147 ćwiczeń z piłką gimnastyczną

147 ćwiczeń z piłką gimnastyczną
110 procent
2020-04-14
2020-04-14
sport cwiczenia pilka gimnastyczna piłka gimnastyczna trening ćwiczenia w domu

Kiedy w nasze ręce trafia książka zachęcająca do ćwiczeń i aktywnego trybu życia, to najprawdopodobniej jesteśmy zainteresowani tą tematyką, bądź też chcemy zacząć przygodę z jakimś rodzajem aktywności fizycznej. Pozycja autorstwa Agnieszki Peszek to propozycja do ćwiczeń za pomocą piłki gimnastycznej, która zapewne wszystkim jest już znana z czasów szkolnych. Niejednokrotnie w okresie dzieciństwa i dorastania na lekcjach wychowania fizycznego młodzież ćwiczy z taką piłką, jednak później tego typu aktywność zostaje często porzucona. Dzieje się tak dlatego, gdyż albo całkowicie porzucamy sport, albo preferujemy innego typu ruch i aktywności właśnie – teraz bardzo modne stało się bieganie, ćwiczenia siłowe, ewentualnie, w drugą stronę, joga i ćwiczenia bardziej stateczne. Często także, mając nawet taką piłkę w domu, nie wiemy za bardzo jak z niej korzystać; znamy tylko kilka podstawowych ćwiczeń, które po jakimś czasie nam się nudzą. 147 ćwiczeń z piłką gimnastyczną to propozycja różnych aktywności, które mogą urozmaicić nasz trening, spowodować, że będzie on ciekawy i nietuzinkowy. W końcu mamy do czynienia z pozycją, która daje nam gotowe rozwiązania – co możemy robić z piłką, aby wprawić w ruch wszystkie partie ciała, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa. Ćwiczenia proponowane przez Agnieszkę Peszek są wykrystalizowane w taki sposób, że przeciętny odbiorca będzie widział, jak nie zrobić sobie krzywdy przy ich wykonywaniu.
Na samym początku tekstu publikacji zostaje nam przedstawiona sylwetka autorki. Dzięki temu wiemy, że mamy do czynienia z profesjonalistką, osobą, która wie o czym mówi i która ma świadomość w jaki sposób należy skomponować zestawy ćwiczeń, aby były one odpowiednie. Większość rozdziałów dotyczy określonych partii ciała, dzięki czemu odbiorca może wybrać sobie taki charakter aktywności, jaki go w tym momencie interesuje. Jest to ważne, jeśli liczy się dla nas czas i szybkie dotarcie do określonej wiedzy – nie musimy zatem szukać w meandrach tekstu, tego, czego akurat aktualnie pożądamy: wiedza jest tu podana natychmiastowo. Jeśli natomiast przyjrzymy się opisowi konkretnych ćwiczeń, będziemy mieć do czynienia z szczegółowym opisem dotyczącym poprawnego jego wykonania oraz tego, na co należy zwrócić uwagę, to znaczy: jak powinna być ułożona sylwetka, w jakiej pozycji ma być głowa, czy brzuch powinien być napięty itd. Innymi słowy podana wiedza jest szczegółowa i merytoryczna, i służy nie tylko temu, aby ćwiczący wiedział, jak wykonać określone zadanie z piłką, ale także czemuś innemu, a może nawet przede wszystkim czemuś innemu – żeby nie wyrządzić sobie krzywdy, żeby nasze stawy i mięśnie nie ucierpiały. Widać wyraźnie, że autorka stawia na bezpieczeństwo i jest zaznajomiona z tematem zdroworozsądkowego podejścia do ćwiczeń.
Myślę, że ten praktyczny poradnik ćwiczeniowy będzie odpowiednią lekturą i bazą dla wszystkich zainteresowanych – nie tylko profesjonalistów, ale także laików w temacie sportu. Ćwiczenia opisane przez Peszek są różne pod względem zaawansowania i intensywności, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie ma jednak tutaj wprowadzonego podziału na zadania ćwiczeniowe trudniejsze i łatwiejsze – tu już musimy sami wybrać, które z nich będą dla nas odpowiednie i nieobciążające. Mimo tego niedopatrzenia całość jest skomponowana przyzwoicie i warta uwagi. Jest ona także interesująca pod tym względem, że daje odbiorcom ciekawą alternatywę, zwłaszcza wtedy, gdy za oknami aura i pogoda nie zachęca do aktywności. Tutaj za pomocą jednego „przyrządu” i kawałka podłogi możemy odbyć dobry i satysfakcjonujący trening bez wychodzenia z domu. Polecam serdecznie!
Recenzja opublikowana została również na portalu Sztukater.pl

Dodaj cytat z książki 147 ćwiczeń z piłką gimnastyczną