Alibaba. Jak Jack Ma stworzył chiński Amazon

2021-03-02
2018-05-03
Krzysztof Krzyżanowski
Alibaba Jack Ma

Okładka książki Internet. wszystko, co musisz wiedzieć Peter Buckley, Clarc Duncan
Internet. wszy... Peter Buckley, Clar...

Dzień dobry🙃

Czy mieliście kiedyś okazję skorzystać z AliExpress, słyszeliście o Jacku Ma, Alibabie 🤔 ?

✍️Współpraca z wydawnictwem @Onepress ✍️

,, Dzisiejszy dzień jest bezwzględny, jutro będzie jeszcze okrutniejsze, natomiast pojutrze okaże się pięknym dniem. Sęk w tym, że większość ludzi umrze jutro wieczorem ''.

Sam wymieniony w pytaniu AliExpress stanowi część całej machiny finansowej, czy wręcz gospodarczej, jaką jest Alibaba group stworzonej m.in przez człowieka, który miał wizję, marzenia, ambicję i bardzo mocno ich się trzymał pomimo wielu przeciwności.

Warto wspomnieć w tym kontekście również o Taobao, które stanowi jeden z ważnych elementów przewagi Alibaby na rynku chińskim w stosunku do innych firm z zakresu handlu elektronicznego - tutaj Chińczycy mogą zakupić wszelkiej maści produkty spożywcze, ale również znaleźć ogłoszenia w zakresie sztuki, artystów, odzieży, czy nawet wynająć kobietę, która będzie udawała ich dziewczynę.

Jedni chwalą Taobao za podejście do klientów i nowe możliwości dla sprzedawców, ale inni ganią za fakt iż znajdziemy tam sporo podróbek, co prowokuje wiele pytań ze strony innych firm.

Jak jednak doszło do tego, że firma, która początkowo stanowiła bardziej źródło wielu strat niż zysków i w którą nikt nie wierzył - rozwijana w małym mieszkanku w prowincji Hangzhou, nie tylko wyparła amerykańskiego giganta - Ebaya pod względem popularności i zysków, ale również stała się ikoną chińskiego handlu elektronicznego ?

Warto zagłębić się w lekturę, by znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania.

Chyba każdy z nas zna co najmniej kilka historii w stylu '' American Dream '', czyli opowieści o osobie, która nie wyróżniała się niczym, pochodziła z biedy, a potem pod wpływem różnych wydarzeń w życiu odniosła szeroko pojęty sukces - przede wszystkim finansowy i zmieniła bieg swojego życia.

Jednak rzadko słyszy się o podobnym sukcesie, który odniósł człowiek pochodzący z biednej prowincji w głębi Chin. Historia Jacka Ma i Alibaba Group to nie tylko opowieść o założycielu wielkiego przedsiębiorstwa i jego sukcesie, podbojach finansowych ale przede wszystkim o tym, że nawet osoby, którym w życiu bywa bardzo ciężko - mogą odnieść sukces ( chociaż dla każdego sukces będzie czym innym).

To biografia przeznaczona zarówno dla fanów tego typu literatury, ale też dla osób, które szukają inspiracji, wiedzy na temat Chin, walki z przeciwnościami losu, czy podstaw zarządzania - warto uczyć się w końcu od najlepszych :)

Dzień dobry🙃

✍️Współpraca z wydawnictwem @Onepress ✍️

Sam wymieniony w pytaniu AliExpress stanowi część...

Książka jest poprawna. Autor przybliża postać pana Ma jak i Jego firmę, natomiast jest to zbiór ogólnych faktów i zdarzeń. Nie ma nic ciekawego w tej historii. Trochę dat, sytuacji, postaci. Po części laurka, po części kalendarzyk ..

Książka w moim odczuciu bardzo przeciętna. Miała wielki potencjał w postaci globalnej marki, ciekawej osoby CEO, czy jednego z najgorętszych rynków gospodarczych na świecie. Aż się prosiło o wejście w szczegóły na temat kontaktów z partią, specyfiki prowadzenia działalności w ocenzurowanym Internecie czy zarządzaniem ludźmi z tego obszaru geograficznego. Brak jakiejkolwiek analizy rozwoju technologicznego platformy Alibaby czy rozważań na temat zasadności wejścia na rynki europejskie, ponownie ogranicza potencjał tej lektury, tworząc z niej prostolinijny opis wydarzeń. Biografia jest niespójna, niepoukładana oraz nudnawa. Dużo lepszym wyborem będzie książka opisująca rozwój Samsung'a - "Republika Samsunga" autorstwa Geoffrey Cain - w której znajdziemy bardzo wiele informacji na temat technologicznych tematów, procesów decyzyjnych w sytuacjach nieoczywistych oraz specyfiki zarządzania sektorem ludzkim w kraju azjatyckim. Książka Clarca Duncan'a miała wszystko by zostać bestsellerem, niestety te możliwości zostały całkowicie zmarnowane.

