Zielona Mila

Okładka książki Zielona Mila
Stephen King Wydawnictwo: Albatros Seria: Kolekcja Mistrza Grozy fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
1996-09-01
Andrzej Szulc

Okładka książki Talizman Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Talizman Stephen King, Peter...

Piękna i niesamowita historia. Czy John Coffey rzeczywiście jest winny i zabił dwie dziewczynki, co takiego się wtedy stało? Warto przeczytać. Jak dla mnie film nie umywa się do książki.

Stephen King ma niezwykle cenny dar jakim jest wywoływanie u czytelników całej palety emocji. Mało który pisarz potrafi tak przestraszyć,rozmieszyć czy rozczulić. O "zielonej mili"napisano już wiele. Myślę, że nie raz była tematem prac naukowych, dlatego ja nie będę się rozpisywać. Powiem tylko ,że historia Johna Coffe'a na zawsze już zostanie w moim sercu.

Wspaniała książka, pełna emocji, doskonale budowanych postaci ich relacji, świetnie skrojona historia pełna nostalgii, miłości, niesprawiedliwości, niepokoju i zła...

Minusem było to, że najpierw obejrzałem film i niestety wszystko co czytałem miałem wyobrażenie, takie jak stworzył producent filmowy. Sama książka jak najbardziej do przeczytania.

Fabuły tej książki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, głośna ekranizacja sprawiła, że znamy ją prawie wszyscy.
Żałuje, że przeczytałem książkę dopiero po obejrzeniu filmu, przez co wydarzenia w niej przedstawione, nie wywarły na mnie, aż takich emocji. Książka jest fenomenalna, sposób w jaki Stephen King dawkuje wydarzenia na "Zielonej Mili", jest po prostu mistrzowski. To poruszająca opowieść o moralności i znaczeniu dobra i zła. To opowieść o czarnoskórym człowieku Johnie Coffey'u, o nazwisku "Jak kawa, tylko inaczej się pisze".

Piękna historia. Jedyny minus, to przesadna patetyczność na ostatnich stronach książki (mowa o wydarzeniach po finalnej egzekucji). Czytało się świetnie!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka. Film oglądałam dawno temu i wiele szczegółów mi się zatarło. Także postanowiłam przeczytać książkę i był to dobry wybór. Film jest naprawdę dobry, ale książka tym razem okazała się lepsza. W przeciwieństwie do Skazanych na Shawsheng (jak to się pisało xd), gdzie opowiadanie nie dorastało do pięt filmowi. Ogólnie polecam bardzo obie wersje Zielonem Mili. Na pewno umili wam czas.

Ocena 8,5 po ponad 23k opinii? To nie może być przypadek - pomyślałem kiedy sięgałem po kolejną książkę Kinga. Oczywiśćie nie był.

Polecam.

Polecam.

Łapiąca za serce, wzruszająca i intensywna.

King jak zwykle zachwyca, co tu dużo mówić, każda jego książka to solidna dawka emocji oraz przemyśleń. Właściwie książki Kinga trzeba sobie z mojej perspektywy dawkować, ponieważ ich nadmiar grozi u mnie koniecznością udania się na terapię, jednak moja miłość do nich jest silniejsza niż dbałość o zdrowie psychiczne, co chyba jest najlepszą recenzją, jaką można dać, prawda?

Łapiąca za serce, wzruszająca i intensywna.