Alanna: The Song of the Lioness

Okładka książki Alanna: The Song of the Lioness Tamora Pierce
Okładka książki Alanna: The Song of the Lioness
Tamora Pierce Wydawnictwo: Atheneum Books for Young Readers Cykl: Pieśń Lwicy (tom 1) fantasy, science fiction
Pieśń Lwicy (tom 1)
Atheneum Books for Young Readers
2014-10-21
2014-10-21

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Szybko się czyta, bo nie ma tu zbyt wiele opisów,są proste dialogi i nieskomplikowane postacie.Pomysł ciekawy,dziewczyna która udając chłopaka szkoli się na rycerza,szkoda, że ta intryga jest dość naiwnie i nierealnie skonstruowana .Czy można lepiej nauczyć się fechtować samemu niż na treningach z doświadczonym z nauczycielem?Kto choćby z jedną klepką w mózgu, po krótkiej rozmowie z Królem Złodziei nazywa go przyjacielem?.Mam słabość do kobiet wojowniczek więc szkoda że tutaj ten motyw słabo dopracowany.Jednak młodszym czytelnikom może przypaść do gustu.

W książkach o Alannie, ukazały się dotychczas dwa tomy, będą kolejne jak zapowiada wydawca, przygoda goni przygodę. Główna bohaterka dorasta z tomu na tom. Nie będzie to spojlerem, kiedy powiem, że udaje jej się zrealizować swoje marzenia i dostaje się do szkoły dla rycerzy. Ale droga do zostania rycerzem nie jest łatwa.
W pierwszym tomie cyklu Pieśń Lwicy pt. Alanna. Pierwsza przygoda (ukazał się po polsku w 2021 roku w wydawnictwie Poradnia K) dziewczyna sprytem i podstępem (zamienia się rolami z bratem-bliźniakiem) dostaje się do akademii rycerzy i zostaje giermkiem samego księcia Jonathana.

Warto poznać Alannę!

W pierwszym tomie cyklu Pieśń Lwicy pt. Alanna....

Tamora Pierce to amerykańska pisarka, autorka wielu książek fantasy dla młodzieży, za które zebrała liczne nagrody. Dlatego zupełnie nie rozumiem, że przez lata żadne z wydawnictw nie pokusiło się na przetłumaczenie jej kilku najbardziej znanych serii. Na szczęście i tym razem z odsieczą przychodzi cudowna Poradnia K, dzięki której mogłam wreszcie ziścić marzenie z dzieciństwa: mogłam poznać historie, które wyszły spod palców Pierce.

"Pieśń Lwicy" to seria, której pierwsza część miała swoją premierę już w 1983 roku. "Alanna: Pierwsza przygoda" opowiada historię tytułowej Alanny - dziewczynki ze wszelkich sił pragnącej zostać rycerzem, w przeciwieństwie do jej brata bliźniaka, Thoma, który marzy o poznaniu tajemnych nauk magicznych. Kiedy rodzeństwo ma opuścić domowe mury, w głowie Alanny rodzi się szalony pomysł. Dziewczyna od dzisiaj zamienia się w Alana i zamiast brata wyrusza do pałacu króla Roalda, by odbyć szkolenie na rycerza.

Sęk w tym, że droga ku pozostaniu honorowym, wykwalifikowanym rycerzem jest stroma i wyboista. Zanim w ogóle Alanna pomyśli o włożeniu zbroi, musi odbyć wieloletnie szkolenie, rozpoczynając od funkcji królewskiego pazia. Razem z grupką rówieśników uczy się pilnie bez niemal żadnej przerwy czy chwili wytchnienia.

Czy Alannie uda się przetrwać najcięższe szkolenie w życiu? Czy nadal pozostanie niezauważona? Co z magicznymi umiejętnościami, które posiada i które ukrywa niczym najbardziej krępującą tajemnicę?

