Jestem żoną szejka

2018-05-16
2018-05-16

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Świetna książka dla fanatyków arabskiej kultury i poznania jej "od kuchni". Ukazuje ona wiele jej cieni jak i blasków dnia codziennego. Fabuła wzbudza napięcie, która nie pozwala się oderwać od książki się czytelnikowi.

Wiele lat temu przeczytałam książkę o kobiecie, która wyszła za Araba. Historia opisana w powieści tak mnie poruszyła, że nie chciałam później czytać podobnych pozycji, by nie przeżywać znów tego samego rozdarcia. A jednak "Jestem żoną szejka" tak długo czekała w biblioteczce, że pomyślałam, by tamte wspomnienia odczarować.

Laila Shukri jest autorką kilku powieści. W "Jestem żoną szejka" opowiada, jak została żoną jednego z najbogatszych szejków. Kobieta pochodzi z Polski. W książce przedstawia się jako Izabella. Amerykańska firma farmaceutyczna, w której pracowała wysłała ją na Bliski Wschód na rozmowy mające na celu doprowadzić do otwarcia w Dubaju kolejnej filii.
Tam poznaje szejka, który ją mocno intryguje. Po jakimś czasie okazuje się, że zainteresowanie jest obustronne. Wkrótce wbrew zdaniu rodziców i znajomych Izabella decyduje się poślubić szejka i porzucić intratną posadę. Miesiąc miodowy spędzony we Włoszech to wspaniały czas dla młodożeńców. Po powrocie Izabella poznaje swój nowy dom i służbę. A przy pierwszej sposobności, gdy szejk musi wyjechać w interesach, kobieta doświadcza nienawiści ze strony rodziny męża. To bolesne uświadomienie sobie zupełnie innej kultury i roli kobiety w muzułmańskim świecie.

Autorka skupia się i na plusach, i na minusach bycia żoną szejka oraz mieszkania w arabskim świecie. Znajduje tam przyjaciółki, ale również wielokrotnie doświadcza nienawiści, agresji i przemocy ze strony mężczyzn.
Podczas lektury wciąż nasuwa się pytanie "Dlaczego wyszłaś za szejka?". W Europie od dawna wiemy, jak bardzo kultura arabska różni się od naszej. Po wydarzeniach we Francji czy w Niemczech widać, że przyjeżdżają do Europy i zachowują się jak u siebie, nie bacząc na naszą kulturę, religię i tradycje. Wiemy, jak traktowane są kobiety w krajach arabskich. Z książek np. Orhana Pamuka wiemy o dwulicowości mężczyzn, o ich wyuzdaniu, przemocy i hipokryzji związanej z religią. Dlatego tym bardziej zastanawia, co kieruje Europejkami, że wiążą się - wbrew woli obu rodzin - z muzułmanami. Izabella pracowała w firmie amerykańskiej, jeździła po świecie. Musiała więc być świadoma tego, na co się decydowała i że łatwo nie będzie.
Z jednej więc strony trochę jej współczuję. Z drugiej strony nie można oprzeć się wrażeniu, że to, co przeżywa, przeżywa na własne życzenie.

Laila Shukri jest autorką kilku powieści. W...

Historia poruszająca Polki,która wyszła za najbogatszego szejka na świecie.
Przerażające i prawdziwe.
Dobra książka.

Historia poruszająca Polki,która wyszła za najbogatszego szejka na świecie.
Przerażające i prawdziwe.
Dobra książka.

