Rzeźnicy z OUN-UPA. Bandera, Szeptycki i ludobójstwo Polaków

Okładka książki Rzeźnicy z OUN-UPA. Bandera, Szeptycki i ludobójstwo Polaków Marek A. Koprowski
Okładka książki Rzeźnicy z OUN-UPA. Bandera, Szeptycki i ludobójstwo Polaków
Marek A. Koprowski Wydawnictwo: Replika historia
historia
Replika
2021-02-23
2021-02-23
Wołyń Kresy Historia OUN UPA monografia Bandera Szeptycki Rzeź Zbrodnia Pogromy

Książka Marka.A. Koprowskiego ,, Rzeźnicy z OUN-UPA, Bandera, Szeptycki i ludobójstwo Polaków '' przybliża genezę nacjonalizmu na Ukrainie oraz historię założenia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej późniejszego przekształcenia w UPA. Autor podkreśla rolę księży greckokatolickich , a w szczególności arcybiskupa Szeptyckiego w szerzeniu nienawiści wobec Polaków, min poprzez nawoływanie do mordowania ,, Lachów ''. Szeptycki skłonny był zjednoczyć się z nazistami, byle pozbyć się z Ukrainy wszelkich śladów polskości. Podobna postawę wykazywał Stepan Bandera, upatrując w wojnie niemiecko - rosyjskiej szansy na utworzenie wolnej i niepodległej Ukrainy. Rzeź wołyńska stanowiła apogeum całej tej sytuacji. Nieludzkie bestialstwo, nie wiem czy ktoś w historii wykazał się takim sadyzmem jak ukraińcy. Książka warta jest przeczytania i przemyślenia. Niektórzy mówią,że dosyć rozpamiętywania tego Wołynia, według mnie nigdy nie będzie dosyć, i pamięć o tym co się wydarzyło musi w nas żyć.

Ta książka od kilku miesięcy była na liście czytelniczej i jestem zadowolona, że wreszcie nabrałam chęci, aby ją przeczytać. Rzetelna, obiektywna, z wyważonymi informacjami, niezbyt szczegółowymi, ale i nie za ogólnikowymi. Koprowski pięknie prowadzi po nitce do kłębka, wyjaśnia, skąd wzięła się cała nienawiść, jak doszło do całej tragedii. Książkę polecam wszystkim chętnym zgłębić temat.

Więcej moich recenzji na:

" Do końca życia nie zapomnę tych przerażających ludzkich jęków, wycia psów, ryku palonego bydła oraz tej łuny pożarów, dymu i zapachu palącego się ludzkiego ciała".
__
Swoją najnowsza książkę Marek A. Koprowski poświęcił postaciom które wywołują szereg różnych emocji i przemyśleń w związku ze swoją działalnością - Stepan Bandera i Andrej Szeptycki - dwie silne osobowości, które zapisały się w historii i choc nietaktem wydaje się zestawienie tych dwóch postaci w jednej książce to tylko dzieki takiemu zestawieniu jesteśmy wstanie zrozumieć że choć ich sposób działania byl różnych to obaj walczyli o niepodlegla Ukrainę.
Pozostaje tylko pytanie: Czy wolna Ukraina chciała kąpać się w krwi niewinnych?

" Rzeźnicy z OUN - UPA" to książka której nie da się przeczytać w jeden wieczór ponieważ, jest ona naszpikowana faktami, opisami rzezi które nieraz aż przytłaczają swoją intensywnością. Autor włożył ogrom pracy aby przedstawić czytelnikowi działania Bandery i Szeptyckiego bez zbędnych frazesów powołując się na mnogość dostępnych źródeł. Ta książka to historia działalności OUN - UPA przedstawiona we wszystkich odcieniach rzeczywistosci, która obnaża prawdę o człowieku i jego instynktach niekoniecznie tych dobrych.
Książkę polecam

__

Znakomity polski pisarz i popularyzator historii Marek A. Koprowski po raz kolejny mierzy się z jednym z najtragiczniejszych fragmentów historii najnowszej, związanym z dramatem naszych rodaków rozgrywającym się na Ukrainie w okresie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem rzezi wołyńskiej 1943 roku. To również bezpośrednia kontynuacja poprzedniej publikacji autora, zatytułowanej „Narodziny ukraińskiego nacjonalizmu” ogniskująca się na dwóch najważniejszych postaciach tego politycznego nurtu: przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stefanie Banderze oraz zwierzchniku cerkwi prawosławnej, metropolicie Andreju Szeptyckim.

To w ich działaniach (rozgrywających na kilku płaszczyznach) i w ich życiorysach odbita jest, niczym w popękanym lustrze, problematyka ukraińskiego nacjonalizmu na różnych etapach jego istnienia i funkcjonowania w okresie wojny oraz sowiecko- -niemieckiej okupacji. I to też na nich (mimo dzielących ich różnic, metod i sposobie myślenia o niepodległości państwowej) spada odpowiedzialność, zarówno bezpośrednia jak i pośrednia, za straszliwe zbrodnie dokonane na ludności dawnych Kresów.

