Ior

Ior
Stara Szkoła
2021-03-15
2021-03-15
ior marek zychla literatura młodzieżowa Fantasy

Żertwa. Antolo... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Dekady w cieniu Krzysztof Biliński, Edward Bulwer-Lytton, Norbert Góra, Wojciech Gunia, Łukasz Gwiżdż, Dawid Kain, Jarosław Klonowski, Tobiasz Kruk, Łukasz Krukowski, Tadeusz Miciński, Anna Musiałowicz, Joanna Pypłacz, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Dekady w cieniu Krzysztof Biliński,...

Nie zaiskrzyło między nami. Jakoś nie mogłam się wciągnąć - ciężko mi się czytało.

"Ior" autora Marka Zychla jest książką fantastyczną, baśniową. Autor pisząc tę książkę udowodnił, że posiada ogromną wyobraźnię.
Na początku tej powieści mamy przyjemność poznać Wiktorię i Artura, rodzeństwo, które przeprowadza się do Irlandii, gdzie ich tata ma rozpocząć pracę jako dozorca. Wiktoria id zawsze lubiła się bawić z młodszym braciszkiem. Podczas jednej z zabaw dzieci przenoszą się do Krainy Młodych. U chłopca można zauważyć niesamowite zdolności. Ich celem jest zgładzenie Morigan, dlatego też obmyślają plan jak to zrobić.
Niestety nie wszyscy w tym świecie są do nich przychylnie nastawieni, dlatego z pomocą wyruszają do nich rodzice oraz ich dziadek.
Czy uda im się bezpiecznie powrócić do domu? Czy zniszczą Morigan?
Koniecznie przeczytaj tą książkę 📚

„Ior” to zdecydowanie nie jest książka taka jak wszystkie. Marek Zychla na pewno użył całego zasobu swojej wyobraźni, żeby wymyślić coś tak dziwnego i oryginalnego. Na samym początku poznajemy dwójkę rodzeństwa – Artura i Wiktorię, którzy razem z rodzicami przeprowadzają się do Irlandii. Jednak nic nie jest tak proste, na jakie może wyglądać. Już podczas podróży dziewczyna robi i rysuje rzeczy, które nie są do końca zwykłymi liniami na papierze. Sięgając po tę młodo-młodzieżową powieść byłam przekonana, że tytułowy Ior to magiczny świat, do którego przeniesiemy się z postaciami, jednak okazało się, że jest to wspaniały, mały stworek, który będzie bardzo ważnym elementem w walce o Krainę Młodych. To właśnie ona jest miejscem, gdzie Wiktoria i Artur przenoszą się, żeby spełnić swoje zadanie. Jakie ono jest? Tego dowiecie się po przeczytaniu tej książki. Jeśli patrząc na tę przepiękną okładkę, domyśliliście się, że będzie tu ogrom fantastyki, niespotykanych stworzeń, dziwnych zdarzeń i wielkich pokładów wyobraźni, to brawo dla Was – wygraliście. Sama historia liczy tylko 240 stron, ale dzieje się tyle, że niekiedy nie mogłam się połapać, o co chodzi. Zakończenie nie rozjaśniło wszystkich moich wątpliwości, ale myślę, że niesie ono za sobą więcej, niż się może wydawać. Oprócz rozrywki autor zapewnia cenne lekcje wyegzekwowane przez różne zachowania bohaterów. Na pewno nie będzie to moja ulubiona powieść z tego gatunku i nie będę jej polecać każdemu, bo, jak już wspomniałam, jest dość specyficzna. Ale jeśli interesują Was smoki, wiedźmy, wróżki, leśne stworki, inteligentne rośliny, szaleni staruszkowie, sprytne wilki i odważne, pełne wyobraźni dzieci, to koniecznie sięgnijcie po „Ior”.

O mój "Iorze" ! Jakie to było magiczne 🧚‍♀️

Ta książka to klucz do innego świata, prawdziwie basniowej krainy wyobraźni .
Wszystko tam jest piękne : miejsca, dziwne stworzenia, oryginalne nazwy , niewiarygodne zdarzenia i przesłanie , które płynie między słowami ❤.

Historia dedykowana dzieciom i młodzieży ale zapewniam , ze dorośli także spędzą z nią wspaniałe chwile.

Ja czytałam z pięcioletnim synkiem, było dużo pytań i momenty strachu , jednak autor ukrył w tekście jakby formę terapii (przynajmniej dla nas , bo jesteśmy na etapie lęku przed ciemnością, złymi snami, potworami pod łóżkiem i w szafie itp. ) mianowicie autor uświadamia, że te wszystkie groźne rzeczy musimy dopuścić do swojej świadomości jakby otworzyć drzwi , pozwolić im wciągnąć nas do tego świata, że mamy wielką moc jaką jest wyobraźnia i możemy z niej korzystać kiedy chcemy i jak chcemy , a co więcej daje nam siłę do pokonania tych podstępnych strachów🙂.

Klimat " Iora" jest baśniowy, tajemniczy, miesza się w nim dobro i zło, otacza aura czarów ....
Zajrzyjcie do krainy gdzie już czekają Karloff, Wąsior, Morrigan , Lavena, Sziwry i wiele, wiele innych .... 😃

O mój "Iorze" ! Jakie to było magiczne 🧚‍♀️

Ta książka to klucz do innego świata, prawdziwie basniowej krainy wyobraźni .

Piękna opowieść, magiczna, trochę nostalgiczna. Wspaniała przygoda z literaturą dla dzieci / młodzieży.