Historia może być ciekawą inspiracją dla osób prowadzących własny biznes. Jednocześnie zapoznaje czytelnika z historią chińskiej transformacji internetowej i jej osobliwościami.

Kto z nas nie zna sklepu internetowego AliExpress? Zapewne mało kto. Ale przy pytaniu o znajomość życiorysu jego twórcy, zakładam że zgłosi się mniej śmiałków.

I właśnie ja, wiedziona ciekawością jak powstało to ogromne chińskie konsorcjum, sięgnęłam po książkę autorstwa Duncana Clarka. AliExpress to jedynie część portalu Alibaba, stworzonego przez byłego nauczyciela angielskiego Jacka Ma. Wizja, która kilkadziesiąt lat temu zakiełkowała w jego głowie, doprowadziła do powstania holdingu, który dziś, z wartością rynkową ponad 700 mld USD, jest jednym z największych przedsiębiorstw świata.

Autor szczegółowo opisuje życie Jacka. Pokazuje w jakiej rodzinie dorastał biznesmen, jaką obrał ścieżkę edukacji i co sprawiło, że będąc już dojrzałym, ustatkowanym mężczyzną, postanowił tak drastycznie zmienić kierunek swojej kariery.

Clark zwraca również uwagę na to, w jakich czasach powstawała platforma e-commerce Alibaba. Były to bowiem czasy, kiedy internet dopiero raczkował. Coś jednak sprawiło, że w oczach Jacka, idea ta warta była zainwestowania.

Autor, oprócz poświęcenia uwagi tytułowemu bohaterowi, kładzie nacisk na opis konkurencji panującej na rynku, zwraca uwagę na podłoże polityczne i gospodarcze towarzyszące prowadzeniu własnej działalności, a także opisuje zależności występujące pomiędzy właścicielami podmiotów, będących ważnymi graczami na rynku e-commerce.

Bardzo dobra, szczegółowa lektura. Polecam wszystkim zainteresowanym historią tego chińskiego potentata.

Mój bookstagram: my.books.shelf

Amazon jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm na świecie, ale czy słyszeliście o Alibabie - potocznie nazywaną jego chińskim odpowiednikiem? Jack Ma stworzył platformę, na której każdego roku kupuje ponad 450 milionów klientów. Tym samym sprawił, że zwrot „wyprodukowano w Chinach” przekształca się na „kupino w Chinach”. Dzięki tej książce możemy przyjrzeć się z zza kulis jego drodze do sukcesu, temu w jaki sposób tworzyła się koncepcja firmy i sposobowi jej rozwoju oraz rewolucyjnym wpływom jakie wywarła na rynek gospodarczy kraju. Mimo swej nietypowości - a może właśnie dlatego - firma odniosła sukces bez precedensu: stała się największym wirtualnym centrum handlowym na świecie.

Nie jest to typowa biografia założyciela/przedsiębiorcy, bardziej określiłabym ją mianem historii powstania międzynarodowego przedsiębiorstwa. Niemniej jednak znajdziemy tutaj sporo interesujących informacji i ciekawostek. Książka motywuje do działania, inspiruje i motywuje. Must-have dla osób prowadzących własne firmy, chcących je rozwijać zwłaszcza pod kątem działalności online, ale i dla osób interesujących się biznesem i tematyką rozwoju osobistego. Przeczytacie tu o marzeniach, ambicjach i wizji, dzięki której maleńka firma stała się prawdziwym potentatem o wartości setek miliardów dolarów. Po poznaniu tej historii można się przekonać, że Chiny mają sporo wskazówek, z których można nauczyć się wiele o zakupach online. Pozycja zdecydowanie warta uwagi.

Zwyczajna biografia liniowa. Bardziej firmy niż samego jej twórcy. Pod koniec przynudnawa.

Warto przeczytać.
Chociaż brakuje ciekawych smaczków i szczegółów w tych historiach.

Warto przeczytać.
Chociaż brakuje ciekawych smaczków i szczegółów w tych historiach.

Nie określiłbym tej książki jako historii Alibaby Group. Oczywiście znajdziemy w niej opis kolejnych etapów ewolucji tego przedsiębiorstwa, jednak odniosłem wrażenie, że autor bardziej skupia się na samym założycielu tej firmy, czyli Jacku Ma ( tak naprawdę Ma Yun ). To on jest na pierwszym planie każdego ważnego wydarzenia w historii Alibaby. Jest to książka motywująca do działania, pozwalająca nabrać nadziei ludziom, którym wydaje się, że nie będą w stanie prowadzić własnej działalności, ponieważ czegoś im brakuje. Jack Ma to przykład pozytywnie myślącego, sympatycznego człowieka. Przynajmniej tak przedstawia go autor. Może taki mały minus za to, że Jackowi przypisuje on same pozytywne cechy.

• Biografie
  • 2023 - audio