pierwszy kończy się gdy mała Małgosia ma lat 6 a tom II rozpoczyna gdy Małgosia jest studentką. Trochę lat przeleciało. Dziewczyna wraca na wieś aby odpocząć przed męczącym rokiem studenckim. Ciepła i wciągająca powieść i sięgam po następny tom.

Sięgając po cykl "Czarownica" spodziewałam się powieści z nutką fantasy, a co dostałam? Dostałam powieść z gatunku literatury pięknej w naprawdę pięknym wydaniu.

Po nieudanym małżeństwie Michał porzuca swoje życie, przenosi się na wieś i buduję malowniczy dom. Spotyka tajemniczą, wyobcowaną kobietę, Ada bo tak ma na imię kobieta, wkrótce staje się jego partnerką. W jego życie wkrada się jeszcze jedna osoba: sześcioletnia, zamknięta w sobie dziewczynka - Małgosia.

Druga część serii dzieje się 15 lat po wydarzeniach w "Czarownicy". Małgosia jest już dorosła, studiuje weterynarię. Na okres wakacji wraca do rodziców. Jednak zazwyczaj pogodna dziewczyna zamknęła się w sobie. Nie chce z nikim rozmawiać. Potrzebuję czasu, by coś zrozumieć. Ale co? Czy ma to związek z wydarzeniem z jej dzieciństwa?

Trzecia część serii zaczyna się nad wyraz interesujaco, poznajemy lokalną legendą sprzed 700 lat o rannym i ukrywającym się rycerzu. Małgosia jest weterynarzem i pracuje w lecznicy. Jest też żoną Damiana, przyjaciela z dziecinstwa. Jednak aby zabić rutynę i nudę pragnie rozwikłać zagadkę z przed 700 lat.

W finałowej części serii podążałam śladami Małgosi, jej córki Maryni, Damiana i komisarza Kowalskiego. Okazało się również, że przeszłość nigdy nie pozwoli o sobie zapomnieć. Najlepsza część serii.

Cykl „Czarownica” to cudowna opowieść o miłości w bardzo szerokim tego znaczeniu. Miłości do drugiej osoby, która pojawia się bez zapowiedzi, wyjątkowej miłości do dziecka, czasami bolesnej, miłości do czworonożnych przyjaciól. I w końcu miłośći do życia w zgodzie z naturą. Autorka w pięknym stylu, posługując się lekkim i przyjemnym językiem opowiedziała mi historie skrzywdzonego dziecka, a później historie kobiety, która w życiu nie miała lekko. Te książki były dopracowane w każdym szczególe, wszystko ze sobą idealnie współgrało. Sam tytuł i motyw czarownicy był tu symboliczny i jakże trafny. Nie potrzebne były czary mary aby być oczarowanym całą serią. Mimo braku pędzącej akcji nie sposób się nudzić podczas czytania. Polecam!

Kolejna część sagi oddaje niesamowity klimat przedstawionej w niej wsi.
Zawiera świetnych bohaterów z którymi na codzień możemy się utożsamić.
Już nie nie mogę się doczekać kolejnej części.

Kolejna część sagi oddaje niesamowity klimat przedstawionej w niej wsi.
Zawiera świetnych bohaterów z którymi na codzień możemy się utożsamić.
Już nie nie mogę się doczekać kolejnej części.

Bohaterką powieści Anny Klejzerowicz „Córka czarownicy” jest Małgosia, którą mieliśmy okazję poznać w pierwszej części cyklu – zatytułowanej po prostu „Czarownica”. Nie jest już małą dziewczynką, a dorosłą, znającą swoją wartość kobietą. W jej głowie budzi się pewne wspomnienie z dzieciństwa. Pojawiają się obrazy, które nie dają jej spokoju. Małgosia podejmuje trud, aby przypomnieć sobie, co wydarzyło się, kiedy miała około sześciu lat.

Fabuła „Córki czarownicy” przybiera kształty kryminału. Początkowo sielskie wakacje kończą się, kiedy Małgosia zaczyna zachowywać się jak opętana. Opiekunów to niepokoi i starają się dociec, co ją trapi. Sama dziewczyna zmaga się ze wspomnieniami. Próbuje je poskładać, a im bliżej jest rozwiązania zagadki, tym dramatyczniejsza historia się z nich wyłania.