"Alanna: Pierwsza przygoda" to niezwykle interesujący początek serii idealnej dla młodszych czytelników. Historia bogata jest w ciekawe wydarzenia, kilka zwrotów akcji, a parunastu sprytnie wykreowanych postaci zdecydowanie urozmaica lekturę. Tamora Pierce używa lekkiego, łatwego stylu, dzięki któremu książkę można przeczytać niemal na raz. Nazwałabym ją idealnym wyborem, kiedy dopiero rozpoczyna się swoją przygodę z fantasy.

Największym plusem według mnie była sama Alanna. Autorka stworzyła bohaterkę, z jakiej aż pragnie się wziąć przykład. Dziewczyna bowiem ze wszystkich sił pragnie podążać za marzeniami, nawet takimi, które wydają się zupełnie niemożliwe. Zamienia się w chłopca, czyli dokonuje rzeczy niezwykłej, byleby tylko przyodziać zbroję i władać mieczem. Myślę, że każda młoda osoba z pewnością powinna wziąć Alannę za wzór, a już szczególnie kiedy wplątuje się w kilka nieprzyjemnych sytuacji, nie tracąc przy tym głowy i zdrowego rozsądku.

"Pierwsza przygoda" to w rzeczywistości wiele przygód, które czytelnicy poznają z wielkimi wypiekami na policzkach. Dawno nie czytałam równie przyjemnej, wciągającej książki, a przy tym momentami bardzo zabawnej i wywołującej wiele emocji.

Pierwsza część "Pieśni lwicy" nie należy do górnolotnych lektur, wręcz przeciwnie, ale pozwala się zrelaksować i wielokrotnie uśmiechnąć, co zdecydowanie pomaga po wyjątkowo ciężkim dniu. "Alannę: Pierwszą przygodę" zdecydowanie wam polecę, zwłaszcza jeśli macie ochotę sięgnąć po lekką historię o przyjaźni, bohaterstwie, odwadze i o spełnianiu marzeń. Ja już nie mogę doczekać się drugiego tomu, czyli "Pod opieką bogini". :)

Tytułowa bohaterka książki, Alanna, pragnie zostać... rycerzem. Pisany jest jej inny los, ale sprytna dziewczynka wpada na pewien plan: postanawia zamienić się rolami ze swoim bratem bliźniakiem. Przebrana za chłopca dociera do zamku królewskiego, w którym rozpocznie wymagające szkolenie na nieustraszonego wojownika...

Książka dedykowana jest młodym czytelnikom i najprawdopodobniej z tego względu nie ma w niej rozległych opisów. Zazwyczaj nie przepadam za zbyt dużą ich ilością, ale w tej powieści brakowało mi głębszego wprowadzenia w świat Tortallu. W pierwszej części serii "Pieśń lwicy" autorka postawiła natomiast na dużo dialogów, które usprawniają akcję. Fabuła toczy się dość szybko i tak naprawdę już w tym tomie jesteśmy świadkami rozwoju Alanny na przestrzeni kilku lat. Główną bohaterkę można polubić: jest ambitna i sprytna, a największą wartość stanowi dla niej przyjaźń. Czytelnicy wraz z nią odbędą szkolenie z zakresu sztuk walki, władania bronią i czarodziejstwa, będą przeżywać jej emocje i kibicować jej w codziennych trudach.

Teraz kilka słów o wydaniu. Książka nie jest długa (nie dobija nawet do 300 stron),ma też duży druk, w związku z czym można przeczytać ją dość sprawnie i szybko, w czym też pomaga z pewnością sporo dialogów, a mało opisów. Zabrakło mi mapki, która pomogłaby zorientować się w przestrzeni królestwa Tortallu i wzbogaciłaby książkę. Mam jednak też drugi tom serii i w nim mapa już jest - podobnie jak skrzydełka okładki, ale to już trochę mi się gryzie, jeśli chodzi o spójność, bo pierwsza część została wydana bez nich. Ze skrzydełkami książki prezentują się zdecydowanie lepiej, więc szkoda, że i w przypadku tomu otwierającego cykl ich nie zawarto.

z jednej strony jest słabo napisana(albo to wina kiepskiego tłumaczenia) ale jednocześnie oczarowuje światem przedstawionym i wciąga czytającego w niezwykłą przygodę. polecałbym ją raczej młodszym czytelnikom 12-14 lat ale myślę że zarówno młodsze jak i starsze osoby znajdą coś dla siebie. ja czytałem ją w wieku 17 lat po polsku i wydawała mi sie odrobinę zbyt dziecinna ale jak już pisałem to może byc tylko kwestia tlumaczenia.

