Sprawa osobliwego wachlarza

Okładka książki Sprawa osobliwego wachlarza
Nancy Springer Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Enola Holmes (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2021-01-27
Data 1. wydania:
2010-05-13
Elżbieta Gałązka-Salamon
literatura amerykańska nastolatka niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy powieść detektywistyczna Sherlock Holmes wyścig z czasem zaginięcie detektyw dziewczyna

Na półkach: , , , ,

Ponad rok Wydawnictw Poradnia K kazało czekać młodym czytelnikom na kolejny tom cyklu o siostrze słynnego Sherlocka Holmesa. Kilkanaście miesięcy rozmyślań, czy i kiedy trafi w ich ręce ciąg dalszy, i czy Enoli w końcu uda się odnaleźć matkę. Tego oczekiwania nie ułatwiała świadomość, iż Netflix przygotował serial na odstawie pierwszego tomu. Nie ukrywam, że i ja niecierpliwie czekałam. I wreszcie się doczekałam!

Sprawa osobliwego wachlarza, jak do tej pory, w mojej ocenie jest najlepszym tomem serii. Nastoletnia siostra Sherlocka Holmesa nie ustępuje mu w umiejętnościach potrzebnych w odnajdywaniu zaginionych osób, a wręcz można powiedzieć, że jest godną konkurentką dla słynnego londyńskiego detektywa.
Akcja tego tomu mu jest szalenie dynamiczna, nie można narzekać na nudę, za to z pewnością można się dobrze bawić z tą książką i to niezależnie od wieku. Do tego bez ustanku kibicuje się młodej Holmesównie, gdy ta umyka przed braćmi, by nie stracić wolności i uniknąć zesłania do pensji dla panien.

Dzięki dynamicznej fabule książkę czyta się ekspresowo. Nancy Springer porywa czytelnika stworzoną historią i zaprasza go do kluczenia po ciemnych uliczkach Londynu w poszukiwaniu lady Cecily. Enola nie ustaje też w dalszych poszukiwaniach matki. Czy uda jej się w końcu odkryć jej tajemnice i ją odnaleźć?

Nancy Springer fenomenalnie odmalowała ówczesne realia Londynu. Gdy czyta się Sprawę osobliwego wachlarza, chłonie się ten klimat całym sobą. I choć Londyn końca XIX wieku nie należał do najczystszych, to z całą z pewnością był miastem ciekawym, ciut (albo bardzo) niebezpiecznym i bez dwóch zdań barwnym. Autorka zachwyciła mnie opisami, które w okamgnieniu materializowały mi się w głowie i nie potrzebowałam ekranizacji, by wyobrazić sobie to, co Nancy Springer chciała czytelnikowi pokazać.

A bohaterowie? Główna bohaterka utwierdziła mnie w przekonaniu, że drugiej takiej, jak ona nie da rady znaleźć. Poza tym dziewczyna wzbudziła we mnie nie tylko sympatię, ale też podziw. Jest szalenie bystra, kreatywna i zaradna. Wielu rodziców chciałoby mieć takie córki, chociaż może niekoniecznie pakujące się co rusz w jakieś tarapaty i uciekające z domu... ;)

Jeśli Wasze nastoletnie latorośle lubią powieści detektywistyczne, to seria o Enolii Holmes jest czymś, co winny przeczytać. Mnie nie pozostało nic innego, jak czekać na kolejny tom.

W czwartej części Enola Holmes próbuje pomóc swojej dawnej znajomej, lady Cecily. Młoda detektywka dostaje od niej tajemniczo wyglądający wachlarz, który jak wkrótce sama się przekona, kryje w sobie wołanie o pomoc.

Co takiego grozi lady Cecily? Co wspólnego będzie miał z tym wszystkim słynny Sherlock Holmes?

XIX-wieczny Londyn, piękne suknie, dorożki jeżdżące po ulicach i aranżowane małżeństwa to tylko przedsmak tego, co Was czeka podczas lektury tej książki.

XIX-wieczny Londyn, piękne suknie, dorożki jeżdżące po ulicach...

