To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki.

Okładka książki To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki. Marek Wałkuski
Okładka książki To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki.
Marek Wałkuski Wydawnictwo: Editio reportaż
reportaż
Editio
2018-01-01
2018-01-01

Okładka książki Słodziutki. Biografia cukru Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Słodziutki. Bi... Dariusz Kortko, Jud...
Okładka książki Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle Iwona Szpala, Małgorzata Zubik
Święte prawo. ... Iwona Szpala, Małgo...
Okładka książki Jerzy Dziewulski o terrorystach w Polsce Jerzy Dziewulski, Krzysztof Pyzia
Jerzy Dziewuls... Jerzy Dziewulski, K...

USA. Kraj słynący z wielu wyjątkowych miejsc, ludzi, wydarzeń, wynalazków, odkryć, arcydzieł... można wymieniać długo.
Ale USA jest mistrzem także w niezbyt chlubnej kategorii.
Napady na banki.
,,Nie ma drugiego narodu na świecie, który pod tym względem mógłby równać się z Amerykanami."
I choć państwo to jest stosunkowo młode, to banki rabowano już od samych początków istnienia USA.
Przeprowadzono ich setki tysięcy. Na przestrzeni lat zmieniało się nie tylko wyposażenie rabusiów, ale także zabezpieczenia banków, sposoby ścigania i metody ucieczek.

Autor książki przeprowadza dokładną analizę całej sztuki rabowania banków.
Szczególnie interesujące jest spojrzenie historyczne, przedstawienie jak wyglądały napady przez wieki.
Nie mniej wciągają czytelnika historie słynnych przestępców.
Bonnie i Clyde - wszyscy słyszeli, ale znasz dokładnie ich historię?
Jesse James - rabuś rebeliant, a wiesz ile kosztował kamień z jego grobu?
John Dillinger - jak napadać na banki z klasą i jednocześnie wyglądać jak dżentelmen? "Wróg publiczny numer jeden", którego w celi przyszło oglądać tysiące osób.

To tylko czwórka z wielu słynnych przestępców, których poznacie w tej książce.
Nie spodziewałam się, że tematyka napadów na banki może być taka interesująca.

Nie zabraknie także akcentu komediowego, bo w każdej profesji zdarzają się amatorzy, których pomysły i potknięcia wywołują śmiech... a ich kosztowały nieraz lata więzienia.
(Choć osobiście współczuję staruszkowi, który napadł na bank, aby w więzieniu odpocząć od żony, a został skazany na... areszt domowy.)

Książka jest naprawdę pełna rzetelnej wiedzy i dobrego smaku. Pióro autora aż prosi się o czytanie, a lekkość stylu sprawia, że można ją pochłonąć w dwa dni.

Szczerze polecam

Ale USA jest mistrzem także w niezbyt chlubnej kategorii.
Napady na banki.

Napady na banki, historia w tle i teraźniejszość w jednym. Dobrze udokumentowane ale brakuje mi czegoś co sprawi, że pamięta się niektóre wydarzenia po przeczytaniu.
Niektóre wątki (ciekawe) przedstawione pobieżnie

Niektóre wątki (ciekawe) przedstawione pobieżnie

Lekka w pozytywnym tego slowa znaczeniu książka o trudnym i poważnym temacie. Przemyślana, ułożona i ciekawa

Uwielbiałam te radiowe opowieści. I we fragmentach ta książka je przypomina, pozostała część zmęczyła mnie tak bardzo, że chyba czytałam książkę na raty ponad pół roku.....

Nie spodziewałem się , że ktoś napisze książkę ,w której opiszę zabawne napady na banki, ani tego , że ją przeczytam .

Pamiętam Zapraszamy do Trójki i relacje Wałkuskiego z Ameryki zawsze z anegdotką o napadzie na bank. Były to historyki z humorem, niekiedy bardzo absurdalne. Niestety to już nie wróci, zostało bezpowrotnie zniszczone.
Sięgnąłem po książkę i mimo, że odbiega nieco od tych anegdotek to nie zawiodłem się. W książce mamy historię napadów, różnych technik napadów i zabezpieczeń w to wszystko dyskretnie wpleciona historia USA. Napady udane i nieudane (tych jest więcej). I wisienka na torcie anegdotki jakby żywcem wyjęte z audycji.

Czyta się przyjemnie i podane są najciekawsze historię związane z tematem. Można bez problemu wrócić do książki po przerwie od czytania

Niby mam mieszane uczucia do tej książki, ale bardziej skłaniają się w stronę SŁABEGO. Tak jak dałem: takie 4/10.
Jestem fanem westernów oraz całego tamtego okresu i cieszyłem się, że sięgnąłem po taki większy reportaż autora.
Sporo można ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. Ale... I tu główny i bardzo duży zarzut- tych rzeczy jest bezliku i się szybko je zapomina. Na raz przeczytać się nie da. Za duży natłok i wszystko się miesza.
Opowieści, przytoczone historie nie są nijak ułożone- takie od sasa do lasa. Tu mamy Jessy`ego Jamesa i za chwilę przechodzimy do 1973 roku. I zaraz znowu koniec IX w.
Tę książkę można czytać w przerwach od innej lektury albo w trakcie- taka odskocznia.
Przeczytałem całość- pamiętam pojedyncze historyjki i to raczej te z początku.

Czytane przez autora, co w tym przypadku nie drażni, ponieważ pan Wałkuski od lat jest radiowcem i umie używać słowa. Jednakże mógłby zwrócić uwagę na to, że słowo zdenuncjować nie istnieje. W powszechnym użyciu jest za to wyraz zadenuncjować. Strasznie mnie to irytowało w trakcie słuchania książki. Co poza tym? Sporo informacji o najbardziej znanych napadach na banki w Ameryce. Sporo informacji o napadających. I to zarówno tych sławnych, jak i tych nieznanych. Są napady dziwaczne, są zabawne, są nieudane. Jest trochę statystyk. Znajdziemy informacje o metodach ścigania złodziei oraz kiedy napady na bank stały się przestępstwem federalnym. Danych jest tyle, że niekiedy się powtarzają. Słucha się z przyjemnością oraz zaciekawieniem. Polecam.

Bardzo ciekawa pozycja, dla wszystkich, którzy słuchali audycji Wałkuskiego, wręcz obowiązkowa.

• USA
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki.