rozwiń zwiń

Ior
Stara Szkoła
2021-03-15
2021-03-15
ior marek zychla literatura młodzieżowa Fantasy

Okładka książki City 5. Antologia polskich opowiadań grozy Agnieszka Biskup, Radosław Dąbrowski, Agnieszka Graca, Nina Igielska, Jarosław Jakubowski, Krystian Janik, Margota Kott, Jerzy A. Kozłowski, Kazimierz Kyrcz jr, Kornel Mikołajczyk, Anna Musiałowicz, Dariusz Muszer, Tadeusz Oszubski, Maja Podolska, Marta Sobiecka, Anna Szczęsna, Katarzyna Szewczyk, Maciej Szymczak, Flora Woźnica, Zeter Zelke, Marek Zychla, Joanna Łańcucka
Ocena 9,7
City 5. Antolo... Agnieszka Biskup, R...
Okładka książki Iron Tales: Blood Brothers Krzysztof Azarewicz, Leszek Błaszkiewicz, Adam Froń, Kacper Kotulak, Kazimierz Kyrcz jr, Kornel Mikołajczyk, Anna Musiałowicz, Łukasz Radecki, Dominika Tarczoń, Michał J. Walczak, Juliusz Wojciechowicz, Flora Woźnica, Marek Zychla
Ocena 9,2
Iron Tales: Bl... Krzysztof Azarewicz...

Na półkach: , , , ,

Nie zaiskrzyło między nami. Jakoś nie mogłam się wciągnąć - ciężko mi się czytało.

Nie da się ukryć, że książka przekazuje pewne wartości ale świat wykreowany przez autora jest tak pogmatwany, że czasem łatwo było się pogubić w historii. Trochę za dużo pan Zychla miał pomysłów na tak cienką książkę

🖤📚Opinia pochodzi z:
https://www.instagram.com/her_meowjesty_reads/ 📚🖤

Wiki i Arczi trafiają do nowego świata. Dosłownie. Przeprowadzają się z rodzicami do Irlandii, tata podejmuje tam pracę, a dzieci... a dzieci radzą sobie tak jak tylko dzieci potrafią - koniec końców w Krainie Młodych, gdzie trafiają przychodzi im spotkać wiele fascynujących istot, które dotychczas istniały tylko w ich wyobraźni. Tak, tytułowy Ior również tam mieszka.

Przepiękna historia o potędze wyobraźni, przewrotności losu, ludzkich wadach i dążeniu do bycia najlepszą formą samych siebie. Taka, z której zarówno dzieci, jak i dorośli wyciągnąć mogą pewien morał, mądrość, ale podana w fantazyjnej formie nieustającej przygody, magicznych mocy i istot, o jakich nam się nie śniło. Pięknie wyrażona miłość rodziców do dzieci, generująca w ich obronie niespożyte ilości odwagi i kreatywności.

Literaturę młodzieżową i dziecięca trzeba umieć czytać. Nie można podejść do niej bez otwartego umysłu, a zamiast tego z poczuciem wyższości wynikającego z wieku/doświadczenia/gustu. A kiedy już pozwolimy sobie i swojej wyobraźni na tę ekscytującą wycieczkę, dostrzegamy filmowych wręcz bohaterów, onieśmielające barwy, wyszukany humor i nieco słodko gorzkie podsumowanie, będące nawet dla młodego czytelnika punktem zastanowienia.

Jestem Iorem zauroczona, choć mam niejasne wrażenie, że w niczym nieskrępowanej wyobraźni moich fantastycznych bratanic będzie jeszcze bardziej barwny, magiczny i wolny 🖤

🖤📚Opinia pochodzi z:
https://www.instagram.com/her_meowjesty_reads/ 📚🖤

"Ior" autora Marka Zychla jest książką fantastyczną, baśniową. Autor pisząc tę książkę udowodnił, że posiada ogromną wyobraźnię.
Na początku tej powieści mamy przyjemność poznać Wiktorię i Artura, rodzeństwo, które przeprowadza się do Irlandii, gdzie ich tata ma rozpocząć pracę jako dozorca. Wiktoria id zawsze lubiła się bawić z młodszym braciszkiem. Podczas jednej z zabaw dzieci przenoszą się do Krainy Młodych. U chłopca można zauważyć niesamowite zdolności. Ich celem jest zgładzenie Morigan, dlatego też obmyślają plan jak to zrobić.
Niestety nie wszyscy w tym świecie są do nich przychylnie nastawieni, dlatego z pomocą wyruszają do nich rodzice oraz ich dziadek.
Czy uda im się bezpiecznie powrócić do domu? Czy zniszczą Morigan?
Koniecznie przeczytaj tą książkę 📚

