Rzeźnicy z OUN-UPA. Bandera, Szeptycki i ludobójstwo Polaków

Okładka książki Rzeźnicy z OUN-UPA. Bandera, Szeptycki i ludobójstwo Polaków
Marek A. Koprowski Wydawnictwo: Replika historia
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2021-02-23
Data 1. wyd. pol.:
2021-02-23
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366790070
Tagi:
Wołyń Kresy Historia OUN UPA monografia Bandera Szeptycki Rzeź Zbrodnia Pogromy
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
5
2

Na półkach:

czemu moja ocena jest nie widoczna?

czemu moja ocena jest nie widoczna?

Pokaż mimo to

0
avatar
2225
52

Na półkach: , ,

Ta książka od kilku miesięcy była na liście czytelniczej i jestem zadowolona, że wreszcie nabrałam chęci, aby ją przeczytać. Rzetelna, obiektywna, z wyważonymi informacjami, niezbyt szczegółowymi, ale i nie za ogólnikowymi. Koprowski pięknie prowadzi po nitce do kłębka, wyjaśnia, skąd wzięła się cała nienawiść, jak doszło do całej tragedii. Książkę polecam wszystkim chętnym zgłębić temat.

Więcej moich recenzji na:
https://www.instagram.com/anemonenemorose/

Ta książka od kilku miesięcy była na liście czytelniczej i jestem zadowolona, że wreszcie nabrałam chęci, aby ją przeczytać. Rzetelna, obiektywna, z wyważonymi informacjami, niezbyt szczegółowymi, ale i nie za ogólnikowymi. Koprowski pięknie prowadzi po nitce do kłębka, wyjaśnia, skąd wzięła się cała nienawiść, jak doszło do całej tragedii. Książkę polecam wszystkim chętnym...

więcej Pokaż mimo to

0
avatar
405
403

Na półkach:

" Do końca życia nie zapomnę tych przerażających ludzkich jęków, wycia psów, ryku palonego bydła oraz tej łuny pożarów, dymu i zapachu palącego się ludzkiego ciała".
__
Swoją najnowsza książkę Marek A. Koprowski poświęcił postaciom które wywołują szereg różnych emocji i przemyśleń w związku ze swoją działalnością - Stepan Bandera i Andrej Szeptycki - dwie silne osobowości, które zapisały się w historii i choc nietaktem wydaje się zestawienie tych dwóch postaci w jednej książce to tylko dzieki takiemu zestawieniu jesteśmy wstanie zrozumieć że choć ich sposób działania byl różnych to obaj walczyli o niepodlegla Ukrainę.
Pozostaje tylko pytanie: Czy wolna Ukraina chciała kąpać się w krwi niewinnych?

" Rzeźnicy z OUN - UPA" to książka której nie da się przeczytać w jeden wieczór ponieważ, jest ona naszpikowana faktami, opisami rzezi które nieraz aż przytłaczają swoją intensywnością. Autor włożył ogrom pracy aby przedstawić czytelnikowi działania Bandery i Szeptyckiego bez zbędnych frazesów powołując się na mnogość dostępnych źródeł. Ta książka to historia działalności OUN - UPA przedstawiona we wszystkich odcieniach rzeczywistosci, która obnaża prawdę o człowieku i jego instynktach niekoniecznie tych dobrych.
Książkę polecam

" Do końca życia nie zapomnę tych przerażających ludzkich jęków, wycia psów, ryku palonego bydła oraz tej łuny pożarów, dymu i zapachu palącego się ludzkiego ciała".
__
Swoją najnowsza książkę Marek A. Koprowski poświęcił postaciom które wywołują szereg różnych emocji i przemyśleń w związku ze swoją działalnością - Stepan Bandera i Andrej Szeptycki - dwie silne osobowości,...

więcej Pokaż mimo to

3
Reklama
avatar
682
661

Na półkach:

Znakomity polski pisarz i popularyzator historii Marek A. Koprowski po raz kolejny mierzy się z jednym z najtragiczniejszych fragmentów historii najnowszej, związanym z dramatem naszych rodaków rozgrywającym się na Ukrainie w okresie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem rzezi wołyńskiej 1943 roku. To również bezpośrednia kontynuacja poprzedniej publikacji autora, zatytułowanej „Narodziny ukraińskiego nacjonalizmu” ogniskująca się na dwóch najważniejszych postaciach tego politycznego nurtu: przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stefanie Banderze oraz zwierzchniku cerkwi prawosławnej, metropolicie Andreju Szeptyckim.

To w ich działaniach (rozgrywających na kilku płaszczyznach) i w ich życiorysach odbita jest, niczym w popękanym lustrze, problematyka ukraińskiego nacjonalizmu na różnych etapach jego istnienia i funkcjonowania w okresie wojny oraz sowiecko- -niemieckiej okupacji. I to też na nich (mimo dzielących ich różnic, metod i sposobie myślenia o niepodległości państwowej) spada odpowiedzialność, zarówno bezpośrednia jak i pośrednia, za straszliwe zbrodnie dokonane na ludności dawnych Kresów.

Marek A. Koprowski przyzwyczaił nas już do tego (i tak jest również, naturalnie, w tym przypadku) iż omawianą tematykę prezentuje w sposób bardzo merytoryczny, wpisany w lokalne uwarunkowania oraz szersze historyczne tło epoki.

