Jazda na szkle po oszczanym zboczu

Okładka książki Jazda na szkle po oszczanym zboczu Miloš Doležal
Okładka książki Jazda na szkle po oszczanym zboczu
Miloš Doležal Wydawnictwo: Stowarzyszenie Żywych Poetów literatura piękna
Jízda na skle ochcanou strání
Stowarzyszenie Żywych Poetów
2020-01-01
2020-01-01
Zofia Bałdyga
literatura czeska wspomnienia literatura autobiograficzna Czechosłowacja komunizm

Polska to wieczny ból dupy.
„Jazda na szkle po oszczanym zboczu” to zbiór miniatur autorstwa mało znanego w Polsce pisarza czeskiego - Miloša Doležala. Obrazki te pochodzą z komunistycznego dzieciństwa i są opisem trudnego dojrzewania w świecie propagandy i manipulacji.

Jako że jestem tylko rok młodszy od bohatera tych krótkich form wspomnieniowych, mogłem porównać swój prlowski bagaż z rozliczeniem prezentowanym przez czeskiego pisarza. I nie znalazłem tutaj romantycznego patosu, nie znalazłem rozdrapywania ran i niewyrównanych rachunków.
Znalazłem za to dużo ciepła, humoru i mityczną postać Sama Arbelajdy, który swoim easternowym stylem rozjaśnia najwieksze mroki tego krótkiego dzieła.

Miloš Doležal idzie pod prąd współczesnym trendom w sensie agresywnego mierzenia się z traumami dzieciństwa. Nawiązuje tym samym do haszkowsko-hrabalowskiego nurtu w literaturze. "Jazda po szkle po oszczanym zboczu" jest trudna w sensie egzystancjalnym, w wymiarze pojedynczego życia, ale nie jest to życie zmarnowane, nie jest to życie powleczone patosem weterana. Doležal radzi sobie z tymi mrokami po czesku, czyli potrafi je obśmiać.

A co ciekawe "Jazda na szkle po oszczanym zboczu" jest książką antykomunistyczną w swojej wymowie. Dlatego wolę "jeżdzić na szkle po oszczanym zboczu" zamiast w koturnach dymać na akademiach ku czci i patrzeć w natchnione oblicza pozerów, mających gotowe "gęby" na każdą okazję.

Polska to wieczny ból dupy.

Tak jak bohaterowie jednego z tekstów wyławiają perełki (dla jednych pamiątki, dla innych śmieci) z płaszcza pana Brycha, tak samo Miloš Doležal czyni z płaszczem swojej (niekończenie własnej, ale np. pokolenia) pamięci. Wygrzebuje rozmaite skorupy i skrawki – fascynujące świadectwa tamtego życia, jakże innego (choć w wielu aspektach przecież bardzo podobnego) od współczesnego. I może nawet nie chodzi w „Jeździe…” o ukazanie życia pod komunistycznym pręgierzem, problemów młodzieńczych w „dawnych” czasach, ale może właśnie tylko o pamięć. O wspomnienia, o ludzi, korzenie, relacje, sentyment.

Więcej: http://dajprzeczytac.blogspot.com/2021/01/jazda-na-szkle-po-oszczanym-zboczu.html

• Niedostępne
  • Kulturalny cynk
  • Czechy
  • Literatura czeska
  • Literatura czeska/słowacka
  • Z bibliotek publicznych i prywatnych

Dodaj cytat z książki Jazda na szkle po oszczanym zboczu