Niemiecki bękart

Okładka książki Mentalista Henrik Fexeus, Camilla Läckberg
Ocena 7,2
Mentalista Henrik Fexeus, Cami...
Okładka książki Lodowiec Alexander Karim, Camilla Läckberg
Ocena 4,6
Lodowiec Alexander Karim, Ca...

Czasem dobrze przeczytać jeden tom z serii. Nie ulega się porównaniom. Tak było w tym przypadku. Dzięki temu, że przypadkowo sięgnęłam po 5 część sagi, wszystko było dla mnie nowe. Skupiłam się na fabule nie szukając powiązań, odniesień. A było warto.
Niecodzienne znalezisko na strychu. Morderstwo związane z próbą rozwiązania tajemnicy. Tajemnice z czasów II wojny światowej. Ciekawie skonstruowana intryga, splatające się dwie perspektywy czasowe, sympatyczna główna bohaterka i jej historia, to argumenty za sięgnięciem po inne tomy sagi.

Ta część sagi wywarła na mnie duże wrażenie, nie wiem, czy to z powodu nieszczęśliwej historii młodych kochanków, czy dlatego, że został poruszony temat wojny. Widać, że autorka nabiera wprawy, jednakże książka troszkę przydługa. Podobało mi się, że pisarka w końcu dała Mellbergowi coś pozytywnego do życia. W poprzedniej części miałam wrażenie, że to on był "ofiarą losu", a tu proszę, wychodzi na ludzi! Po tej części mam ochotę na więcej.

FANTASTYCZNA!

FANTASTYCZNA!

Kolejna część cyklu o Fjällbace nie zawodzi: tym razem prowadzi nas do czasów II wojny światowej i tematyki nazizmu.

Tajemnica jest osobista, gdyż dotyczy bezpośrednio matki Eriki. Czytelnik bardziej angażuje się więc emocjonalnie, a ponadto widzimy więcej naszej bohaterki w akcji. W porównaniu do poprzednich części przejmuje ona aktywną rolę w rozwiązaniu zagadki, co stanowi niejako powrót do tomu pierwszego.

Historia z przeszłości jest dramatyczna i z zapartym tchem śledzimy losy tajemniczego Norwega. Na uwagę zasługuje też rozwój postaci Mellberga, który z nieznośnego, aroganckiego hipokryty przeistoczył się na przestrzeni ostatnich tomów w człowieka pomagającego w porodzie znajomej i przygarniającego bezpańskiego psa. Może nie jest to najbardziej realistyczna i dopracowana przemiana wewnętrzna, ale przymykam na to oko i chętnie przyjmuję takie rozwiązanie od autorki.

Podsumowując, jest to typowa, dobra pozycja Camilli Läckberg, zdecydowanie zachęcająca do sięgnięcia po kolejne części.

Nieśpiesznie tocząca się fabuła, ale na tyle intrygująco przeplatane wątki, że nie sposób przerwać czytania. Najbardziej zafrapował mnie wątek niemiecki.

Fabuła wciągająca. Zorientowałem się, kto jest mordercą dopiero przeczytawszy koło 80% książki :)

Przeczytałam ją z zapartym tchem, świetnie napisana, zawiła historia. Do tej pory moja ulubiona z tej serii. Chociaż zakończenia domyśliłam się trochę szybciej niż w poprzednich tomach to do końca trzymała mnie w napięciu. Polecam!

U pani Läckberg, w tej części sagi o Fjällbace, można powiedzieć, że dominuje standard. Jest to piąta część tej serii i nosi tytuł "Niemiecki bękart". Dwie płaszczyzny czasowe, dwa rodzaje wątków, kryminalny według mnie nieźle przeprowadzony i prywatny, miejscami mocno nadużywany.

A więc standardowo, znowu "sprawy" Eriki, związane ze znaleziskiem na strychu domu po matce i śledztwo Patryka, który je prowadzi i nie prowadzi jednocześnie, w pewnym momencie akcji się łączą, a nawet mocno zazębiają. Znowu mamy sporo różnych, trochę dziwnych zbiegów okoliczności, chociaż nie tak do końca, niemożliwych. Oraz znowu mamy różne ciąże, porody i rozprawianie o tym. Jak to ciężko jest być kobietą, a już w szczególności kobietom w ciąży i potem matką małego dziecka.

