Troubled Blood

Okładka książki Troubled Blood Robert Galbraith
Okładka książki Troubled Blood
Robert Galbraith Wydawnictwo: Sphere Cykl: Cormoran Strike (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Cormoran Strike (tom 5)
Sphere
2020-09-15
2020-09-15
Inne

Wspaniała! Czytałam ją dosyć długo, bo miałam mało czasu. Może dlatego momentami mi się dłużyła.
Z biegiem czasu myślę, że chyba jednak przebija nawet cz. 4. (pod względem rozwiązania - no po prostu brak słów!!!).
To moje drugie spotkanie z kryminałem, w którym zbrodnia wydarzyła się w odległej przeszłości (po "Ostatnim śladzie" C. Link). Rowling mistrzowsko oddała cały trud wiążący się z badaniem tego typu spraw: mnogość niejasnych wątków, ślepe uliczki, ulotna pamięć świadków i porzucanie po długim czasie bezsensownych tropów, które na początku wydawały się obiecujące...
Bardzo polubiłam wątek zbrodni sprzed lat i mam nadzieję, że na coś jeszcze w tym stylu trafię.
Niedługo zabieram się za "Serce ja smoła" i już się boję, jak dobre to będzie:D

To już piąta odsłona przygód detektywa Strike'a i jego wspólniczki Robin Ellacott. Mimo imponującej liczby stron do przeczytania lektura wcale nie jest nużąca, czy też nudna. Śledztwo sprzed prawie 40tu lat jest interesujące, ofiara miała sporo wrogów więc jest kogo przesłuchiwać. Wszyscy kręcą, kłamią a życie osobiste Cormorana i Robin nie ułatwia im pracy. Dużym plusem jest to, że ich relacja nie postępuje szybko a autorka nie ugięła się pod presją czytelników. Cieszy mnie też, że dowiadujemy się sporo o rodzinie Strike'a, jego chorej ciotce i wujkowi, którzy go wychowali. Okazuje się, że pan detektyw ma serce i to całkiem spore. Ponad 900 stron książki czytało mi się bardzo przyjemnie tym bardziej, że finał jest naprawdę widowiskowy. Na pewno sięgnę po kolejną część.

Najbardziej rozciągnięta w czasie fabuła pozwala śledzić meandry wielowątkowego śledztwa równie intensywnie, jak rozwój relacji między parą detektywów.
Cały czas bardzo dobrze się to czyta i zaczynam już się martwić, że pozostały jeszcze tylko dwie części tej wspólnej przygody (przynajmniej na ten moment).

To duża sztuka poprowadzić czytelnika przez dziewięćset stron tak, by wciąż było mu mało. Choć rozmiar książki może z początku zniechęcać, to gwarantuję, że już sama historia poprowadzi tak, że zapominasz o jej obszerności, a po prostu czytasz rozdział za rozdziałem.

Niespokojna krew jak dla mnie to najlepsza część do tej pory. Tym razem mamy do czynienia ze śledztwem, które ma dać odpowiedź na czterdziestoletnią zagadkę zaginięcia Margot - lekarki i matki małej Anny.
Poznajemy trochę innego Strike, bardziej otwartego, lecz też nie do końca. W tym roku dosyć mocno odznacza się jego życie rodzinne. Musi dzielić czas między agencję, a podróże do Kornwalii, do umierającej ciotki. Mimo upływu lat, jedna historia i osoba za nią stojąca wciąż pojawia się w jego życiu powodując masę pytań w głowie.

Agencja nabiera rozpędu, to już nie dwoje wspólników, a pełnowymiarowa firma z różnymi charakterami na pokładzie. Autor przeprowadza nas przez główne śledztwo, lecz wplata również poboczne wątki, które jak dla mnie nieco odświeżają książkę, dając szersze spojrzenie na pracę detektywów.

Wydawać by się mogło, że po czterdziestu latach wyjaśnienie zaginięcia kobiety, która przepadła bez śladu jest niewykonalne, lecz kim byłby Strike, gdyby chociaż nie spróbował. To zlecenie idealne dla niego, budzące iskrę ciekawości w oku i chęć odkrycia prawdy.

Entuzjazm może gasić jednak fakt, że sprawę próbowało rozwikłać dwóch policjantów, a jednak żaden z nich nie posunął śledztwa dalej. Do tego pojawia się zbieżność numerologii i astrologii. Z początku detektywom wydaje się to stekiem bzdur, bo co niby ma wspólnego położenie planet, znaki zodiaku z zaginięciem lekarki? Nie mniej jednak po tak długim czasie każda wskazówka niezależnie od tego jak bardzo byłaby bezsensowna i zawiła może okazać się cenna. Rozpoczyna się jedno z najciekawszych dochodzeń w agencji.

Tylko... czy po czterdziestu latach dawnym kolegom i znajomym Margot łatwo będzie sobie przypomnieć wszystkie szczegóły jej zaginięcia? A może upływający czas będzie działał na korzyść Strike i Robin, gdyż po takim czasie łatwiej przyznać się do małych kłamstw i przemilczeń? To już musicie ocenić sami. Ale ostrzegam, wspólnicy nie mieli łatwej drogi, bo... większość świadków w trakcie śledztwa ma już blisko osiemdziesiąt lat. A jak wiemy, starość potrafi być okrutna.

Choć bez większego przekonania, wróciłem do Robin i Strike'a by rozwiązać kolejną zagadkę. I muszę przyznać że bardzo dobrze się bawiłem. Intryga była wciągająca, perypetie bohaterów angażujące i całość niesamowicie lekko napisana. Czytanie to była czysta przyjemność. Na pewno sięgnę po kolejne części. Mocna 7.

Świetna! Trudno się oderwać. Bardzo lubię przeplatające się wątki, każdą z postaci, no... poza jedną... Zbrodnia, do której doszło przed laty, interesująca! Rozwiązanie sprawy sprytne, inteligentnie poprowadzone. Bardzo mi się podobała!

Najlepsza jak dotąd. Świetnie napisana, dużo wątków i bardzo fajne zakończenie. Polecam

"Nie jesteśmy swoimi błędami. Dopiero nasze podejście do własnych błędów pokazuje, kim jesteśmy".
Śledztwo wznowione po czterdziestu latach nie ma szans na pozytywne zakończenie. Momentami bywa nużąco, taka liczba informacji o astrologii i horoskopach może przyprawić o zawrót głowy.
Ale, nareszcie jest trochę więcej o relacji Cormorana i Robin co dodaje całej opowieści ludzką twarz.

900 stron dobrej lektury i ciekawej zagadki

900 stron dobrej lektury i ciekawej zagadki

Dotychczas chyba najlepsza z całej serii. Uwielbiam tak nieoczywista parę jak Robin i Strike i już nie mogę się doczekać tego, co czeka ich w kolejnej części. Rowling nie poddaje się presji przyspieszenia ich relacji, stąd wszystko czyta się z zapartym tchem. Sama fabuła historii kryminalnej w tej części jest równie fascynująca.