Play Time

horror
Zebra Books
1988-07-01
1988-07-01
Literatura amerykańska horror horror pogański Kalifornia pisarki druidzi nawiedzony dom kult dzieci

Jakoś tak paradoksalnie się złożyło, że Święta Bożego Narodzenia 2020 roku upłynęły mi na lekturze horrorów pogańskich. Oprócz „Play Time” Morgany Fields zapoznałem się także z „Bloodroot” Thomasa Mordane'a. Wspominam o tym, ponieważ obie te książki poruszają ten sam temat (kult druidów),mają podobnych głównych bohaterów (młode małżeństwa) oraz takie samo zawiązanie akcji (przeprowadzka głównych bohaterów do nowego miejsca zamieszkania). W obu książkach pojawia się jeszcze więcej wspólnych motywów, ale nie będę ich tu wymieniał, aby nie zepsuć zabawy potencjalnym czytelnikom. Chociaż obie powieści z grubsza traktują o tym samym, to jednak każda z nich ma inne zalety oraz wady.

Najbardziej przypadło mi do gustu w „Play Time” sensowne rozwijanie fabuły, które trwa mniej więcej do połowy książki. Prawie w każdym początkowym rozdziale czytelnik dostaje nowy, intrygujący element układanki. Mimo że autorka używa starych i ogranych schematów (np. motyw nawiedzonego domu),to robi to w dość umiejętny sposób. Mniej podoba mi się druga część powieści, gdzie autorka stara się pogłębiać rysy postaci. Niektóre rozdziały (zwłaszcza te ukazujące wydarzenia z przeszłości) trochę spowolniły akcję i sprawiły, że lektura tej książki zaczęła lekko mnie nudzić. Tak czy inaczej, „Play Time” to dobry, typowy horror, który dostarczył mi sporo czytelniczej frajdy.

O wadach i zaletach drugiej książki oraz czym różnią się obie powieści, napisałem w opinii do horroru „Bloodroot”.

• Horrory anglojęzyczne
  • Horrory ang. lata 1980.

Dodaj cytat z książki Play Time