Maja, córeczka Eriki i Patryka ma już (albo dopiero?) rok i jak wie każda matka, dziecko w tym wieku to żywe srebro i trzeba przy nim mieć oczy dookoła głowy, jak mawiała kiedyś moja sąsiadka. Patryk, biedaczek, zupełnie nie miał o tym wszystkim pojęcia, a że teraz on jest na urlopie "tacierzyńskim" w te pędy musi tę wiedzę posiąść i zgłębić. Nie powiem wam, kto go w tej kwestii uświadamia...i nie jest to Eryka :)

Autorka niczym mnie nie zaskoczyła, sprawcy i całej tej zawiłej sprawy z przeszłości domyśliłam się sporo wcześniej. Maja już mi zaczynała bokiem wychodzić, a humory Eriki zaczynały na poważnie irytować. W poprzednich częściach miałam wrażenie, że nikt prócz Eriki, żadna kobieta nigdy wcześniej nie była w ciąży. Teraz odnoszę wrażenie, że żadna kobieta nie ma pojęcia, co to znaczy małe dziecko. Maja jest obecna niemal na każdej stronie książki.

Za to w tej części podobał mi się Melberg i jego osobiste "potyczki" z życiem, Ernstem i....z tańcem, chociaż i tutaj zaistniał pewien dość dziwny zbieg okoliczności. Jednak mimo tych uwag i minusów, wciąż lubię tę sagę i pewnie sięgnę po kolejny odcinek serialu o Erice i Patryku, z nadzieją, że z niej zrobi się mniejsza zołza, a z niego trochę mniejsze ciepłe kluchy 😉

Bardzo lubię te serie i ta książka nie odbiega id poziomu poprzednich

Bardzo lubię te serie i ta książka nie odbiega id poziomu poprzednich

Kolejna część sagi o Fjällbace za mną. Przed czytelnikiem następna, ciekawa i nietuzinkowa sprawa do rozwiązania! Jak to bywa w powieściach Pani Läckberg, fabuła rozgrywa się na przestrzeni dwóch ram czasowych, gdzie czasy współczesne mieszają się z przeszłością i jej tajemnicą. Tym razem autorka zabiera nas w głąb życia mamy Eriki, kreśląc interesujące i ciekawe wątki, które dają odpowiedzi na pytania zadawane w myślach w poprzednich częściach. Dzięki temu czytelnik wie, jak potoczyły się losy nieczułej i zdystansowanej kobiety, zwanej matką. Mało tego, w międzyczasie policja z Tanumshede dąży do schwytania mordercy pewnego nauczyciela historii. Podejrzewają, że sprawa ta może mieć coś wspólnego z medalem, znalezionym w rzeczach matki Eryki, która ta zaniosła historykowi do analizy. Zagadka kryminalna może nie pędzi na łeb na szyję, ale na pewno bardzo intryguje i zaskakuje! Po słabej „ofierze losu” nie spodziewałam się rewelacji, a tu proszę! Autorka potrafiła niejednokrotnie mnie zaskoczyć, tworząc ciekawą, przemyślaną, logiczną i trzymającą w niepewności intrygę, która idealnie łączy się z mocno rozbudowanym, zabawnym, ale i pod wieloma aspektami smutnym wątkiem obyczajowym. W tym tomie, w życiu naszych bohaterów dużo się dzieje, mam nawet wrażenie, że więcej niż w poprzednich częściach. Nie ma sensu opisywać tego wszystkiego, bowiem łatwo można o spojlery, szczególnie dla osób zaczynających przygodę z tym cyklem. Jedyne co mogę dodać, to to, że autorka cofa się do czasów II wojny światowej, porusza wątek homoseksualny, kreśli historię Szwecji, chorobę Alzheimera, zapoznaje nas z nowymi postaciami, wraca do dzieciństwa Eryki, a także rozwesela urlopem tacierzyńskim Patricka i wątkami Melberga, który swoją drogą jest dla mnie mistrzem tej części! Było dużo emocji, śmiechu, czasami też powiewało nudą, ale koniec końców cieszę się, że autorka wróciła do formy. Ta część zdecydowanie pobija na głowę swoją poprzedniczkę.

„Niemiecki bękart” to wyśmienita uczta literacka dla miłośników kryminalno-obyczajowych opowieści. Świetne i lekkie pióro autorki totalnie wciąga w ten tajemniczy klimat, a sama historia sprawia, że ciężko się od niej momentami oderwać. Ma wszystko, czego czytelnik oczekuje od tego gatunku - świetnie zarysowani bohaterowie, dobrze poprowadzone wątki życiowe, wciągająca i pogrywająca z czytelnikiem intryga, oraz satysfakcjonujące i zaskakujące zakończenie. Jeśli zastanawiacie się, czy sięgnąć po ten tom - zdecydowanie polecam! Zróbcie to jak najszybciej!