Shogun. Tom II

Okładka książki Shogun. Tom II James Clavell
Okładka książki Shogun. Tom II
James Clavell Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Cykl: Saga Azjatycka (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Saga Azjatycka (tom 1)
Shōgun
Wydawnictwo Iskry
1992-01-01
1992-01-01
8320713978
Małgorzata Grabowska, Andrzej Grabowski

Książka długa, której długość zdecydowanie czuć. Nie jest to jednak wada. Po przeczytaniu, podobnie jak Blackthorne, ma się poczucie przebycia dalekiej podróży i zanurzenia się w obcej kulturze. Z resztą wątek różnic kulturowych jest tu zdecydowanie najciekawszy. Japończycy w tej powieści są są pod wieloma względami bardziej zaawansowani niż Europejczycy, jednak życie nie jest dla nich wartością samą w sobie, stąd tak ciekawie śledzi się poczynania wrzuconego w to środowiska Blackthorne'a. Nie mamy jednak do czynienia z historią białego zbawcy, bo główny bohater jest jedynie pionkiem w prowadzonej przez Toranagę rozgrywce.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo jest tu i eksploracja kultur, i wątki kolonialne, i romans a także sporo akcji. Moim głównym zarzutem jest wytracenie tempa w drugiej połowie, gdzie bardziej niż na historii Johna, autor skupia się na sieci politycznych intryg Japończyków przez co oczekujemy finału tej historii. Jednak ostatnie 100-150 stron wynagradza to budowanie napięcia.

No i zakończenie, co to jest za zakończenie. Ostatnie trzy strony nadają opowieści przykry, fatalistyczny wydźwięk i stawiają działania bohaterów w zupełnie nowym kontekście. Finał i ostatnie zdanie pozostaną ze mną na długo.

Świetna książka. W interesujący sposób przedstawia kulturę japońską oraz europejską z XVI wieku. Postacie są świetne, a intryga przemyślana i zaskakująca.

Chodź Shogunie i czytaj "Shoguna", bo to jedna z najbardziej angażujących i wciągających książek historycznych jakie przeczytałem.
Absolutnie niesamowita przygoda.

Absolutnie niesamowita przygoda.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Przeczytałem wiele lat temu, teraz ponownie.
Jedna z książek które zabrałbym ze sobą na bezludną wyspę.

Przeczytałem wiele lat temu, teraz ponownie.
Jedna z książek które zabrałbym ze sobą na bezludną wyspę.

To była wielka rzecz.
Duża objętość ale też świetna książka.
To niesamowicie jak obrazowo i barwnie została napisana. Wszystkie postacie, posadowienie historyczne, smaki i kolory oraz kultura historycznej Japonii, klasy społeczne, wątki kulturowe, kwesti związane z podbojem świata przez Europejczyków.. I wiele, wiele innych.. I to wszystko ubrane w mega wciągającą, awanturniczo- przygodową pozycję, w której jednak jest bardzo dużo poważnych i poruszających tematów.
Czytając tak wielostronicową książkę można by się bać, że będzie ciężka. Nic takiego. Shogun porywa swoją fabułą, wciąga w historię anglika - pilota statku, który po ciężkim rejsie wraz z resztką załogi dopływa wreszcie do brzegów Japonii.
I tam zderza się z zupełnie odmienną kulturą, zachowaniami, spiskami, intrygami.
I choć część osób kojarzy tą historię tylko z amerykańskim serialem z lat 80tych to warto przeczytać tą pozycję. Jest tam o wiele więcej smaczków i ciekawostek. Jest głębia i ciekawy kontekst historyczny.
No chyba, że ktoś ma problem z dużymi pozycjami, wtedy raczej na pewno go nie polecam ;)
Nie polecam także osobom wrażliwym. Jest tam dużo cierpienia, opisów tortur czy śmierci. Kultura japońska jest znacznie inna od europejskiej i ta książka pomaga trochę ją zgłębić.
Dla mnie fascynująca i bardzo pouczająca lektura.

Ps dopiero ta książka uświadomiła mi, że małe europejskie państewko Holandia, była swego czasu potęgą morską.. ciekawe, jakoś nie uczyli mnie o tym w szkole ;)

To była wielka rzecz.
Duża objętość ale też świetna książka.

Aż człowiekowi wstyd że nie jest Japończykiem...
Do przeczytania sprowokowała mnie nowa wersja serialu i z całą odpowiedzialnością polecam jako uzupełnienie/wytłumaczenie brakujących wątków i wszechobecnych intryg. Książka ma zawsze to do siebie że "dzieje się" wolniej, jest więcej czasu do zastanowienia/zrozumienia i oceny.

Aż człowiekowi wstyd że nie jest Japończykiem...

Monumentalna wręcz powieść historyczno-przygodowa. Miejscami dla mnie trochę za dużo polityki, intryg, kombinowania i... bohaterów - stąd trochę zabrakło do ideału, ale sam klimat Japonii, opisane różnice kulturowe między ówczesną cywilizacją europejską i japońską oraz losy głównego bohatera na pewno zasługują na poświęcone (niemałe) ilości czasu na tą lekturę. Zauważam też trochę podobieństw do "Pana Ciemności" Silverberga, czy raczej powinienem powiedzieć - w "Panie Ciemności" (wydanym później niż Shogun) można odnaleźć pewne podobieństwa do Shoguna :)

Świetna i wciągająca. Filmowa adaptacja (zapewne poprzez brak możliwości zrealizowania) pomija wiele wątków, a wiele upraszcza, choć porównując ją do współczesnych "ekranizacji", które czasami mają niewiele wspólnego z oryginałem i są przepakowane "wizjami" twórców, to trzeba jej oddać, że jest naprawdę wierna oryginałowi. Na pewno część pierwsza zachęca do sięgnięcia po kolejne.

Przed premierą serialu wysłuchałem powieść w audiobooku. Zachwyca przedstawiony świat siedemnastowiecznej Japonii, jej zwyczajów, polityki, dworskich intryg. Ale rozczarowuje fabuła - powieść obiecuje historię, która zmieni Japonię ale nadzieje rozbudzone w czytelnikach nie zostają zaspokojone.

Jeśli napiszę to co myślę po przesłuchaniu książki, to będzie to turbo spoiler. Polecam. Miłego słuchania, czytania, oglądania...

• Powieść historyczna
  • Historyczne