1997

Czekam na część 2 ma wszystko to co lubię

Czekam na część 2 ma wszystko to co lubię

"Alanna" to dobrze zbudowana przygodówka skierowana do młodszego czytelnika, lektura intrygująca, którą po prostu przyjemnie się czyta niezależnie od wieku. Mamy tu świetnie opisanych bohaterów, których nie w sposób nie polubić i satysfakcjonująco zbudowaną, lekką i powoli rozwijającą się fabułę, która ma emocjonować, ale bez sztucznie nadmuchiwanych dramatów. Wykreowany przez autorkę świat jest dosyć spójny choć przynajmniej na razie wydaje się bardzo prosty. Całość jest dość dobrze napisana i sumiennie przetłumaczona. Oczywiście starszemu czytelnikowi część wątków może wydać się banalna, ale na tym polegają blaski i cienie tego, że to nie my jesteśmy docelowymi odbiorcami tej książki! Jest nią znacznie młodsza od nas młodzież, dla której dojrzewanie jest wciąż czymś nowym i niekiedy trudnym do zaakceptowania, a role społeczne potrafią wywoływać bunt. Moim zdaniem książka Tamory Pierce może najzwyczajniej w świecie zainspirować niejedno dziecko by wytrwale walczyło z przeciwnościami losu na swojej drodze, by wierzyło w siebie i swoje marzenia. :)

Nie mogę powiedzieć, że książka Tamory Pierce mnie zaskoczyła, bo poleciła mi ją osoba, której zdanie w kwestii książek (i nie tylko!) cenię ogromnie. Teraz i ja, z wielką przyjemnością i bez wahania, mogę ją polecić każdemu młodszemu czytelnikowi, bo dla mnie "Alanna. Pierwsza przygoda" to ucieleśnienie dziecięcych dążeń do spełnienia marzeń, a tego nigdy dość! :)

Książka na jedno posiedzenie z kawą :) Bohaterka sympatyczna i łatwa do polubienia. czekam na dalszy ciąg przygód bo historia warta kontynuacji! Polecam bo to naprawdę doba młodzieżowa przygodówka :)

Za książkę dziękuję @poradnia_k_wydawnictwo
Jestem zdecydowanie za stara na tę powieść, ale to nie znaczy, że źle się przy niej bawiłam. Głównymi bohaterami są Alanna i jej brat Thom. Oboje marzą o innej przyszłości niż ta, którą zaplanował dla nich ojciec, dlatego postanawiają odmienić swoje przeznaczenie. Alanna jest dość rezolutna i sympatyczna, chociaż porywcza, a jej silna więź z bratem jest urocza. Obserwujemy losy Alanny, jak trafia do szkoły rycerskiej, poznaje nowych przyjaciół i wrogów, i doskonale to znamy. Ten schemat zobaczycie w każdej książce młodzieżowej, ale to nie znaczy, że to źle. Samej fantastyki jest tu raczej mało, a szkoda. Autorka porusza także istotniejszą kwestię, praw kobiet i ich roli w społeczeństwie. Alanna to chodzący bunt. Sprzeciwia się temu jak społeczeństwo chce ją zaszufladkować, chodzi własnymi ścieżkami i robi wszystko by spełniać swoje marzenia. To bardzo silny przekaz, tym bardziej, że jest przeznaczony dla znacznie młodszych ode mnie czytelników, co zdecydowanie jest na plus. Książka dla starszego czytelnika może być nieco banalna i przesłodzona, ale warto dać jej szansę i zobaczyć co może nam zaoferować Alanna.
~ Idris

Za książkę dziękuję @poradnia_k_wydawnictwo