„Ior” to zdecydowanie nie jest książka taka jak wszystkie. Marek Zychla na pewno użył całego zasobu swojej wyobraźni, żeby wymyślić coś tak dziwnego i oryginalnego. Na samym początku poznajemy dwójkę rodzeństwa – Artura i Wiktorię, którzy razem z rodzicami przeprowadzają się do Irlandii. Jednak nic nie jest tak proste, na jakie może wyglądać. Już podczas podróży dziewczyna robi i rysuje rzeczy, które nie są do końca zwykłymi liniami na papierze. Sięgając po tę młodo-młodzieżową powieść byłam przekonana, że tytułowy Ior to magiczny świat, do którego przeniesiemy się z postaciami, jednak okazało się, że jest to wspaniały, mały stworek, który będzie bardzo ważnym elementem w walce o Krainę Młodych. To właśnie ona jest miejscem, gdzie Wiktoria i Artur przenoszą się, żeby spełnić swoje zadanie. Jakie ono jest? Tego dowiecie się po przeczytaniu tej książki. Jeśli patrząc na tę przepiękną okładkę, domyśliliście się, że będzie tu ogrom fantastyki, niespotykanych stworzeń, dziwnych zdarzeń i wielkich pokładów wyobraźni, to brawo dla Was – wygraliście. Sama historia liczy tylko 240 stron, ale dzieje się tyle, że niekiedy nie mogłam się połapać, o co chodzi. Zakończenie nie rozjaśniło wszystkich moich wątpliwości, ale myślę, że niesie ono za sobą więcej, niż się może wydawać. Oprócz rozrywki autor zapewnia cenne lekcje wyegzekwowane przez różne zachowania bohaterów. Na pewno nie będzie to moja ulubiona powieść z tego gatunku i nie będę jej polecać każdemu, bo, jak już wspomniałam, jest dość specyficzna. Ale jeśli interesują Was smoki, wiedźmy, wróżki, leśne stworki, inteligentne rośliny, szaleni staruszkowie, sprytne wilki i odważne, pełne wyobraźni dzieci, to koniecznie sięgnijcie po „Ior”.

Piękna opowieść, magiczna, trochę nostalgiczna. Wspaniała przygoda z literaturą dla dzieci / młodzieży.

O mój "Iorze" ! Jakie to było magiczne 🧚‍♀️

Ta książka to klucz do innego świata, prawdziwie basniowej krainy wyobraźni .
Wszystko tam jest piękne : miejsca, dziwne stworzenia, oryginalne nazwy , niewiarygodne zdarzenia i przesłanie , które płynie między słowami ❤.

Historia dedykowana dzieciom i młodzieży ale zapewniam , ze dorośli także spędzą z nią wspaniałe chwile.

Ja czytałam z pięcioletnim synkiem, było dużo pytań i momenty strachu , jednak autor ukrył w tekście jakby formę terapii (przynajmniej dla nas , bo jesteśmy na etapie lęku przed ciemnością, złymi snami, potworami pod łóżkiem i w szafie itp. ) mianowicie autor uświadamia, że te wszystkie groźne rzeczy musimy dopuścić do swojej świadomości jakby otworzyć drzwi , pozwolić im wciągnąć nas do tego świata, że mamy wielką moc jaką jest wyobraźnia i możemy z niej korzystać kiedy chcemy i jak chcemy , a co więcej daje nam siłę do pokonania tych podstępnych strachów🙂.

Klimat " Iora" jest baśniowy, tajemniczy, miesza się w nim dobro i zło, otacza aura czarów ....
Zajrzyjcie do krainy gdzie już czekają Karloff, Wąsior, Morrigan , Lavena, Sziwry i wiele, wiele innych .... 😃

O mój "Iorze" ! Jakie to było magiczne 🧚‍♀️

Ta książka to klucz do innego świata, prawdziwie basniowej krainy wyobraźni .

