rozwińzwiń

Der Proceß

Okładka książki Der Proceß Franz Kafka
Okładka książki Der Proceß
Franz Kafka Wydawnictwo: Fischer Ekranizacje: Proces (1993) literatura piękna
302 str. 5 godz. 2 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Fischer
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wydania:
1990-01-01
Liczba stron:
302
Czas czytania
5 godz. 2 min.
Język:
niemiecki
ISBN:
3596124433
Ekranizacje:
Proces (1993)
Inne
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Ocena 7,4
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Ocena 9,0
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
27
18

Na półkach:

omg no co się dzieje

omg no co się dzieje

Pokaż mimo to

avatar
15
10

Na półkach:

Genialna i absurdalna. Lektura pomimo, że krótka to warto czytać ją powoli i się w nią zagłębić. Na początku może odrzucić, ale wystarczy do tej paraboli się trochę przyzwyczaić i postarać się zinterpretować na swój sposób. Klasyk, który trzeba przeczytać, ale z własnej woli, bo inaczej będziemy się tylko męczyć.

Genialna i absurdalna. Lektura pomimo, że krótka to warto czytać ją powoli i się w nią zagłębić. Na początku może odrzucić, ale wystarczy do tej paraboli się trochę przyzwyczaić i postarać się zinterpretować na swój sposób. Klasyk, który trzeba przeczytać, ale z własnej woli, bo inaczej będziemy się tylko męczyć.

Pokaż mimo to

avatar
204
165

Na półkach: ,

„Proces” - dla wielu jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek powstały, dla wielu znienawidzona lektura szkolna – a dla mnie? Pierwszy raz czytałam ją w liceum – i mam z tej lektury bardzo dobre wspomnienia. Pamiętam, że byłam zachwycona groteską, wielorakością znaczeń, uniwersalizmem, oryginalnym językiem i aurą przytłoczenia beznadzieją. Po powrocie do Kafki oczekiwałam wiele, i być może w tym leży problem – miałam po prostu zbyt wysokie oczekiwania. Byłam pewna, że „Proces'” będę czytała z przyjemnością i niecierpliwością, będę do niego wracać z chęcią i zafrapowaniem – a okazało się, że powtórna lektura tej książki była dla mnie niczym innym jak walką.
Niewiele już pamiętałam z tej książki, poza ogólnym zarysem fabuły (jak się okazało, że w tej książce jest tylko ogólny zarys fabuły, reszta to alegorie i filozofia) więc ze zdziwieniem zauważyłam, że po przeczytaniu 30 stron miałam jej szczerze dość. Zmęczyła mnie ta groteska, którą kiedyś uwielbiałam, odepchnęła mnie ta obmierzłość świata przedstawionego, ta akcja, która toczy się nieprzerwanie, ale jednak wciąż stoi w miejscu.
Rozumiem, że taki był zamysł. Przytłoczyć czytelnika, zawalić go blokami tekstu tyleż bezsensownego, co naszpikowanego ukrytymi znaczeniami, sprawić, by czuł się zagubiony wśród miliona informacji, które o niczym konkretnym nie informują, opleść pajęczyną zaduchu, zdławić obrzydzeniem. No i to się Kafce udało, oj, jak udało, chyba aż za bardzo. Głównego bohatera, Józefa K., dało się lubić, mimo tego nawet jak przedmiotowo traktował kobiety, lecz nie byłam zupełnie zaangażowana w jego walkę o udowodnienie niewinności. Zaś inni bohaterowie byli tak przerysowani i tragikomiczni, że trudno nazwać ich postaciami – raczej zlepkami dziwnych wypowiedzi i cyrkowych sztuczek.
Tę powieść okrutnie źle się czyta, głównie przez konstrukcję (lite bloki tekstu) ale także przez to, że ta ozdobna, dziwaczna treść niewiele za sobą niesie – a może właśnie zbyt wiele, lecz głęboko to ukrywa. Czytałam, czytałam, brnęłam przez kolejne skomplikowane zdania, mijałam farsę za farsą (malarz „wywijający garbatą”),a opowieść stała w miejscu. Ruszyła nieco pod koniec, co sprawiło że ostatnie rozdziały czytało się nieco lepiej, ale czy zostałam, jako czytelnik, nagrodzona za trud przebrnięcia przez tę powieść? Posłowie napisane przez Bruno Schulza zamiast cokolwiek rozjaśnić, jeszcze bardziej wszystko zagmatwało. I to chyba jest największa zaleta tej książki – wartość interpretacyjna.
Wierzę, że „Proces” przeczytany w odpowiednim momencie życia czytelnika, może mu bardzo pomóc i wiele wnieść. Tylko u mnie albo ten moment minął w liceum, przy pierwszym czytaniu, albo jest jeszcze przede mną. Nie przepadam za poczuciem estetyki Kafki, za tym, jak buduje narrację, nie lubię tej pokracznej, brzydkiej groteski, w którą ubrał wątpliwości i problemy egzystencjalne dotykające nas wszystkich. Szanuję warsztat, nie będę kłócić się z tym, że jest to arcydzieło literatury i uważam, że jest to powieść, którą każdy powinien znać – ale nie będę kłamać, że wzbudziła we mnie zachwyt i świetnie mi się ją czytało. Lektura „Procesu” nie była łatwa i przyjemna – wręcz przeciwnie, musiałam walczyć ze sobą, by do niej wracać, łatwo się rozpraszałam i z chęcią rzuciłabym ją w kąt, gdyby nie to, że są książki, które po prostu chcę znać. „Proces” Kafki jest taką książką – ale nie wiem, czy kiedykolwiek wrócę do niej po raz trzeci.

