Wiedza w pigułce F1

Wydawnictwo Olesiejuk
2019-01-28
2019-01-28

F1, czyli królowa motosportu🏎

Zatankuj zbiornik samochodu paliwem wyścigowym i zapnij pasy!
Przed tobą świetny przewodnik, który, dla nowych, dopiero poznających F1, będzie kluczem do zrozumienia świata wyścigów Formuły 1, a dla tych już obeznanych, będzie okazją do odkrycia ciekawostek i faktów, o których nie wiedzieli.
Czeka cię krótka lekcja historii i życiorysów najważniejszych kierowców i kluczowych postaci. Poznasz technologie, które sprawiają, że bolidy są tak szybkie i czasem wręcz przyklejone do toru.

„Wiedza w pigułce F1” to książka idealna dla każdego fana Formuły 1, ale nie tylko. Myślę, że nawet najbardziej obeznana osoba znajdzie tutaj coś, o czym nie wiedziała. Mimo że świetnie bawiłam się podczas lektury, to znajdowały się tematy, po których miałam mały nie dosyt, bo zostały przestawione tylko powierzchownie, więc pod tym względem, ta książka będzie idealna dla kogoś, kto dopiero wchodzi w świat F1, albo chce ją dopiero poznać. Niektóre zagadnienia dosłownie zostały przedstawione takim językiem, że zrozumiałby je nawet przedszkolak.
Książka jest podzielona na kilka rozdziałów, podczas których poznajemy historię Formuły 1 i jej rozwój. W rozdziałach o technologii można się dowiedzieć, jak wszystko jest zbudowane, jak na przestrzeni lat wyglądało bezpieczeństwo na torze, kiedy wprowadzono obowiązek posiadania kasków i zapięcia pasów, czy co sprawiło, że lekarze i karetki stały się nieodłącznym elementem każdego wyścigu.
Nie zabraknie części o kierowcach. Poznamy rekordzistów, legendy królowej motosportu czy największych w historii rywalów.
Całość kończy rozdział, który dziś, można powiedzieć, jest kołem napędowym tych niebezpiecznie szybkich wyścigów i jest to iście biznesowy rozdział. Sponsorzy, sport globalny, media czy gumowe wojny.

Książka została wydana w 2017 roku, więc informacje kończą się mniej więcej pomiędzy sezonem 2016 a 2017. Nie mniej jednak polecam książkę. Będzie idealna w oczekiwania na nowy sezon.

F1, czyli królowa motosportu🏎

Zatankuj zbiornik samochodu paliwem wyścigowym i zapnij pasy!
Czeka cię krótka lekcja historii i życiorysów...

Polecam fanom F1, jednak polskie wydanie zawiera dużo literówek.

Polecam fanom F1, jednak polskie wydanie zawiera dużo literówek.

Sport ma różne formy. Określone zasady sprawiają, że współzawodnictwo jest ukierunkowane ku zasadom fair play. Mało kto sięga do historii, teraz przenosimy się do lat międzywojennych.
Ciekawa pozycja przynosząca za sobą konkretną wiedzę wraz z ciekawostkami. Autor każdy z podrozdziałów buduje za pomocą następujących zasad konstrukcyjnych, najpierw następuje krótki wstęp, później przechodzimy do historii a następnie płynnie wstępujemy we współczesność. Kompozycja książki jest uszeregowana tematycznie. Zaczynamy od zagadnień związanych z rozwojem pojazdów, później przechodzimy do osoby kierowcy, następnie odkrywa się przed nami tajemnice współzawodnictwa między największymi rywalami w historii tego sportu. Później rozpościerają się przed nami zagadnienia techniczne dotyczące torów wyścigowych. Po tym rozdziale przechodzimy do organizacji wyścigów. Potem ukazuje się nam historia zabezpieczeń, błędy organizatorów a na mecie czekają na nas zagadnienia biznesowe i organizacyjne. Wszystkie zagadnienia zostały przedstawione bardzo interesująco. Podejrzewam, że głównym celem autora było wzbudzenie w potencjalnym czytelniku chęci dalszej eksploracji tematu. I w moim przypadku ten cel został osiągnięty. Choć niektóre kwestie były trudne w odbiorze, co było spowodowane moim brakiem wiedzy z zakresu mechaniki to i tak uważam tą pozycję za wartościową. Autor z wielkim sercem i zaangażowaniem przedstawia nam wszystko, nie pomijając nastrojów, które panują wśród fanów tej dyscypliny. Każdy z rozdziałów kończy się krótkim słowniczkiem wyjaśniającym kwestie trudne w odbiorze lub wskazujące ważne stowarzyszenia. Pozycja jest opatrzona licznymi ilustracjami, które pochłaniają naszą uwagę i wywołują konkretne odczucia. Ilustracje mają swoją głębię i wzbudzają to co jest najważniejsze w procesie czytelniczym czyli ekscytację i zaangażowanie. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, dowiedziałam się jak wyglądały początki formuły jeden, poznałam podstawowe pojęcia.
To pozycja ciekawa. Warto zapoznać się z tą treścią, ponieważ ukazanie rozwoju Formuły 1 zgodnie z chronologią daje nam całościowy obraz zjawiska. Dowiemy się ciekawych rzeczy, a może odnajdziemy nową pasję?

• Literatura faktu
  • Książki papierowe