Der Proceß

Ekranizacje:
Proces (1993)
Inne

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

omg no co się dzieje

omg no co się dzieje

Genialna i absurdalna. Lektura pomimo, że krótka to warto czytać ją powoli i się w nią zagłębić. Na początku może odrzucić, ale wystarczy do tej paraboli się trochę przyzwyczaić i postarać się zinterpretować na swój sposób. Klasyk, który trzeba przeczytać, ale z własnej woli, bo inaczej będziemy się tylko męczyć.

„Proces” - dla wielu jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek powstały, dla wielu znienawidzona lektura szkolna – a dla mnie? Pierwszy raz czytałam ją w liceum – i mam z tej lektury bardzo dobre wspomnienia. Pamiętam, że byłam zachwycona groteską, wielorakością znaczeń, uniwersalizmem, oryginalnym językiem i aurą przytłoczenia beznadzieją. Po powrocie do Kafki oczekiwałam wiele, i być może w tym leży problem – miałam po prostu zbyt wysokie oczekiwania. Byłam pewna, że „Proces'” będę czytała z przyjemnością i niecierpliwością, będę do niego wracać z chęcią i zafrapowaniem – a okazało się, że powtórna lektura tej książki była dla mnie niczym innym jak walką.
Niewiele już pamiętałam z tej książki, poza ogólnym zarysem fabuły (jak się okazało, że w tej książce jest tylko ogólny zarys fabuły, reszta to alegorie i filozofia) więc ze zdziwieniem zauważyłam, że po przeczytaniu 30 stron miałam jej szczerze dość. Zmęczyła mnie ta groteska, którą kiedyś uwielbiałam, odepchnęła mnie ta obmierzłość świata przedstawionego, ta akcja, która toczy się nieprzerwanie, ale jednak wciąż stoi w miejscu.
Rozumiem, że taki był zamysł. Przytłoczyć czytelnika, zawalić go blokami tekstu tyleż bezsensownego, co naszpikowanego ukrytymi znaczeniami, sprawić, by czuł się zagubiony wśród miliona informacji, które o niczym konkretnym nie informują, opleść pajęczyną zaduchu, zdławić obrzydzeniem. No i to się Kafce udało, oj, jak udało, chyba aż za bardzo. Głównego bohatera, Józefa K., dało się lubić, mimo tego nawet jak przedmiotowo traktował kobiety, lecz nie byłam zupełnie zaangażowana w jego walkę o udowodnienie niewinności. Zaś inni bohaterowie byli tak przerysowani i tragikomiczni, że trudno nazwać ich postaciami – raczej zlepkami dziwnych wypowiedzi i cyrkowych sztuczek.
Tę powieść okrutnie źle się czyta, głównie przez konstrukcję (lite bloki tekstu) ale także przez to, że ta ozdobna, dziwaczna treść niewiele za sobą niesie – a może właśnie zbyt wiele, lecz głęboko to ukrywa. Czytałam, czytałam, brnęłam przez kolejne skomplikowane zdania, mijałam farsę za farsą (malarz „wywijający garbatą”),a opowieść stała w miejscu. Ruszyła nieco pod koniec, co sprawiło że ostatnie rozdziały czytało się nieco lepiej, ale czy zostałam, jako czytelnik, nagrodzona za trud przebrnięcia przez tę powieść? Posłowie napisane przez Bruno Schulza zamiast cokolwiek rozjaśnić, jeszcze bardziej wszystko zagmatwało. I to chyba jest największa zaleta tej książki – wartość interpretacyjna.
Wierzę, że „Proces” przeczytany w odpowiednim momencie życia czytelnika, może mu bardzo pomóc i wiele wnieść. Tylko u mnie albo ten moment minął w liceum, przy pierwszym czytaniu, albo jest jeszcze przede mną. Nie przepadam za poczuciem estetyki Kafki, za tym, jak buduje narrację, nie lubię tej pokracznej, brzydkiej groteski, w którą ubrał wątpliwości i problemy egzystencjalne dotykające nas wszystkich. Szanuję warsztat, nie będę kłócić się z tym, że jest to arcydzieło literatury i uważam, że jest to powieść, którą każdy powinien znać – ale nie będę kłamać, że wzbudziła we mnie zachwyt i świetnie mi się ją czytało. Lektura „Procesu” nie była łatwa i przyjemna – wręcz przeciwnie, musiałam walczyć ze sobą, by do niej wracać, łatwo się rozpraszałam i z chęcią rzuciłabym ją w kąt, gdyby nie to, że są książki, które po prostu chcę znać. „Proces” Kafki jest taką książką – ale nie wiem, czy kiedykolwiek wrócę do niej po raz trzeci.

