The Siege of Leningrad: History in an Hour

History in an Hour
HarperCollins
2012-04-12
2012-04-12

Oblężenie Leningradu to wydarzenie Drugiej Wojny Światowej wymagające bliższego zbadania. Z jednej strony bezlistośnie Niemcy oblegali Leningrad. Z Drugiej Strony Stalin wziął sobie to za punkt honoru aby nie oddać Leningradu Niemcom ale również nie do końca pozwolił ewakuować w całości ludność cywilną. I właśnie raczej decyzje Stalina spowodowały iż do historii oblężenie Leningradu przeszło do historii jako wielka tragedia. Można było naprawdę ocalić wiele istnień ludzkich pozwalając na ewakuacje wszystkich mieszkańców. Bo ludność cywilna mocno cierpiała. Wojsko zresztą również. Oblężenie Leningradu trwało z gruba trzy lata. Szczególnie pierwsze miesiące zimy były tragiczne w skutkach. Potem już udało utworzyć korytarz komunikacyjny i oblężony Leningrad mógł być zaopatrywany z głębi Rosji. Dowódcy oblężenia byli nieudolni. Niestety czystki przeprowadzane przez Stalina doprowadził do tego iż większość dowódców Armii Czerwonej, również tych odpowiedzialnych za obronę Leningradu była nieudolna, mało decyzyjna, nie znająca się na strategii wojskowej. To też przyczyniło się do tragedii Leningradu. Stalin w pewnym momencie musiał do Leningradu wysłać marszałka Żukowa, aby ten zapobiegł zdobycia tego miasta przez Niemców. Żukow miał trochę szczęścia, ale też zmienił strategię obrony i faktycznie zapobiegł zdobyciu miasta przez Niemców. Bardzo tragiczna historia. Opisana we wielkich szczegółach. Kolejny tom, który przekonuje mnie o tym iż seria "History in an Hour" to świetnie napisana seria.

Dodaj cytat z książki The Siege of Leningrad: History in an Hour