W tej odsłonie w oparciu o liczny materiał dokumentalny, wsparty wspomnieniami i świadectwami osób, skupia się na działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz jej zbrojnego ramienia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) prezentując idee, które sobie stawiała ta organizacja i sposoby, którymi próbowała wdrażać je w życie, skutkujące później, masowym, usankcjonowanym przez partyjnych liderów, w tym Stepana Banderę, ludobójstwem ludności polskiej (i nie tylko polskiej-okrutne pogromy żydowskie) na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Powrócą więc ponure echa krwawych mordów dokonanych na naszych rodakach na Wschodzie, które na zawsze położą się cieniem na stosunkach polsko- ukraińskich, rezonując, w mniejszym lub większym stopniu, do dnia dzisiejszego.

W podobnym duchu odnosi się pisarz do postaw hierarchów i duchowieństwa prawosławnego, będących, niekiedy, elementem odpowiedzialnym za zaognienie stosunków narodowo- społecznych na podległych im terenach oraz eskalację działań zbrojnych wymierzonych w mieszkańców tych ziem.

Całość zagadnienia ukazane jest, naturalnie, w szerokim kontekście skomplikowanych stosunków tego czasu: politycznych, etnicznych, narodowych, społecznych, wojskowych, ekonomicznych i innych.

Bogaty materiał źródłowy (wzbogacony unikalnymi zdjęciami) oraz dostęp do nowych dokumentów i akt, powoduje iż na wiele wydawałoby się znanych faktów rzuca autor zupełnie nowe światło. Dodatkowym atutem tej publikacji (ukłon w stronę Wydawnictwa) jest jej naprawdę bardzo dobre wydanie książki: porządna twarda oprawa, bardzo dobra jakość papieru i druku.

Reasumując: Bardzo solidnie przygotowany, analityczny owoc pracy badawczej oraz kolejny milowy krok na drodze wypełnienia białych plam z dziejów naszej historii najnowszej i ocalenia dla potomnych świadectwa polskości na dawnych Kresach Wschodnich. Gorąco polecam.

Znakomity polski pisarz i popularyzator historii Marek A. Koprowski po raz kolejny mierzy się z jednym z najtragiczniejszych fragmentów historii najnowszej, związanym z dramatem naszych rodaków rozgrywającym się na Ukrainie w okresie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem rzezi wołyńskiej 1943 roku. To również bezpośrednia kontynuacja poprzedniej...

więcej Pokaż mimo to

1
avatar
616
615

Na półkach:

Jedno trzeba powiedzieć sobie wprost. Ile by nie powiedziano o zbrodniach na Wołyniu czy w Małopolsce Wschodniej - nadal to będzie za mało. Historia jasno pokazuje jak wyglądały działania  Organizacji Ukrainskich Nacjonalistów z Banderą na czele. Przeczytacie również o działaniach na arenie politycznej. Nie brak i spojrzenia władz kościelnych. Autor pragnie uświadomić czytelnikom, że mimo różnic pomiędzy Banderą a Szeptyckim cel przyświecał im jeden - dążyli do niepodległego państwa ukraińskiego zabijając wszystkich Polaków i Żydów na tych ziemiach. Mechanizmy działania, zwyczajnie bestialstwa i ludobójstwo opisane w lekturze szokują ale i osiadają refleksją nad kruchością życia.Uzmysławiają, że największą bestią na świecie jest człowiek. Wiadomości dotyczące Rzezi Wołyńskiej i ilość wylanej niewinnie krwi bolały mnie zanurzając się najbardziej. Nie da się przeczytać jednym tchem. Łzy połykane ukradkiem i ogromna dawka tożsamości tak wielu z nas są ku temu przeszkodą. Pan Koprowski zmusza do zastanowienia nie tylko nad istotą ludobójstwa i celom jaki często zabójcom przyświeca, ale przede wszystkim uświadamia jak wielką rolę w społeczeństwie pełnią historycy. Ile znaczy ich rzetelna praca. Jak wielki potrafi mieć wpływ na każdego z nas. Sugestywne zdjęcia pozwalają przenieść się w ten trudny w historii czas. Zobaczyć wiwisekcję funkcjonowania
OUN - UPA.Książka dobitnie pokazuje jak łatwo jest nienawidzić, wpoić społeczeństwu żądzę krwi, uczyć posłuszeństwa i to często z najgorszych możliwych pobudek. Takich lektur się nie ocenia, je trzeba przeczytać. 

Jedno trzeba powiedzieć sobie wprost. Ile by nie powiedziano o zbrodniach na Wołyniu czy w Małopolsce Wschodniej - nadal to będzie za mało. Historia jasno pokazuje jak wyglądały działania  Organizacji Ukrainskich Nacjonalistów z Banderą na czele. Przeczytacie również o działaniach na arenie politycznej. Nie brak i spojrzenia władz kościelnych. Autor pragnie uświadomić...

więcej Pokaż mimo to

3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rzeźnicy z OUN-UPA. Bandera, Szeptycki i ludobójstwo Polaków


Reklama

Ciekawostki historyczne

XIX wiek | 2022-05-22
Katastrofa tunguska
30 czerwca 1908 roku nad Syberią miała miejsce potężna eksplozja. Do dziś nie wyjaśniono jej przyczyny. Co udało się ustalić na...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-21
Społeczność amiszów
Kojarzą się nam z mężczyznami noszącymi szerokie kapelusze, kobietami w długich, purytańskich sukniach, drewnianych konstrukcjach...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
awatar
Anna Baron-Jaworska
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku. Wyjątkowa pozycja na temat procesów czarownic w Polsce!
„Obłęd na krańcu świata. Wyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej” nocy to w równej mierze marynistyczny thriller, jak i...
| 2022-05-18
Katharsis
Najlepsza książka mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle!
zgłoś błąd