Dobra książka, ale nie była dla mnie czymś niesamowitym

Dobra książka, ale nie była dla mnie czymś niesamowitym

nie pamietam duzo ale bujalo

nie pamietam duzo ale bujalo

trochę ryje banie jak się przemyśli to wszystko👁️👄👁️

trochę ryje banie jak się przemyśli to wszystko👁️👄👁️

Najsłynniejsze, chociaż nieukończone, dzieło Franza Kafki. Fabułą prosta i skomplikowana zarazem. Historia pewnego postępowania przeciwko urzędnikowi bankowemu. Bohater, Józef K., próbuje walczyć, cokolwiek przedsięwziąć w swojej obronie,próbując wszystkich dostępnych mu środków oraz korzystając z kontaktów z różnego rodzaju osobami. Taki opis powieści jest równie absurdalny jak zdarzenia w niej przedstawione. Siłą utworu jest możliwość jego wielorakiego i symbolicznego interpretowania oraz to, w jaki sposób zmusza czytelnika do myślenia. Absurd i niemal groteska, atmosfera zagrożenia, niepewności, istnienia niedostępnych sił panujących nad postępowaniem i losami jego uczestników, oniryzm.
Niemal każdy może się w jakiś sposób utożsamić z Józefem K. Poczucie wykorzystywania, zagrożenia, niejasnych zarzutów, brak możliwości rzeczywistej obrony, nieformalne spotkania i opinie, szeptane plotki deprecjonujące daną osobę. No i poczucie omnipotencji i wszechwładności tej władzy, która nad wszystkim panuje i nikomu nie daje dostępu. Obrońcy, czyli tak naprawdę ludzie utwierdzający nas w poczuciu bezsilności i niskiej samooceny własnych możliwości, fałszywi sojusznicy rzekomo bazujący na przystępie do ludzkich namiętności tych najważniejszych. Rodzina,dbająca tylko o ryzyko poszlakowania własnej opinii. A także ci, którzy – jak ksiądz – krytykują za próby walki o siebie i szukania pomocy. Wreszcie cały tłum żerujących na tym niejasnym mechanizmie przemocy i wykorzystywania. I na koniec społeczeństwo, godzące się z tym wszystkim. To w zasadzie nie grupa, lecz suma jednostek, z których każda ciągnie w swoją stronę i liczy, że nie podpadnie.
Powieść oparta na genialnym koncepcie. Niestety, nadmiernie rozbudowana i przeciągnięta, chociażby w stosunku do zbliżonego Jakoba von Guntena pióra Roberta Walsera.

nie rozumiem tej książki, jak dla mnie jedna z słabszych jakie przeczytałem

nie rozumiem tej książki, jak dla mnie jedna z słabszych jakie przeczytałem

Książka ma wiele aspektów do przemyślenia, w tym społeczne, psychologiczne. Ciekawa.

Uwielbiam "Proces", choć jest to smutna książka. Z pewnością jeszcze kiedyś do niej wrócę. Uczucie zagubienia i niesprawiedliwości jest przytłaczające. Przez całą lekturę towarzyszyło mi napięcie. Jedna z najlepszych książek, które kiedykolwiek czytałam - jest dla mnie inspiracją, nie tylko w pisaniu, ale ogólnie w życiu. Moim zdaniem - arcydzieło.

• Lektury
  • Klasyka