Książka ta przenosi nas w świat fantazji, fantazji która chyba każdemu się kojarzy z latami dzieciństwa. Rodzeństwo Wiktoria i Artur przeprowadzają się z Polski do Irlandii. W kraju zostaje ich ukochany dziadek Leon. Zamiłowana w fantazjowaniu siostra wciąga do zabawy brata. Akcja nabiera tępa gdy rodzeństwo fizycznie przenosi się do zaczarowanej krainy. Poznają tam różne baśniowe postaci wróżki, szfurle, gadające wilki oraz mnóstwo innych stworzeń. Już od samego początku muszą walczyć o przetrwanie, w czym pomagają im przyjaciele i rodzina.

Powieść przede wszystkim na jeden najważniejszy przekaz. Uczy rozróżniać dobro od zła. Przywołuje wartości, które powinny być w życiu ważne. Książka jest dla dzieci, ale ja osobiście podarowałabym ją dziecku które ma od dziesięciu lat w górę. Mimo że czytałam ją długo to będę ją wspominać. Do recenzji otrzymałam ją dawno temu, i nie wiem dlaczego nie mogłam się zabrać. Większości razy tak mam, że książka leży a potem okazuje się być bardzo dobrą lekturą. Na pewno będę dążyć do tego aby kiedyś przeczytały je moje dzieci.

"Ior" jest to baśń pełna mroku, powiedziałabym nawet surrealizmu - miałam wrażenie, że to znacznie więcej, niż zwykła fantazja w typowych bajkach. Główni bohaterowie - Wiktoria i Artur - trafiają do Krainy Młodych, w której uwięzione przez złą wiedźmę dzieci oddają jej swoją wyobraźnię. Wiki i Arczi starają się jej przeciwstawić, co idzie im raz lepiej, raz gorzej. Mamy tutaj dużo różnych fantazyjnych postaci, a akcja, im dalej w fabule, skacze dość mocno, przez co czasem czułam małą dezorientację. Niektóre wątki są naprawdę zawiłe, mamy dużo słowotwórstwa, więc trzeba czytać z pełną uwagą, by wszystko dobrze zrozumieć. Przyznam, że z tych względów czasem męczyłam się przy lekturze. Jednocześnie odczuwam duży podziw wobec wyobraźni Autora! Jest to zdecydowanie coś zupełnie innego, niż znane mi baśnie. Myślę, że dla młodszych nastolatków będzie to idealna lektura, która da im bardzo dużo do myślenia. Mamy tu zaznaczony wątek potępiający wiele ze współczesnych zajęć, jak np. ciągłe granie w gry, oglądanie telewizji, wgapianie się w telefon/tablet itd. czy chociażby lenistwo i samolubstwo, które wykorzystuje przeciw dzieciom zła wiedźma. Samo zakończenie ma dość tragiczny wydźwięk, które we mnie osobiście pozostawiło poczucie nieuchronności złych zdarzeń. Muszę powiedzieć, że finalnie sądzę, że to nie była do końca książka dla mnie, ale wiem, że wiele osób zachwyciła. Dam jej za jakiś czas znów szansę, może to nie był na nią odpowiedni czas? Dobrze wiem, że czasem to zdanie naprawdę się sprawdza. Obiektywnie rzecz ujmując, jest to bardzo dobra książka, dopracowana i pełna niesamowitych ilustracji. Myślę, że warto ją przeczytać i samemu się przekonać, jaki wydźwięk w Was zostawi.

Prosta, pełna magii i akcji książka, która skradnie serca wielu dzieciom. To, co dla mnie w literaturze dziecięcej jest bardzo ważne, to rozdziały. Tu zdecydowanie na ogromny plus. Są króciutkie, idealne do poczytania przez parę minut przed snem. Z pewnością przypadnie do gustu i chłopcom i dziewczynkom. Dwójka głównych bohaterów to najzwyklejsze na świecie dzieci, z którymi nasze pociechy mogą się utożsamić. Razem z nimi odkryją zło, które chce zniszczyć ich dziecięcy, beztroski świat. Autor ma delikatne, trafiające do wyobraźni pióro, a jednocześnie skupia się także na moralności, którą z pewnością dzieci wyłapią. Jedyny zarzut mam do nazewnictwa. Niektóre imiona są bardzo ciężkie do wypowiedzenia i zapamiętania, żeby wymówić je bez skupienia się na literach. Poza tym bardzo polecam. Córka jest w trakcie i czyta trochę powoli, ale z przyjemnością.

Marek Zychla Ior Zobacz więcej