🖤📚Opinia pochodzi z:
https://www.instagram.com/her_meowjesty_reads/ 📚🖤

Wiki i Arczi trafiają do nowego świata. Dosłownie. Przeprowadzają się z rodzicami do Irlandii, tata podejmuje tam pracę, a dzieci... a dzieci radzą sobie tak jak tylko dzieci potrafią - koniec końców w Krainie Młodych, gdzie trafiają przychodzi im spotkać wiele fascynujących istot, które dotychczas istniały tylko w ich wyobraźni. Tak, tytułowy Ior również tam mieszka.

Przepiękna historia o potędze wyobraźni, przewrotności losu, ludzkich wadach i dążeniu do bycia najlepszą formą samych siebie. Taka, z której zarówno dzieci, jak i dorośli wyciągnąć mogą pewien morał, mądrość, ale podana w fantazyjnej formie nieustającej przygody, magicznych mocy i istot, o jakich nam się nie śniło. Pięknie wyrażona miłość rodziców do dzieci, generująca w ich obronie niespożyte ilości odwagi i kreatywności.

Literaturę młodzieżową i dziecięca trzeba umieć czytać. Nie można podejść do niej bez otwartego umysłu, a zamiast tego z poczuciem wyższości wynikającego z wieku/doświadczenia/gustu. A kiedy już pozwolimy sobie i swojej wyobraźni na tę ekscytującą wycieczkę, dostrzegamy filmowych wręcz bohaterów, onieśmielające barwy, wyszukany humor i nieco słodko gorzkie podsumowanie, będące nawet dla młodego czytelnika punktem zastanowienia.

Jestem Iorem zauroczona, choć mam niejasne wrażenie, że w niczym nieskrępowanej wyobraźni moich fantastycznych bratanic będzie jeszcze bardziej barwny, magiczny i wolny 🖤

🖤📚Opinia pochodzi z:
https://www.instagram.com/her_meowjesty_reads/ 📚🖤

Historia o sile wyobraźni i jednoczeniu się w walce ze złem. O zatraceniu w chęci przeżycia przygody i wieżach rodzinnych.

„To miejsce jest magiczne w pokręcony sposób."
Żadne zdanie tak dobrze nie opisuje zawartości powieści Marka Zychli. Żadne zdanie, które ja stworzę, nie zrobi tego tak zgrabnie. Kraina, którą wykreował autor pełna jest bowiem magii, ale magii tak pokręconej, że nie przywykłam do obcowania z taką jej formą. Wytrąciło mnie to z równowagi, ale zarazem wzbudziło jeszcze większą sympatię wobec autora, choć już i tak cieszył się moim sporym uznaniem. Na co dzień jest on twórcą weird fiction, świetnych horrorów, które zabierają grut spod nóg. Tym razem zmierzył się z formą, jaka przeznaczona jest dla młodszego czytelnika, ale zrobił to z typowym sobie wdziękiem. Nie tego się spodziewałam, ale już powoli przyzwyczajam się do tego, że autor ten lubi co krok mnie zaskakiwać.

Nie będę oceniać powieści w kategorii dobra-zła, a jedynie podkreślę, że jest inaczej i jest ciekawie, a to połączenie zawsze mile poznaję. Dzieci u Zychli są dziećmi (ważny atut),dorośli natomiast dla odmiany zostają z czasem wmieszani w fantastyczne sprawy, które dzieją się obok nich. Czyta się to przyjemnie i połyka niemalże na jeden raz, choć nie brak tu zwrotów akcji, które wymagają przerwy na złapanie oddechu. Powieść zdecydowanie z rodzaju tych, co umilają codzienność.

„To miejsce jest magiczne w pokręcony sposób."

Nie da się ukryć, że książka przekazuje pewne wartości ale świat wykreowany przez autora jest tak pogmatwany, że czasem łatwo było się pogubić w historii. Trochę za dużo pan Zychla miał pomysłów na tak cienką książkę

☀️Ior ☀️

To kolejna książka która poznałam dzięki @zychlamarek 🤩dziękujemy Ci za wspaniałą lekturę 😻
Tym razem z synem przenieśliśmy się do wspaniałych przygód Wiktorii i Arcziego. Dzieci razem z rodzicami przenoszą się do Irlandii.
Oboje mają piękne marzenia i wspaniała wyobraźnię która lubią kreować czy z budowli klocków czy podczas rysowania, taka forma ekspresji jest cudowna.
Dzięki siłom magicznym przenoszą się do Krainy Młodych gdzie są więzione dzieci. Po szybkim rozeznaniu się i poznaniu pewnej sfory wilków dzieci dowiadują się że złe moce wysysają z dzieci wyobraźnię i ja wykorzystują na swój wykreowany sposób. Dzieci tak naprawdę są w niebezpieczeństwie ale będą walczyć, mimo sytuacji w której się znalazły dają sobie radę 😻
Pięknie przedstawiona siła wyobraźni jak również wielka walka dobra ze złem .Poświęcenie Iora było smutne i chwytające za serce 🥺
Walka, samozaparcie, wiara w powodzenie mimo tylu przeciwności.
Książka wciąga nas w swoje magiczne zakamarki by odkrywać je po swojemu. Pięknie wykreowane postacie i niezapomniana przygoda gdzie wyobraźnia jest twoja tarcza, pomocą, wparciem ale też odsłania na niebezpieczeństwa. Książka ma dodatkowo wspaniałe ilustracje dzięki którym można sobie wszystko wyobrazić ..magia...
Bardzo przyjemnie się nam czytało. Dziękujemy za piękną powieść 🤩

☀️Ior ☀️