Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi

2019-01-16
2019-01-16

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Opowieść o tym, jak Miłka Raulin najpierw dążyła do możliwości zdobycia Everestu, a potem go zdobyła 💪

Książka pisana przez zdobywczynię, odzwierciedla więc rzeczywiste przeżycia i emocje samej himalaistki. O tym, że choć kosztuje to wiele, wiele wysiłku, to marzenia po prostu trzeba spełniać.

Książkę czyta się szybko, lekko, choć mnie bardzo drażniła liczba użytych emotikon. Nie każde było zrozumiałe dla czytelnika, który nie brał udziału we wspinaczce i nie zawsze rozumie panującą tam atmosferę czy związane ze wspinaczką okoliczności. Styl pisania lekki, potoczny.

Książkę czyta się szybko, lekko, choć mnie bardzo drażniła liczba użytych...

Muszę przyznać że książka pomimo klimatu i tematyki bliskiej moim zainteresowaniom nie należała do lekkich ,ciężko się przedzierało przez całość ,nie przemówiła do mnie tak jak inne książki. Mogła to być na pewno dobra książka lecz mogę wystawić jej ocenę co najwyżej średniej.

Korony Ziemii i górskich opowieści jest tu na równi z trakcją elektryczną, złotymi myślami i korporacyjnym bełkotem coachingowym.
Pisać każdy może? No niekoniecznie.

Pisać każdy może? No niekoniecznie.

Na próżno w tej książce szukać wyczerpujących opisów akcji wysokogórskiej i w zasadzie bardzo dobrze, ponieważ nie każda książka o górach musi spełniać ten warunek. Czyta się ją bardzo przyjemnie.

Książka mocno przeegzaltowana.
W połowie książki zaczęłam żałować, że nie liczę, ile razy Pani Autorka użyła ulubionej frazy, którą powtarza zawsze jak się pojawi w jakichkolwiek mediach: "magister trakcji elektrycznej". Pani Autorko: więcej pokory. Dużo Pani wie i potrafi, ale to musi iść w parze z pewnego rodzaju ciszą. W książce tej ciszy brak. Jest krzyk, zadyszka, dziecięce podskakiwanie. To męczy.

Książka mocno przeegzaltowana.

Prosta książka, lekko się czyta. Jest pare fragmentów, które chętnie zapisze jako motywację do działania. Sam projekt "Siła marzeń" jest godny podziwu i daje do myślenia.
Nie podoba mi się w tej książce to, że jest poruszanych wiele różnych wątków między którymi autorka skacze i wszystko jest opisane po łepkach. Jest tam sporo historii, które warto by dokładniej opisać.

Mam ambiwalentne odczucia co do tej książki. Z jednej strony zdobycie Korony Ziemi to niezwykle imponujące i godne podziwu osiągnięcie. Autorka dużo pisze o organizacji wypraw, co jest nieodłączną i bardzo istotną częścią książek górskich. Niestety czasami czuć pewien niedosyt samej akcji górskiej. Podejścia pod Kościuszko i Vinson to łącznie trzy-cztery akapity, a o Denali i Aconcagui też na pewno dałoby się opowiedzieć o wiele więcej. I tu dochodzimy do największej wady tej książki - więcej niż samych opisów wejść jest w niej motywacyjnych bredni. "Żeby mieć wystarczy chcieć", "zaufaj wewnętrznemu głosowi", "konsekwencja matką sukcesu", "we wszystkich jest pozytywna energia". Momentami miałem ochotę trzasnąć telefonem o ścianę słuchając tych coachingowych bzdur.
Sama realizacja audio bardzo dobra. Książka czytana przez autorkę, a autor zawsze jest swoim najlepszym lektorem.

Ksiazka powinna nosic tytul: "Poradnik motywacyjny. Jak zdobyć Koronę Ziemi" albo "Siła marzeń czyli jak zorganizować wyprawę po Koronę Ziemii". O samym wspinaniu, braterstwie liny, przygodach jest tu bardzo mało. Więcej jest tu złotych myśli i porad które powtarzane w nadmiaerze brzmią jak amerykański bełkot. Dodatkowo owe złote rady są powtorzone raz jeszcze obok tekstu. Pogrubione, niebieskie aby czasem nie pominać najważniejszego na danej stronie zdania. Trochę przypomina to ksiązki dla dzieci. Niestety, ale bardzo mnie denerwowała forma tej książki, aczkolwiek osiągnięcia autorki doceniam i bardzo szanuję. Tym bardziej wielka szkoda.

7/10
Miłkę Raulin miałem okazje poznać osobiście. To niezwykle pozytywnie zakręcona osoba, a dodatkowo - patrząc stereotypowo na jej filigranową posturę - trudno uwierzyć w to, czego dokonała. Dlatego też czułem się niejako w obowiązku siegnąć po tę lekturę. I się nie zawiodłem :)

Miłka jest najmłodszą Polką, która sięgnęła po koronę ziemi, czyli zdobyła wszystkie najwyższe szczyty każdego z kontynentów (Mount Everest (Azja, 8848 m n.p.m.),Aconcagua (Ameryka Płd., 6961 m n.p.m.),McKinley (Ameryka Płn., 6195 m n.p.m.),Kilimandżaro (Afryka, 5895 m n.p.m.),Elbrus (Europa, 5642 m n.p.m.),Góra Kościuszki (Australia, 2230 m n.p.m.) oraz Masym Vinsona (Antarktyda, 4892 m n.p.m.). Dodatkowo - co ciekawe - zdobiła to będąc młodą mamą.

W książce Miłka nie skupia się głównie na pokonywaniu kolejnych szczytów (choć i tego tutaj nie brakuje),lecz przede wszystkim koncentruje się na ukazaniu jak wiele znaczy wiara w spełnienie marzeń i uparte dążenie do realizacji celu. Stad nazwa jej programu, ale też książki, czyli „Siła Marzeń”.
Jest w tej książce sporo ciekawostek, także dla osób, które nie poznali wcześniej bohaterki. Oczywiście - jak można się domyślić - nie brakuje także swego rodzaju coachingu i podejścia „musisz w to uwierzyć, a się stanie” oraz wizualizacji. Dla wielu ta książka może dawać pozytywne wibracje. Wyczyn Miłki jest na pewno czymś wielkim. Dlatego - kto kocha góry i lubi historie o pokonywaniu własnych słabości - na pewno znajdzie dużo wartości w lekturze tej książki.
Polecam!

7/10

Ciekawa książka. Trochę o życiu i historii Miłki Raulin, trochę o jej wyprawach, trochę o wspinaczce. Takie pomieszanie z poplątaniem ale przyjemne w słuchaniu. Książka o Evereście (który jest tu wspomniany) wyszła jej trochę lepiej ale i tak nie jest źle. Na przerywnik w sam raz

• Góry

Miłka Raulin Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi Zobacz więcej