Marek A. Koprowski przyzwyczaił nas już do tego (i tak jest również, naturalnie, w tym przypadku) iż omawianą tematykę prezentuje w sposób bardzo merytoryczny, wpisany w lokalne uwarunkowania oraz szersze historyczne tło epoki.

W tej odsłonie w oparciu o liczny materiał dokumentalny, wsparty wspomnieniami i świadectwami osób, skupia się na działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz jej zbrojnego ramienia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) prezentując idee, które sobie stawiała ta organizacja i sposoby, którymi próbowała wdrażać je w życie, skutkujące później, masowym, usankcjonowanym przez partyjnych liderów, w tym Stepana Banderę, ludobójstwem ludności polskiej (i nie tylko polskiej-okrutne pogromy żydowskie) na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Powrócą więc ponure echa krwawych mordów dokonanych na naszych rodakach na Wschodzie, które na zawsze położą się cieniem na stosunkach polsko- ukraińskich, rezonując, w mniejszym lub większym stopniu, do dnia dzisiejszego.

W podobnym duchu odnosi się pisarz do postaw hierarchów i duchowieństwa prawosławnego, będących, niekiedy, elementem odpowiedzialnym za zaognienie stosunków narodowo- społecznych na podległych im terenach oraz eskalację działań zbrojnych wymierzonych w mieszkańców tych ziem.

Całość zagadnienia ukazane jest, naturalnie, w szerokim kontekście skomplikowanych stosunków tego czasu: politycznych, etnicznych, narodowych, społecznych, wojskowych, ekonomicznych i innych.

Bogaty materiał źródłowy (wzbogacony unikalnymi zdjęciami) oraz dostęp do nowych dokumentów i akt, powoduje iż na wiele wydawałoby się znanych faktów rzuca autor zupełnie nowe światło. Dodatkowym atutem tej publikacji (ukłon w stronę Wydawnictwa) jest jej naprawdę bardzo dobre wydanie książki: porządna twarda oprawa, bardzo dobra jakość papieru i druku.

Reasumując: Bardzo solidnie przygotowany, analityczny owoc pracy badawczej oraz kolejny milowy krok na drodze wypełnienia białych plam z dziejów naszej historii najnowszej i ocalenia dla potomnych świadectwa polskości na dawnych Kresach Wschodnich. Gorąco polecam.

Jedno trzeba powiedzieć sobie wprost. Ile by nie powiedziano o zbrodniach na Wołyniu czy w Małopolsce Wschodniej - nadal to będzie za mało. Historia jasno pokazuje jak wyglądały działania  Organizacji Ukrainskich Nacjonalistów z Banderą na czele. Przeczytacie również o działaniach na arenie politycznej. Nie brak i spojrzenia władz kościelnych. Autor pragnie uświadomić czytelnikom, że mimo różnic pomiędzy Banderą a Szeptyckim cel przyświecał im jeden - dążyli do niepodległego państwa ukraińskiego zabijając wszystkich Polaków i Żydów na tych ziemiach. Mechanizmy działania, zwyczajnie bestialstwa i ludobójstwo opisane w lekturze szokują ale i osiadają refleksją nad kruchością życia.Uzmysławiają, że największą bestią na świecie jest człowiek. Wiadomości dotyczące Rzezi Wołyńskiej i ilość wylanej niewinnie krwi bolały mnie zanurzając się najbardziej. Nie da się przeczytać jednym tchem. Łzy połykane ukradkiem i ogromna dawka tożsamości tak wielu z nas są ku temu przeszkodą. Pan Koprowski zmusza do zastanowienia nie tylko nad istotą ludobójstwa i celom jaki często zabójcom przyświeca, ale przede wszystkim uświadamia jak wielką rolę w społeczeństwie pełnią historycy. Ile znaczy ich rzetelna praca. Jak wielki potrafi mieć wpływ na każdego z nas. Sugestywne zdjęcia pozwalają przenieść się w ten trudny w historii czas. Zobaczyć wiwisekcję funkcjonowania
OUN - UPA.Książka dobitnie pokazuje jak łatwo jest nienawidzić, wpoić społeczeństwu żądzę krwi, uczyć posłuszeństwa i to często z najgorszych możliwych pobudek. Takich lektur się nie ocenia, je trzeba przeczytać.

czemu moja ocena jest nie widoczna?

czemu moja ocena jest nie widoczna?

• - Ostrowiec
  • Z polecenia
  • Biblioteka
  • Historia reportaż literatura faktu
  • NwB
  • - Opatów

Dodaj cytat z książki Rzeźnicy z OUN-UPA. Bandera, Szeptycki i ludobójstwo Polaków