Consuelo. Tom II

2020-01-01
2020-01-01
9788382090215
Zofia Jędrzejowska-Waszczuk

Łącznie oceniam wszystkie trzy tomy, bo czytałam je jednym cięgiem w oryginalne.

W przedmowie George Sand pisze, że pisała książkę bez planu, no i cóż - widać to. Zaczyna się obrazem obyczajów w XVIII-wiecznym weneckim środowisku śpiewaczym, potem nagle robi się z tego powieść gotycka z wątkami husyckimi, reinkarnacyjną mistyką i podziemnymi labiryntami, potem powieść przygodowa z przebieraniem się za chłopca i bandytami, potem znowu obraz obyczajów w środowisku śpiewaczym, ale tym razem w Austrii, a na końcu znowu zjeżdżamy w gotyckość i mistycyzm. Uff! "Jeśli nie macie dość" - mówi George Sand - "to będzie jeszcze sequel".

Trochę to tasiemcowate i niepozbierane, ale do historii książka przeszła oczywiście jako portret szlachetnej artystki rozdartej między sztuką, światem i miłością. Trzeba tylko przywyknąć do konwencji "główna bohaterka jest idealna pod każdym względem".

Dodatkowym smaczkiem dla miłośników muzyki klasycznej są postaci starego Porpory oraz młodego Haydna (który oczywiście został takim świetnym kompozytorem tylko dzięki lekcjom, których udzielała mu niezrównana Con-marysue-lo).

Po przeczytaniu drugiego tomu powieści jedno muszę przyznać-Sand wielką powieściopisarką nie była!

• Czytane w oryginale (oprócz książek polskich)

Dodaj cytat z książki Consuelo. Tom II