Jakiś czas temu natknęłam się na stwierdzenie,że z każdą kolejną częścią ta seria jest coraz lepsza,więc po moim zachwycie nad 3 tomem liczyłam, że 4 wgniecie mnie w fotel,ale niestety trochę się zawiodłam.Od samego początku sprawa,którą przyszło rozwiązać Enoli tym razem wydawała mi się mało ciekawa i do samego końca niestety moje wrażenie ani trochę się nie zmieniło, bo nie pojawiło się nic, co by chociaż trochę wzbudziło we mnie większe emocje i sprawiło, żebym czytała z zapartym tchem. Początek jest nudny i strasznie się ciągnie, a dopiero cała akcja pod sam koniec nabiera tempa co zaczyna sprawiać przyjemność z czytania i wzbudzać też zaciekawienie, tylko że to nadal nie było to czego oczekiwałam po wcześniejszych tomach. Ale w końcu doczekałam się mojej długo wyczekiwanej współpracy Enoli z Sherlockiem, w końcu rodzeństwo połączyło siły by razem rozwiązać tę sprawę i zdecydowanie jest to jeden z największych plusów całego tego tomu. Tylko że Sherlock w tej serii od pierwszej części uchodzi za łamagę i niezdarę, i niestety, mimo że to ich „wspólna” sprawa to nic się w jego postaci nie zmieniło co troszkę mi przeszkadza, bo nie takiego detektywa znam, ale za to Enola jest niesamowita i z tomu na tom pokazuje to coraz bardziej.

Ciekawa i wciągająca powieść z cyklu Enoli Holmes. Moje klimaty... Uwielbiam powieści detektywistyczne.

Enola znowu ma styczność z Lady Cecily. Tym razem jednak sprawa dotyczy przymusowego małżeństwa. Niestety nie będzie łatwo... Mycroft i Sherlock za wszelką cenę starają się zapewnić naukę dobrych manier i namawiają do wyjścia za mąż. Enola ma inne zdanie. Chwilami czuje bliskość z bratem, czy z matką, która nagle odeszła w dzień jej urodzin w tajemniczych okolicznościach. Czy uda jej się uratować Cecily, z którą, jak się okazuje ma wiele wspólnego i nie zostać złapana przez ścigających ją braci? Tego dowiecie się czytając tą fascynującą i tajemniczo intrygującą powieść...

P.S. Mam nadzieję, że moja opinia wam się spodobała, a jeśli szukacie dobrej książki, to serdecznie polecam. Paaa.

Coraz bardziej zaczyna mi się podobać kierunek serii. Kolejną zagadkę czytałam z nieukrywaną ciekawością. Na pewno będę czytać kolejne części.

Wreszcie wróciłam do jednej z moich ulubionych serii i zamierzam poznać ją do końca - na jednym oddechu. ENOLA HOLMES, to wyjątkowa bohaterka, której się kibicuje i z którą łatwo można się utożsamić. Ma w sobie siłę, o jakiej można śnić - to inspirująca i mądra postać, stworzona z rozmysłem.
W SPRAWIE OSOBLIWEGO WACHLARZA powracamy do znanych nam bohaterów. Nie tylko ENOLA spaja tę serię, ale cała gromada interesujących osobowości. Są to książki napisane z lekkością, a ten tom, podobnie jak poprzednie, przekazuje coś więcej, niż tylko ciekawą i wciągającą zagadkę kryminalną.
Pierwszoosobowa narracja sprawia, że wręcz czujemy na karku oddech tej zbuntowanej dziewczyny. Nie jest to zwyczajny bunt - to bunt epokowy, właściwy, słuszny. Tyle ile energii bije z tej bohaterki - trudno opisać. Ta część ponownie przeniosła mnie do Londynu Sherlocka TFU Enoli - się rozumie.
Podoba mi się rozmach, dbałość o szczegóły, pieczołowite łączenie charakterów. To wspaniała odskocznia od smutnego świata.... choć świat ENOLI też wcale łatwy nie jest.
Cóż może kryć się za osobliwym wachlarzem? Jaką tajemnicę skrywa dziewczyna? I gdzie leży szczęście? Do tych pytań dochodzi wartka akcja i mrożące krew w żyłach ucieczki... i pogonie. Czy tym razem basza sprytna bohaterka rozwiąże sprawę i czy umknie swoim braciom? Czyli.... czy wystrychnie ich na dudków? A może będzie potrzebować pomocy?
Rewelacyjnie wydana seria, każda książka cudownie się prezentuje! Jestem zachwycona szatą graficzną i cieszę się, że mogłam spędzić miło czas w towarzystwie siostry Sherlocka Holmesa. Wszystkim polecam - bo to rozrywka dla każdego, bez względu na wiek.