„Proces” - dla wielu jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek powstały, dla wielu znienawidzona lektura szkolna – a dla mnie? Pierwszy raz czytałam ją w liceum – i mam z tej lektury bardzo dobre wspomnienia. Pamiętam, że byłam zachwycona groteską, wielorakością znaczeń, uniwersalizmem, oryginalnym językiem i aurą przytłoczenia beznadzieją. Po powrocie do Kafki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4
4

Na półkach:

Dobra książka, ale nie była dla mnie czymś niesamowitym

Dobra książka, ale nie była dla mnie czymś niesamowitym

Pokaż mimo to

avatar
14
14

Na półkach:

nie pamietam duzo ale bujalo

nie pamietam duzo ale bujalo

Pokaż mimo to

avatar
7
6

Na półkach:

trochę ryje banie jak się przemyśli to wszystko👁️👄👁️

trochę ryje banie jak się przemyśli to wszystko👁️👄👁️

Pokaż mimo to

avatar
1031
983

Na półkach: , , , ,

Najsłynniejsze, chociaż nieukończone, dzieło Franza Kafki. Fabułą prosta i skomplikowana zarazem. Historia pewnego postępowania przeciwko urzędnikowi bankowemu. Bohater, Józef K., próbuje walczyć, cokolwiek przedsięwziąć w swojej obronie,próbując wszystkich dostępnych mu środków oraz korzystając z kontaktów z różnego rodzaju osobami. Taki opis powieści jest równie absurdalny jak zdarzenia w niej przedstawione. Siłą utworu jest możliwość jego wielorakiego i symbolicznego interpretowania oraz to, w jaki sposób zmusza czytelnika do myślenia. Absurd i niemal groteska, atmosfera zagrożenia, niepewności, istnienia niedostępnych sił panujących nad postępowaniem i losami jego uczestników, oniryzm.
Niemal każdy może się w jakiś sposób utożsamić z Józefem K. Poczucie wykorzystywania, zagrożenia, niejasnych zarzutów, brak możliwości rzeczywistej obrony, nieformalne spotkania i opinie, szeptane plotki deprecjonujące daną osobę. No i poczucie omnipotencji i wszechwładności tej władzy, która nad wszystkim panuje i nikomu nie daje dostępu. Obrońcy, czyli tak naprawdę ludzie utwierdzający nas w poczuciu bezsilności i niskiej samooceny własnych możliwości, fałszywi sojusznicy rzekomo bazujący na przystępie do ludzkich namiętności tych najważniejszych. Rodzina,dbająca tylko o ryzyko poszlakowania własnej opinii. A także ci, którzy – jak ksiądz – krytykują za próby walki o siebie i szukania pomocy. Wreszcie cały tłum żerujących na tym niejasnym mechanizmie przemocy i wykorzystywania. I na koniec społeczeństwo, godzące się z tym wszystkim. To w zasadzie nie grupa, lecz suma jednostek, z których każda ciągnie w swoją stronę i liczy, że nie podpadnie.
Powieść oparta na genialnym koncepcie. Niestety, nadmiernie rozbudowana i przeciągnięta, chociażby w stosunku do zbliżonego Jakoba von Guntena pióra Roberta Walsera.

Najsłynniejsze, chociaż nieukończone, dzieło Franza Kafki. Fabułą prosta i skomplikowana zarazem. Historia pewnego postępowania przeciwko urzędnikowi bankowemu. Bohater, Józef K., próbuje walczyć, cokolwiek przedsięwziąć w swojej obronie,próbując wszystkich dostępnych mu środków oraz korzystając z kontaktów z różnego rodzaju osobami. Taki opis powieści jest równie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
61
2

Na półkach:

nie rozumiem tej książki, jak dla mnie jedna z słabszych jakie przeczytałem

nie rozumiem tej książki, jak dla mnie jedna z słabszych jakie przeczytałem

Pokaż mimo to

avatar
215
145

Na półkach:

Książka ma wiele aspektów do przemyślenia, w tym społeczne, psychologiczne. Ciekawa.

Książka ma wiele aspektów do przemyślenia, w tym społeczne, psychologiczne. Ciekawa.

Pokaż mimo to

avatar
48
48

Na półkach:

Uwielbiam "Proces", choć jest to smutna książka. Z pewnością jeszcze kiedyś do niej wrócę. Uczucie zagubienia i niesprawiedliwości jest przytłaczające. Przez całą lekturę towarzyszyło mi napięcie. Jedna z najlepszych książek, które kiedykolwiek czytałam - jest dla mnie inspiracją, nie tylko w pisaniu, ale ogólnie w życiu. Moim zdaniem - arcydzieło.

Uwielbiam "Proces", choć jest to smutna książka. Z pewnością jeszcze kiedyś do niej wrócę. Uczucie zagubienia i niesprawiedliwości jest przytłaczające. Przez całą lekturę towarzyszyło mi napięcie. Jedna z najlepszych książek, które kiedykolwiek czytałam - jest dla mnie inspiracją, nie tylko w pisaniu, ale ogólnie w życiu. Moim zdaniem - arcydzieło.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29 473
  • Chcę przeczytać
    8 299
  • Posiadam
    3 826
  • Ulubione
    887
  • Lektury
    678
  • Teraz czytam
    522
  • Klasyka
    257
  • Lektury szkolne
    156
  • Chcę w prezencie
    122
  • 2014
    106

Cytaty

Więcej
Franz Kafka Proces Zobacz więcej
Franz Kafka Proces Zobacz więcej
Franz Kafka Proces Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także