Problemy z Pitagorasem!

Okładka książki Problemy z Pitagorasem! Stella Tarakson
Okładka książki Problemy z Pitagorasem!
Stella Tarakson Wydawnictwo: Wydawnictwo Tandem Cykl: Superbohater z antyku (tom 4) Seria: Klasyka dla dzieci [wydawnictwo Tandem] opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Superbohater z antyku (tom 4)
Klasyka dla dzieci [wydawnictwo Tandem]
Hopeless Heroes: Problems with Pythagoras!
Wydawnictwo Tandem
2021-01-12
2021-01-12
Marta Szelichowska

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Pierwsze dwa tomy tej serii połknęłam w jeden wieczór, miło spędzając przy nich czas. Z racji tego, jak już wspominałam, że kocham wszelakie dzieła z mitologią choćby i w tle, sięgam po takie lektury tak często, jak to możliwe. A szczególnie upodobałam sobie książki dla młodszych czytelników, gdyż, pomijając fakt, iż jestem mamą dwóch małych przystojniaków (tak, wiem, każda matka wychwala swoje dzieci),to od czasu do czasu mam ochotę znów poczuć się jak mała dziewczynka, która dopiero odkrywa świat i to jaki?! Antyczny. I współczesny też.

Te książeczki mają to do siebie, że czyta się je błyskawicznie. Pyk! I lektura skończona. Nic tylko zabierać się za kolejną część. I pół biedy, gdy kolejne czekają na stoliku nocnym. Gorzej, gdy trzeba poczekać, a następne się pojawią, by móc poznać zakończenie przygód Tima. A do tego, jak się okazuje, jeszcze dłuuuga droga. I jest to bynajmniej smutna wiadomość! Tyle przyjemności jeszcze przed nami!

Każdy tom to inna przygoda głównego bohatera w starożytnym świecie, jednak mimo wszystko ciąg dalszy tego, co spotkało go w Oto Herkules!. W każdej części pojawiają się kolejni antyczni bohaterowie, choć właściwszym byłoby napisać bogowie i filozofowie greckiego pochodzenia. W czwartym zaś chodzi postać ze świata współczesnego Timowi, ale kto to taki, dowiecie się tylko i wyłącznie wówczas, gdy sięgniecie po serię.
Jedyne co jest pewne to, to, że narzekać na nudę nie będziecie mogli.

A to także dzięki dynamicznej fabule, która mknie niczym... czas. Licznym zwrotom akcji i niespodzianką, jakie przygotowała dla czytelników i bohaterów Stella Trakson. W duecie z Nickiem Robertsem, który te przygody zilustrował.

Dydaktycznie, poza tym, że książki te wprowadzają młodego czytelnika w świat antyczny, pokazują, jak ważna w życiu każdego dziecka jest przyjaźń. Jak istotny jest ktoś, kto będzie towarzyszem przygód, a w razie kryzysu pomoże nam z niego wybrnąć.
Niektórzy znajdą w tych książkach przykład tego, jak radzić sobie z szykanami w szkole i jak utrzeć komuś nosa, niekoniecznie używając do tego siły.
I oczywiście przekonacie się, jak kreatywne i odważne bywają dzieci (tylko nie mówcie dorosłym, o podróżach w czasie, bo Wam tego zabronią!).

Ciekawi kogo można spotkać na agorze i co to właściwie jest? Lub w co tym razem wpakuje się Tim? Koniecznie sięgnijcie po kolejne tomy Superbohaterów z Antyku.

"Nie istnieją żadne pułapki poza tymi, które znajdują się w naszym umyśle."

Mitologia grecka i niezwykłe przygody to fantastyczne atuty serii o superbohaterach z antyku. Ale każdy tom zgrabnie przemyca także cenne przesłania, odwołuje się do kluczowych wartości życiowych. W czwartej odsłonie młodzi czytelnicy przekonują się, jakie są cenne przymioty człowieka i kiedy ich połączenie przemienia się w klucz do ludzkich serc. Wraz z dziesięcioletnim chłopcem, Timem Bakerem, poznajemy moc inteligencji, odwagi, siły i zaufania. Stella Tarakson z dużym wyczuciem potrzeb wyobraźni dziecka, delikatnym filozoficznym rysem, a nawet lekkim matematycznym klimatem, przeprowadza przez niełatwe życiowe aspekty. Nie można oprzeć się atrakcyjnym opisom, wypełnionym humorem dialogom, ekscytującej porcji mitologicznej wiedzy.

Czas na poznanie Sokratesa i Pitagorasa, ukazują się z bardzo zabawnej strony, niejednokrotnie zaskakują zachowaniem. Teraz misja Tima kręci się wokół rozwiązania szalenie trudnej zagadki, złamania szyfru, znalezienia kodu do osobliwej konstrukcji. A wszystko, by ocalić z tarapatów przyjaciółkę, gdyż Hera wciąż krzyżuje plany Tima i Zoe, a pawiany szukają okazji do głośnych potyczek. Przygodom w antycznej Grecji nie ma końca, nieustannie ktoś nowy pojawia się na horyzoncie i przyłącza się do fascynujących przeżyć sympatycznego chłopca. Treść wzbogaca spójna oprawa graficzna, uwzględnia elementy charakterystyczne jednocześnie dla starożytności i współczesności. Ilustracje przeplatają dwie sfery czasowe, widoczne w rysach twarzy postaci, postawach, ubiorze i przedmiotach. Co czeka Tima w gaju oliwnym? Czy odnajdzie agorę? Jakie będą prawdziwe zamiary posłańca bogów? Skąd pomysł wykorzystywania liter w miejsce cyfr?

bookendorfina.pl

"Nie istnieją żadne pułapki poza tymi, które znajdują się w naszym umyśle."

• Literatura dziecięca
  • Papierowy
  • Empik Go - Kuba
  • 📋 2023
  • X2021
  • ❇️ Legimi

Dodaj cytat z książki Problemy z Pitagorasem!