cóż to za brzydki wachlarz dzierży panna w dłoni
8/10
tom 4
ENOLA HOLMES
Wydawnictwo Poradnia K

Z przyjemnością sięgam po każdą kolejną część przygód młodej Pani detektyw. "Sprawa osobliwego wachlarza" jest nieco mniej porywająca niż poprzednie tomy. Wątek kryminalny jest zdecydowanie mniej skomplikowany, ale również ciekawy.

Historia nie porwała mnie tak bardzo, jak w poprzednich tomach, co nie oznacza, że mi się nie podobała. Po prostu zabrakło "tego czegoś". W tym tomie rozwinięty jest również wątek braci Enoli i nie do końca mi się podoba, jak jest on przedstawiony. Nie umiem tego wytłumaczyć, po prostu coś nie zażarło. Główna bohaterka nadal jest cudowna i mam nadzieję, że pozostanie silna do końca serii. Wątek detektywistyczny był też okej, ale ponownie - czegoś mi w nim brakowało. Co nie zmienia faktu, że to nadal moja comfort seria.

Od zawsze interesowały mnie książki kryminalne, dlatego po dwóch latach postanowiłam wrócić do mojej jednej z ulubionych serii z dzieciństwa. Książkę bardzo szybko się czyta, główna bohaterka jak zawsze wykazuje się wielką inteligencją i sprytem dorównując starszemu bratu - Sherlockowi. Przez cały czas próbuje udowodnić, że nie musi być damą, żeby była coś warta, dlatego kiedy słyszy o niechcianym małżeństwie lady Cecily, którą poznała już wcześniej, postanawia jej pomóc. Lektura pełna zwrotów akcji, z dodatkiem humoru i nastrojem wieku XIX sprawi, że nie oderwiecie się od niej ani na sekundę. Polecam szczególnie młodszym czytelnikom <3

Uwielbiam! Jestem oczarowana Enolą już od pierwszego tomu!

🔎 Z każdym kolejnym tomem czytelnik może śledzić dorastanie młodszej siostry znanego detektywa, kibicując jej ale i się o nią martwiąc!

👣 W co tym razem wpakuje się ta młoda osóbka. Jeśli nie czytaliście wcześniejszych tomów to musicie koniecznie nadrobić zaległości, przy tej książce nie da się nie roześmiać!

🔎 Zabawna, inteligenta momentami intrygująca i tajemnicza! Cała Enola!

👣 Ta część jak i poprzednie to lekka, i przyjemna lektura, która zagwarantuje każdemu czytelnikowi moc wrażeń!

Zakochana w Enoli z przejęciem śledziłam jej poczynania.

W tej części nie zabraknie również przygód! Enola ponownie próbuje pomóc lady Cecily, która za wszelką cenę próbuje uniknąć aranżowanego małżeństwa. Tym razem, aby pomoc lady musi poprosić o pomoc swojego brata. Tylko jest pewien mały szkopuł, miała się przed nim ukrywać. Jak poradzi sobie z nowymi wyzwaniami, które wystawiają na próbę młodą dziewczynę?

Już nie mogę się doczekać kiedy sięgnę po kolejną część przygód. Co tym razem wymyśli młoda pani detektyw?

Uwielbiam! Jestem oczarowana Enolą już od pierwszego tomu!

🔎...

Nancy Springer Sprawa osobliwego wachlarza Zobacz więcej