Straszny chłam. Trafiłam na to przypadkiem i już po okładce wiedziałam, że to czytadło, ale potrzebowałam czegoś lekkiego.
Najbardziej rozbawiają mnie dialogi. Bohaterowie rozmawiają ze sobą w stylu - Czy spotkamy się jutro? -Nie sądzę. - Rozumiem. Zatem do widzenia. - Do widzenia.
Te "do widzenia" na końcu to totalna katastrofa,🤣😂 kto tak pisze?
Akcja całkowicie naciągana, rzekoma bohaterka jest drętwa i nudna, ślepo zakochana w przemocowym mężu tyranie, którego jedyne zalety to miliardy na koncie i obsypywanie żony błyskotkami i ciuchami oraz komplementy jak z taniego romansu dodanego do gazety dla pań domu.
W dodatku ni z gruszki ni z pietruszki czytelnik dostaje w łeb bez ostrzeżenia opisami tortur i gwałtów, w rozdziałach między opisami dubajskich luksusów, perfum i spisanych z wikipedii ciekawostek o arabskim świecie.
Gorsze niż sadziłam.
Autorce lub autorowi gratuluję pomysłu na zarobienie zapewne niezłej kasy na 14 fatalnych czytadłach i oryginalnej promocji opartej na wymyśleniu tajemniczej autorki i przykryciu jej firanką i zasłonką z dużego pokoju babci.
Spoko, masz człowieku łeb do biznesu.

Te "do widzenia" na końcu to totalna katastrofa,🤣😂 kto tak pisze?
Akcja całkowicie...

Czyta się szybko i przyjemnie. Opisany bogaty świat szejków od strony żony ( która jeszcze nie wie jak są brutalni mężowie w stosunku do prostytutek i ile czasu z nimi spędzają) a jak bardzo pilnują swoich kobiet i zakazują normalnych relacji towarzyskich z mężczyznani. Normalna rozmowa z innym mężczyzną ,czy odpowiedź może spowodować olbrzymią agresję.

Fajna książka, mogłam zabrać się za nią w pierwszej kolejności niż reszta ale i tak warto przeczytać

Ta książka jest po prostu źle napisana (I Prószyński ją wydał?). Fatalne dialogi, infantylna postać bohaterki, świat arabski polukrowany, z daleka czuje się fałsz. I te kobiety - świeżo upieczone muzułmanki albo prawie muzułmanki - zachowują się jak nastolatki, myślą jak nastolatki, ciągle się czemuś dziwią... Głupie jakieś? Informacje o mentalności i historii ludzi Bliskiego Wschodu (najbardziej interesująca część książki) jakby żywcem przepisana z jakichś źródeł encyklopedycznych.
Wątek miłosny - szkoda gadać.
Wątek pustynny - nieprawdopodobny.
No i w ogóle szkoda gadać.

W książce najbardziej podobało mi się, że
fabuła była przeplatana z historią i ciekawostkami historycznymi Bliskiego Wschodu. Przeczytałam już kilka książek dotyczących krajów arabskich, jednak za każdym razem jestem zszokowana ich prawem, które szczególnie wobec kobiet jest bardzo surowe.

W książce najbardziej podobało mi się, że

Poruszająca historia, warto przeczytać

Poruszająca historia, warto przeczytać

Alicja, młoda kobieta, która wyjeżdża z koleżanką do Dubaju aby tam odpocząć i na cieszyć się pięknymi widokami. Dziewczyna z przyjaciółkami wybiera się na imprezę na luksusowym jachcie. Tam poznaje szejka Hamida, który szybko zawraca Alicji w głowie. Kobieta decyduje się pozostać w Dubaju i zostać żoną shejka. Szybka decyzja o ślubie początkowo wydaje się słuszna. Do czasu aż Alicja wraca z wycieczki do Omanu, a w swoim apartamencie zastaje obcą kobietę, którą Hamid przedstawia jako swoją drugą żonę.
Dla Alicji ta sytuacja jest traumatyczna. Nie wyobraża sobie życia z mężczyzną, który ma drugą żonę. Jak odnajdzie się w nowej dla niej rzeczywistości? Czy będzie wstanie zaakceptować obce dla niej normy kulturalne i dla miłości zostanie u boku męża?
Laila Shukri po raz kolejny pokazuje jak wygląda życie na Bliskim Wschodzie. Tym razem skupia się na poligami, która wciąż jest dozwolona w wielu krajach. Aktualne prawo pozwala mężczyźnie na jednoczesne posiadanie czterech żon.
Poza historią Alicji, w książce możemy przeczytać o wielu wspaniałych miejscach na Bliskim Wschodzie i bliżej poznać tamtejszą kulturę.
Polecam ❤️❤️

• 2017