Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie

Okładka książki Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie Natalia de Barbaro
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2021
Okładka książki Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie
Natalia de Barbaro
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2021
Wydawnictwo: Agora nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Agora
2021-02-10
2021-02-10
literatura polska kobieta psychologia odpowiedzi motywacja rozwój osobisty

Totalnie ciężka książka, nie skończyłam i raczej nie skończę czytać, moja głowa nie dopuszczała jej do siebie.

Kilka fajnych wniosków, poza tym nuda.

Kilka fajnych wniosków, poza tym nuda.

Ta książka była dla mnie ciekawą przygodą. Z jednej strony fragmentami dłużyła mi się niemiłosiernie, z drugiej zaś, na pewno coś z niej wyniosłam dla siebie. I tak było - bardzo fajna cześć pierwsza, totalnie nieciekawa dla mnie część druga i mająca swoje dobre i złe momenty część trzecia. Uśredniając - dobre 6.

Książka pomaga zrozumieć w jakim schemacie zachowania jesteś oraz jak wyjść z niego i cieszyć się życiem

Skuszona pozytywnymi opiniami zabrałam się za czytanie, ale książka jest chwilami po prostu męcząca i nudna. Myślę, że warto byłoby nadać tekstowi albo lekkości książki popularnej, albo naukowego rysu.
Dla kogoś, kto lubi felietony autorki.

Dla kogoś, kto lubi felietony autorki.

Właściwie to nie wiem, o czym jest ta książka. Wiedziona pozytywnymi recenzjami skusiłam się na jej przeczytanie, ale...No nie. Jednak nie.

Ciekawa. Momentami nudna.

Ciekawa. Momentami nudna.

Jestem facetem i przeczytałem tę książkę i wiecie co - warto. Jak dla mnie utwór napisany jest niby dla kobiet, ale tak naprawdę z tymi samymi przejawami problemów spotykają się Panowie.
Wreszcie rozpracowanie mechanizmów w jednym miejscu, które sabotują życie kobiet i mężczyzn. Zdecydowanie polecam!

Zgrałam tę książkę na czytnik, kiedy było o niej głośno i cały internet się nią zachwycał... Pewnie gdybym poczekała do dzisiaj, zobaczyła jej dość przeciętne oceny i negatywne opinie znajomych, "Czuła przewodniczka" nie znalazłaby już dla siebie miejsca na moim czytniku. Ale skoro już miałam tę książkę, to postanowiłam ją przeczytać - i dołączyłam do grona mocno rozczarowanych ;).
De Barbaro opowiada o tym, jak wiele kobiet przyjmuje jedną z póz: Męczennicy, Potulnej lub Królowej śniegu, podczas gdy powinny dopuścić do głosu wewnętrzną Czułą przewodniczkę. Mówiąc w skrócie: nie poświęcać się, nie poniżać siebie, nie ulegać wbrew sobie, nie zmuszać się do niczego - a w zamian: wsłuchać się we własne potrzeby i umieć odróżnić to, co robimy dla siebie od tego, co robimy z dla innych / dla świata / "bo wypada". Mnóstwo oczywistości, którymi i tak ostatnimi laty niemal z każdej strony bombarduje nas internet. Nie ma tu nic odkrywczego, a sposób przemawiania de Barbaro do czytelniczki wydaje mi się dość infantylny. Jeśli ktoś uchował się jeszcze z dala od wszystkich kont internetowych poświęconych kobiecym treściom, może znajdzie w tej lekturze coś nowego, choć wydaje mi się to nieco nierealne ;).
Nie da się, oczywiście, zaprzeczyć, że autorka ma sporo racji w swoich spostrzeżeniach i na pewno każda czytelniczka odnajdzie siebie w niektórych opisywanych tutaj rozmowach / zdarzeniach / uczuciach. To jednak za mało, by książka ta potrafiła mnie przyciągnąć. Inna bajka, że często czułam się jak osoba pochodząca "z innej planety" niż autorka. Opisuje ona siebie jako osobę mocno wrażliwą i kiedy po raz X wspomina, jak coś banalnego wywołało u niej łzy, to jedyną moją reakcją było westchnienie i "znowu?". I nie bronię jej bycia osobą uczuciową - po prostu emanowanie tym w książce w sposób nic do lektury niewnoszący było dla mnie niesamowicie irytujące. Ale cóż, może jestem "zbyt racjonalna" na "Czułą przewodniczkę"... ;)

Autorka opisuje kilka postaci nawiązujących do naszych charakterów i kierujących nami w różnych sytuacjach. Potulna, Królowa Śniegu, Męczennica, Kobieta Zafoliowana, Dzika Dziewczynka i Czuła Przewodniczka - za której głosem częściej powinnyśmy podążać. Zachowania u nich występujące możemy zauważyć nawet w naszym najbliższym gronie osób. Każda z nas może odkryć w sobie jakąś przypisaną do każdej z nich cechę.

Poznajemy tutaj historię autorki i jej drogę do samorozwoju, dzięki której możemy wyciągnąć ciekawe wnioski z własnego życia. Uświadamia nam, że nie musimy być idealne i robić to, czego od nas oczekują inni. Kobieta często żyjąca stereotypami i upodobaniami, wywierająca presję na innych nie jest w stanie żyć dobrze ze sobą, nie potrafi być wolna i żyć pełnią życia dlatego widząc inną kobietę pełną radości, miłości, własnej akceptacji i samorozwoju nie może poradzić sobie sama ze sobą, przepełnia ją złość i frustracja. Taka kobieta nigdy nie przeżyje swojego życia, tylko cudze, będąc czyjąś kopią. Trwanie w takim myśleniu prowadzi donikąd.

Traktujmy się z czułością, akceptujmy to, co się nam przydarza. Sama od dłuższego czasu zrobiłam duże postępy w akceptacji i miłości w stosunku do samej siebie, jednak jest to czynność, którą należy praktykować codziennie.

Nie słuchajmy tego, co wypada, a co nie wypada nam robić, jak mamy się zachowywać, lecz podążajmy za swoją Czułą Przewodniczką, by żyć w zgodzie ze sobą i spełniać swoje marzenia.

• Psychologia