Salve Femina

Okładka książki Salve Femina Magdalena Gaładyk
Okładka książki Salve Femina
Magdalena Gaładyk Wydawnictwo: Albus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Albus
2021-03-03
2021-03-03
feminizm historia nauki społeczne kobiety

Oto mała biblia feminizmu...
Z jednej strony wiadomo, książeczka nieduża ma swoje objętościowe ograniczenia - tak jak ograniczone są prawa i równość kobiet - kto twierdzi inaczej, g**** wie o otaczającej nas rzeczywistości i walce która toczy się dzień w dzień, nie tylko na naszym podwórku. Z drugiej, symbol Wenus w kolorze krwi na okładce, oznacza zaledwie początek walki o pamięć i krzyku o bycie zauważonym. Feminizm to nie wymysł, to nie chwilowa zachcianka głupich bab, którym się w d***** od dobrobytu poprzewracało. To historia i odwaga wielu kobiet. Zachęcam do lektury i czekam na więcej...

Oto mała biblia feminizmu...

Książeczka przedstawiająca chronologicznie ważne kobiety dla polskiego feminizmu. Dobrze porządkuje informacje, jednak po więcej i tak musicie sięgnąć do internetu - książeczka bowiem zawiera ilustracje autorki i krótką, jedno lub max. dwuzdaniową notkę biograficzną o danej kobiecie. Trochę pobieżnie, a szkoda, bo było miejsce.

Autorka ma wypracowany własny styl tych portretów, który do mnie niestety nie trafił - niektóre kobiety wyglądają jak karykatury samych siebie, a przoduje im Wanda Rutkiewicz, która choć piękną kobietą była, na ilustracji przypomina demona :(

Autorka ma wypracowany własny styl tych...

Dziś chciałam wam pokazać książkę wyjątkową, nieoczywistą, inspirującą. Książkę, która z jednej strony wydaje się niepozorna, z drugiej właśnie ta niepozorność przykuwa uwagę. Książkę, która jest potrzebna, choć chciałoby się powiedzieć, że jest oczywista. Drodzy czytelnicy - oto przed wami Salve Femina Magdaleny Gaładyk.

Autorka książki to urodzona w 1984 roku absolwentka psychologii, ale też fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Rysuje od zawsze, a w centrum jej zainteresowań są zwykle wątki feministyczne. I to one stały się natchnieniem do powstania wspomnianej publikacji.

"Salve Femina" ze swoją czarną okładką i specyficznym formatem przywodzi nieco na myśl książeczkę do nabożeństwa, a tytuł zdaje się brzmieniem nawiązywać do modlitwy Salve Regina, jednakże nie ma w niej nic obrazoburczego. To nie jest pozycja, która ma cokolwiek negować czy kogokolwiek obrażać, za to jest swoistym hymnem pochwalnym dla wyjątkowych kobiet.

To nie encyklopedia, nie znajdziecie w niej obszernych biografii i długich opisów. Każdej z bohaterek poświęcona jest krótka notka biograficzna z informacją o najważniejszych dokonaniach. Tam, gdzie było to możliwe, autorka zacytowała omawianą bohaterkę. Dzięki temu możemy powiedzieć, że stworzyła poczet ważnych Polek, a zarazem zbiór inspirujących cytatów.

Portrety bohaterek kreślone są specyficzną kreską, pozornie niewprawną ręką. Są niedoskonałe i nieuładzone, ale jednak oddają najważniejsze cechy postaci. Żeby je docenić, trzeba się pogodzić z tą niedoskonałością, otworzyć na estetykę właściwą Magdalenie Gaładyk, zrozumieć, że ilustracje nie aspirują do roli wiernych, ugrzecznionych portretów, a pełnią rolę symboliczną.

Wspominałam już, że książka jest przepięknie wydana, w niewielkim, poręcznym formacie, dzięki czemu łatwo można ją ze sobą zabrać choćby w torebce, w czarnej oprawie z wyrazistym symbolem kobiecości w czerwonym kolorze i - co docenią esteci - z brzegami kartek barwionymi na kolor czerwony. Co ciekawe - na okładce nie znajdziecie nazwiska autorki, zupełnie jakby Magdalena Gaładyk chciała wycofać się w cień, oddając pierwszeństwo swoim bohaterkom.

Autorka książki to urodzona w 1984 roku absolwentka...

Wspaniała książka - niewielka rozmiarem, ale mocna treścią. Powinna być obowiązkową lekturą. Czy zamiast modlitewników? Być może.

To zbiór mądrych mądrości niezwykłych kobiet, które zebrała i zilustrowała Magdalena Gaładyk. Jeśli szukacie potężnej dawki siły i inspiracji - polecam absolutnie👌🏻

Oto ona. Tak mała, a tak wiele znaczy. Głęboka czerń okładki przypomina, że kobietom zgotowano piekło. Krwisty znak Wenus uświadamia, że kobiety postanowiły walczyć. Czerwone brzegi stron cały czas szepczą, że to nie koniec.

Salve Femina jest wyjątkowa pod każdym względem. Z zewnątrz przypomina modlitewnik. W środku – galerię sztuki wypełnioną cytatami i portretami ponad 100 kobiet. Kobiet, które walczyły słowem, piórem i czynem. Kobiet, które głośno domagały się swoich praw. Kobiet, które powinniśmy znać i o nich pamiętać. Pisarki, poetki, malarki, artystki, działaczki, publicystki, ekonomistki, polityczki, socjolożki, aktywistki… Wszystkie odegrały ważną rolę w historii polskiego feminizmu. HERstorii.

Ta książka skradła moje serce. Grafiki, które wypełniają wnętrze książki, urzekają. Cytaty - wybrzmiewają ze zdwojoną siłą. A nazwiska - zapadają w pamięć. I tak powinno być, bo powinniśmy o tych kobietach pamiętać.

Kupiliśmy w przedsprzedaży. Piękne wydanie, na pierwszy rzut oka nieodróżnialna od modlitewnika, a w środku wybuchowe treści. Niesamowite jak bardzo historia współczesnej Polski jest zawłaszona przez mężczyzn, jak wiele kobiet wybitnych, odważnych, ciekawych, nigdy nie trafiło do narodowej mitologii. Pierwsza oficer policji, pierwsza studentka ASP, pierwsza profesorka UJ, i każda z tych "pierwszych" pojawiła się dopiero w przeciągu ostatnich 100 lat. Ta książka to poczet postaci, które w większości powinniśmy znać, choćby ze słyszenia.

• Nauki społeczne
  • Do kupienia
  • Feminizm
  • Kobiecość i męskość
  • Pop science; philosophy and so on

Dodaj cytat z książki Salve Femina