Samotna kulturystka. Antologia opowiadań Yukiko Motoyi

2020-12-18
2020-12-18
Dariusz Latoś
literatura japońska literatura azjatycka Skarby Orientu

Okładka książki Granta 127: Japan (Studies in Continental Thought) Toh EnJoe, Kimiko Hahn, Yuji Hamada, Tomoyuki Hoshino, Pico Iyer, Adam Johnson, Hiromi Kawakami, Tao Lin, David Mitchell, Sayaka Murata, Kyoko Nakajima, Toshiki Okada, Hiroko Oyamada, Ruth Ozeki, David Peace, Andrés Felipe Solano, Rebecca Solnit, Yumiko Utsu, Daisuke Yokota, Yukiko Motoya
Ocena 7,0
Granta 127: Ja... Toh EnJoe, Kimiko H...

Krótki tom opowiadań i czcionka jeszcze do tego jakaś taka spora ale zawartość w środku treściwa, czyta się wartko, często narracja skręca w stronę elementów surrealistycznych czy groteski ale poruszane tematy rzeczywiście skłaniają do przemyśleń, zwłaszcza że kręcą się wokół ludzkich motywacji, samotności, samorealizacji, życiowych wyborów. Niby więc o niczym nowym ale jakoś inaczej bo zapadają w pamięć te opowiadane historie

Wydanie tej niepozornej książeczki jakoś przeszło bez echa i to był przeogromny błąd! Damn, co za znakomita lektura to była! „Samotna kulturystka” to antologia opowiadań, której autorką jest Yukiko Motoya – pisarka, reżyserka, dramatopisarka. Każde z opowiadań jest zachwycająco dziwne, oparte na szalenie ciekawych założeniach, a jednocześnie wyjątkowo trafnie diagnozujące kondycję społeczeństwa i pozycję kobiety w tymże.

Motoya jest świetną obserwatorką, a swoją uwagę zwraca na środowisko najbliższe sobie – inne kobiety. Ich losy jako żon, matek, bizneswomen, osób samotnych, starszych, młodszych. Fascynujące, jak szerokie spektrum udaje jej się uchwycić na tak niewielu stronach. Autorka mówi o ważnych potrzebach, jak bycie zauważonym, docenionym, kochanym. O odnalezieniu własnej wartości i o tym, że jest się wystarczającym. To bardzo aktualna pod tym względem antologia.

Zabierzcie się za tę książkę jak najszybciej. Może jest niepozorna, ale kryje w sobie wielką siłę. Lektura zajmie wam jeden wieczór, a przemyśleń będziecie mieli na tygodnie. Ta książka w was zostanie. Dawno z takim zapałem nie chciałam krzyczeć: czytajcie tę książkę!

Jeśli to jeszcze nie przekonało, zapraszam na dalszą analizę na bloga: https://azjatyckapolka.wordpress.com/2021/04/15/samotna-kulturystka/

Opowiadania Yukiko Motoyi to coś... innego. Autorka to młoda pisarka japońska, pisząca eksperymentatorsko, lubiąca zabawę słowem, ale przede wszystkim skupiająca się na emocjach. To, co kłębi się w myślach człowieka, wyraźnie fascynuje pisarkę, i potrafi ona po mistrzowsku zbudować narrację wokół tych emocji. Wydarzenia są tu drugoplanowe, ale wyraźnie zależą od tego, jak zadziała bohater kierujący się właśnie emocjami. Czasem te emocje, wewnętrzne monologi wydają się dziwne czy dziecinne, ale chyba tak właśnie z nami w głębi duszy jest... Autorka potrafi od prostej sytuacji wyjść ku niespodziewanemu zakończeniu, potrafi też prześledzić uważnie wewnętrzne dylematy człowieka, strach przed odrzuceniem, przed brakiem akceptacji ze strony bliskich osób (vide świetne opowiadanie tytułowe). Świetnie napisane, bardzo oryginalne, bardzo ciekawe - mam nadzieję, że to pierwsze polskie wydanie tekstów Yukiko Motoyi nie będzie ostatnim!

Wiele lat bezustannej fascynacji literaturą azjatycką sprawia, że czasem wydaje mi się, że trudno mnie zaskoczyć. A jednak! Ciągle trafia się coś nowego, co przypomina mi, że w literaturze zawsze jest coś do odkrycia. „Samotna kulturystka” to jedna z książek, które przeczytałam prawie bez przerw. Chociaż gorąco polecam również czytanie jej na raty, kosztując każde opowiadanie z osobna.
Każde z opowiadań wciąga i prowadzi czytelnika słowo po słowie, zdanie po zdaniu… do nieoczekiwanego zakończenia. Yukiko Motoya, o ile się zorientowałam, słusznie wyrasta na jedną z najciekawszych współczesnych pisarek. Pomysły, które się u niej pojawiają przypominają mi pisarzy latynoamerykańskich; może trochę B. Schulza? Z pewnością jest to proza niezwykła, surrealistyczna.

„Samotna kulturystka” to jedna z najciekawszych książek, które przeczytałam w czasie pandemii. Kupiłam ją razem z książką „Goodbye” Osamu Dazai i obie niezwykle polecam.

Dodaj cytat z książki Samotna kulturystka. Antologia opowiadań Yukiko Motoyi