Anna Klejzerowicz miała dobry pomysł na tę powieść, a efekt końcowy jest dość przyjemny w czytaniu. Widzę jednak pewien duży problem, o którym muszę wspomnieć. Przy pisaniu kryminału autor musi pamiętać, że istotne jest nie tylko rozwikłanie tajemnicy, ale trzeba w ciekawy sposób do niego doprowadzić. W tym przypadku autorka nieco sztucznie odsuwa moment, kiedy dowiadujemy się, co trapi bohaterkę. Rozmowy, które do niczego nie prowadzą, przeplatane są przygotowywaniem posiłków lub czytaniem książki na tarasie. Kiedy już ktoś zaczyna opowiadać, co odkrył robi to w taki sposób, jakby nie chciał powiedzieć – gada o wszystkim tylko nie o istocie sprawy. Z mojej strony było zainteresowanie, ale zabrakło napięcia, którego oczekuję po opowieściach o zabarwieniu kryminalnym.

Dużo bardziej podoba mi się, jak Anna Klejzerowicz prowadzi wątki obyczajowe, a w szczególności uwielbiam postacie, które kreuje. Mamy tu wachlarz inteligentnych bohaterów, którzy patrzą na życie zdroworozsądkowo. Nawet kiedy pojawia się ktoś, kto ma irytować, nie wkurza odbiorcy, a wprowadza do powieści element szaleństwa, co jest bardzo sympatyczne.

„Córka czarownicy” to lekka w czytaniu książka. Dominują w niej wątki kryminalne, ale kryminał z niej przeciętny. Myślę, że fani tego gatunku zauważą wady. Zamiast tego podrzuciłbym ją komuś, kto lubi obyczajówki z tajemnicą, z dreszczykiem, albo po prostu szuka czegoś niewymagającego.

Co za przepiękna,cudna książka magiczna była,zachwyca.

Co za przepiękna,cudna książka magiczna była,zachwyca.

Ech. Niestety autorkę poniosła już nazbyt mocno fantazja. Epilog ostatecznie utwierdził mnie w przekonaniu, że kolejnej części nie tknę.

Druga część była lekka , idealna na chill.
Obyczajówka z wątkiem kryminalnym.
Lubię takie połączenia ,ale ...
Chwilami miałam wrażenie ,że historia jest na siłę przeciągana
.Ci bohaterowie kręcili się jak ćmy wokół tej zagadki.
Zabrakło mi emocji z pierwszej części .

Tutaj historia skupia się na Gosi ,która próbuje sobie przypomnieć co kiedyś wydarzyło się w lesie . Rozwikłać zagadkę ,która zaprząta jej głowę ,oraz która zakochuje się w swoim koledze z dzieciństwa.

Chwilami przyznam,że byłam znudzona. Zadośćuczynienie dostałam w samych bohaterach ,swojskich ,realnych ,nieidealnych .
Narracja podzielona jest między Michała ,który wdrożył nas w pierwszej części w historie ,oraz sama Gosie ,która pokazuje nam swój punkt widzenia.
Przyznam ,że mieszane uczucia mam do teraz .
Historia jak dla mnie miała nie wykorzystany potencjał. Mam do nich wszystkich sentyment po pierwszej części ,która urzekła mnie swoją swoistością i dawka przeróżnych emocji ,tu mi tego zabrakło . Jedno sięgnę po kolejną część,by wiedzieć jak potoczyło się życie Małgosi na bajcznej wsi . Mimo,że ta część nie porwała mnie to jednak cała ta historia ogółem przemawia do mnie

Druga część była lekka , idealna na chill.
Obyczajówka z wątkiem kryminalnym.
Lubię takie połączenia ,ale ...
Chwilami miałam wrażenie ,że historia jest na siłę przeciągana
.Ci bohaterowie kręcili się jak ćmy wokół tej zagadki.
Zabrakło mi emocji z pierwszej części .

To druga część serii, powieść dzieje się 15 lat po wydarzeniach w "Czarownicy". Małgosia jest już dorosła, studiuje weterynarię a okres wakacji dzieli między dwa domy.

Bardzo szybko przeczytałam tą książkę, tym razem poza spokojem powieści obyczajowej, pojawia się wątek kryminalny. Przeszłość dziewczyny jest jeszcze trudniejsza niż wszyscy myśleli.

Od czerwca do końca lipca ma w planach zostać w domu Michała i Ady, to tam toczy się akcja powieści. Małgosia musi zmierzyć się z demonami przeszłości, rozwiązać zagadkę, która nie pozwala jej spokojnie żyć....

Wg mnie ten tom jest lepszy niż pierwszy. Tajemnica wciąga od pierwszych stron. Bardzo przyjemnie mi się ten tom czytało.

niestety bardzo przeciętna i nudna powieść

niestety bardzo przeciętna i nudna powieść

Dodaj cytat z książki Córka czarownicy