Na krawędzi raju

literatura podróżnicza
Sorus
2021-01-13
2021-01-13
Kubary Oceania podróże podróżowanie relacje z podróży Mikronezja Pohnpei literatura podróżnicza

Okładka książki Miłość na każdą porę roku: almanach pokonkursowy Ewa Bednarek, Robert Raul Cierlik, Monika Daszkowska, Dorota Frątczak, Małgorzata Gajewska, Marta Grygiel, Hanna Grygielska-Michalak, Małgorzata Hamernik, Elżbieta Janikowska, Barbara Januszewska, Leonard Jaworski, Małgorzata Kamedula, Sylwia Kasiarz, Anita Kaźmierczak, Anna Kokot, Anna Kolczyk, Anna Komada, Agnieszka Kominek, Katarzyna Kruk, MGS, Anna Marchwińska, Krzysztof Niedzielski, Elżbieta Nowicka, Gabryjela Okupska, Agata Olbrycht, Agnieszka Weronika Panasiuk, Natalia Pansiuk, Justyna Paruch, Katarzyna Piec, Agata Katarzyna Przybyłek, Laven Rose, Magdalena Sadowska-Maciejewska, Magdalena Stachula-Nieścioruk, Krystyna Stańczyk, Kamila Stępniak, Edyta Szczepaniak, Rafał Wałęka, Julia Węcławska, Adrianna Zielerowicz, Anna Znajomska
Miłość na każd... Ewa Bednarek, Rober...

Miejsce rzadko opisywane w polskiej literaturze podróżniczej – wyspa Pohnpei w Mikronezji. Jednak zawarte w książce opisy przeważnie nie wybiegają ponad standardowe relacje z tego co się zobaczyło, a kilkukrotne opisywanie, że na koniec dnia miło było wziąć prysznic w hotelu, a gdy się zgłodniało pójść do restauracji lub sklepu, jest wręcz irytujące. Książkę nieco ratują opisywania spotkań z ludźmi. Zaś co do podróży śladami Kubarego (co było jednym z celów wyjazdu),to jednak większość opisanych w książce informacji pochodzi sprzed podróży, zaś na miejscu „podróż śladami” ogranicza się do odwiedzenia pomnika znajdującego się niemal w centrum miasta i szwendaniu się po centrum handlowym, które stoi na miejscu dawnej plantacji Kubarego... Trochę to rozczarowujące. Natomiast duży plus należy się za zdjęcia.

"Każdy ma swoje potrzeby. W pogoni za lepszym życiem opuszczamy jedno miejsce, by odnaleźć się w innym."

Książka opisuje historię podróży śladem polskiego badacza Jana Kubarego. Historia jego życia jest dość skomplikowana, gdyż los rzucał go po całym świecie. Celem wyprawy była wyspa Pohnpei, na której Kubary mieszkał i miał plantację, oraz na której zmarł w niewyjaśniony dotąd sposób. Podczas poszukiwań autorka dotarła do materiałów wyjaśniających tę zagadkę, oraz tego, dlaczego, gdy kilkanaście lat po jego śmierci otwarto jego trumnę, okazała się ona pusta. Celem Katarzyny Piec było także poznanie tego nieodkrytego jeszcze zakątka świata, zwłaszcza przez polskich podróżników.

Bardzo dobra książka, która przedstawia przygody i zawirowania autorki, dzielącej się z czytelnikiem wiedzą zdobytą na temat wyspy oraz spostrzeżeniami i wnioskami. Czyta się ją bardzo szybko, a język jej jest łatwy w odbiorze. Bardzo ciekawe zdjęcia zamieszczone w środku między treścią jedynie dodają atrakcyjności i zachęcają. Jest to swego rodzaju pamiętnik z podróży, bardzo atrakcyjny w treść. Autorka wraz z czytelnikiem i bezpośrednio na jego oczach dowiaduje się wielu informacji na temat Polaka, zachwyca opisami przyrody, wzbudza ciekawość.

Książka niczym powieść, opisana jest w sposób lekki i przyjemny. Nieznana wyspa dodaje całości namiastkę tajemniczości. Bardzo wzruszyły mnie ostatnie strony książki, gdzie autorka opisywała swoje odczucia związane z zakończeniem swej podróży, z pożegnaniami i subiektywnymi spostrzeżeniami na jej temat. Ta pozycja idealna jest dla osób, które lubią przygody i dobrą zabawę, przy jednoczesnym odkrywaniu tajemnic i historii danych miejsc. Wzbudza w czytelniku wiele emocji - od radości aż po momenty wzruszeń.

"Na krawędzi raju" pokazuje, jaką siłę może mieć człowiek, jak wielką determinację, by odkryć prawdę. Byłam pod wielkim wrażeniem autorki, która wybrała się w podróż w nieznane zupełnie sama, dając sobie radę w chwilach czasem ciężkich, pełnych zwątpienia. Przez tę pozycję się płynie, jak po pięknym statku zmierzającym w nieznane. Gorąco polecam przygodę z tą świetną pozycją, z pewnością nie zawiedziecie się.

"Pamięć jest ulotna, wrażenia się zacierają, a ja chciałam uchwycić wspomnienia, a przynajmniej ich większość."

Książka podróżnicza opisująca wyprawę polskiego badacza. Przygody, tropiki, ciekawe historię o wyspie spisane z niezwykłą lekkością. Lektura dla każdego podróżnika i osób pragnących zwiedzić wyspy Pacyfiku i Mikronezję.

Rzadko czytam książki, ta jest pierwszą podróżniczą przeczytaną w moim życiu. Bardzo mi się podobała. Jest wciągająca, napisana takim "lekkim piórem". Były momenty, gdy się zaśmiałam, były też takie wzruszające. Jestem pełna podziwu dla Autorki, ponieważ wybrała się w tę daleką wyprawę sama (raz się nawet przestraszyłam podczas lektury, nie powiem kiedy, by nie zdradzać fabuły),wróciła cała i przede wszystkim opisała pięknie swoje przeżycia, miejscową ludność oraz wnikliwie przestudiowała historię Jana Kubarego (chyba nikt inny się tego w takim stopniu nie podjął). Polecam gorąco tę książkę. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie mi dane nabyć i przeczytać jeszcze więcej autorstwa Katarzyny Piec.

O wyprawie Katarzyny Piec od samego początku czytałam na blogu z wypiekami na twarzy (i piekącym tyłkiem 😂).

Wyobraźcie sobie zupełnie przypadkiem trafić na informację, która popycha was na drugi koniec świata, by zwiedzać wyspę śladami polskiego! Tej książki się nie czyta - przez tą historię się płynie w wyśmienitym towarzystwie autorki i miejscowych wyspiarzy. Całość dopełniały fotografie rajskich widoków i zabytków zagubionych w cudownej dzikiej roślinności.

Tak bardzo przykro było mi ją kończyć.. ale strasznie cieszy mnie świadomość, że posiadam swój własny egzemplarz i mogę jeszcze raz przeżyć z autorką tę niesamowitą przygodę :)

• Przeczytane w 2023 r.