Earwig and the Witch

Okładka książki Earwig and the Witch Diana Wynne Jones, Marion Lindsay
Okładka książki Earwig and the Witch
Diana Wynne JonesMarion Lindsay Wydawnictwo: Harper Collins Publishers literatura dziecięca
literatura dziecięca
Harper Collins Publishers
2011-06-09
2011-06-09

Wciągająca. Jest kot, jest czarownica i jest groźny pan. Do tego magia, czekająca aż się ją wykorzysta. Przepiękne ilustracje pozwalające na dokładną wizualizację czytanego fragmentu, wykonane z dbałością o szczegóły sceny.

Mam mieszane uczucia. Z jedne strony ciężko sympatyzować z bohaterką, która uważa, że wszyscy powinni robić tak jak ona chce i dąży do tego chociażby poprzez manipulację i kłamstwa. Nie wydaje mi się, żeby to był najlepszy wzór dla dzieci, biorąc pod uwagę zakończenie historii. A z drugiej strony mamy ciekawy świat magiczny z bardzo interesującym Mandragorem i niecodziennie skonstruowanym domem. Niestety postacie drugoplanowe nie są rozbudowane a magia jest, bo jest i tyle o niej. A szkoda, że nie zostało to pociągnięte dalej.
Na plus na pewno zasługuje przepiękne wydanie w twarde oprawie z ilustracjami, chociaż mi osobiście brakowało wyjustowanego tekstu do którego jestem całkowicie przyzwyczajona.
Podsumowując: naprawdę nie wiem komu polecić książkę. Jest to specyficzna literatura, która na pewno trafi do fanów autorki, ale czy kogoś jeszcze? Trudno powiedzieć.

To opowieść o dziewczynce, która mieszkała w sierocińcu, gdzie wiodła dość spokojne życie - miała przyjaciela, towarzyszy zabaw, a nawet ulubione dania, jednak pewnego dnia okazało się, że znaleźli się chętni, aby ją adoptować, a jej beztroskie życie się skończyło. W nowym domu nikt prócz kota nie dawał się lubić - jej opiekunami zostali czarownica Bella Jaga i groźny czarownik Mandragor. Nasza bohaterka - Skorek była rezolutną dziewczynką i od dawna chciała się uczyć magii, gdy więc nadarzyła się okazja, postanowiła ją wykorzystać. Czytelnicy mają okazję poznać perypetie dziewczynki w domu czarownicy i czarownika. Jak potoczą się jej losy i czy historia zakończy się pozytywnie? Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/11/skorek-i-czarownica.html

Poszukujesz książki, która oczaruje zarówno dzieci, jak i dorosłych? ,,Skorek i czarownica” to lektura, która jest nie tylko pięknie wydana, ale również opowiada ciekawą i wyjątkową historię. W opowieści znajdziemy wszystko co cenne w bajkach dla dzieci - motyw przyjaźni, odwagę i rezolutną dziewczynę ze złotym sercem.

Cudne grafiki przeniosą czytelników do niesamowitego świta magii! Liczne ilustracje oczarowują dziedzi, jak i dorosłych. Książka jest wydana z niezwykłą dokładnością, więc jest czym cieszyć oko! Dodatkowo czcionka ułatwia czytanie, więc zarówno zmęczony rodzic, jak i dziecko będą w stanie samodzielnie zapoznać się z historią. Lektura porusza trudne tematy, takie jak pobyt w sierocińcu, czy odwiedziny potencjalnych rodziców adopcyjnych - dorośli mają okazję wytłumaczyć dzieciom, czym jest dom dziecka i kto się tam znajduje. Te tematy potrzebują merytoryki opiekuna i wytłumaczenia trudnych kwestii pociechom.

Polecam książkę ,,Skorek i czarownica” dla rodziców, którzy chcą zapoznać swoje dzieci również z bajkami spoza kanonu ,,typowych”. Zarówno dorośli, jak i podopieczni będą wspaniałe się bawić podczas lektury!

Cudne grafiki przeniosą czytelników do niesamowitego...

✨„Skorek i czarownica” - Diana Wynne Jones

Skorek odnalazła się w sierocińcu jak mało kto i bardzo go lubi. Ma tu najlepszego przyjaciela, bawi się z dziećmi, a kucharka gotuje jej ulubione dania, kiedy tylko ma na nie ochotę. To beztroskie życie kończy się w dniu, w którym zostaje adoptowana przez nietypową parę, Bellę Jagę i mrocznego Mandragora.

Zacznę od tego, że książeczka jest przepięknie wydana. Twarda oprawa i wyjątkowe, bardzo pasujące do klimatu opowieści ilustracje Miho Satake, niesamowicie zachęcają do sięgnięcia po tę historię. Na jej podstawie powstała animacja, zrealizowało ją studio #Ghibli , więc koniecznie muszę nadrobić. Gdybyście też mieli taką ochotę, film jest dostępny na #Netflix.

✨Dziewczyna z charakterem, czarny kot i wredna Bella Jaga!

Skorek jest upartym dzieckiem, dzięki sprytowi zawsze stawia na swoich. Cały sierociniec potrafiła przekonać do postępowania po swojej myśli. Jednak z czarownicą nie jest już tak łatwo, ale dziewczynka zawsze chciała uczyć się magii, a taka okazja może się nie powtórzyć.

✨Historia pełna czarów!

Zaklęcia czarownicy nie raz mnie rozbawiły, ale muszę przyznać, że cześć z nich mogłaby być przydatna. Inne bywały dość wredne, ale wiadomo to w końcu wiedźma.😉 Całość obfituje w dużą dawkę sprytu, sporo humoru i odrobinę mroczniejszych tonów. Czyli składniki w sam raz na dobrą przygodę.

Mam słabość do małych kombinatorek, a Skorek odnajduje się w tej kategorii. Podoba mi się bohaterka, która nie jest zawsze grzeczna i poukładana. To pracowita i bardzo pomysłowa dziewczynka, ma swoje zdanie, jest niesamowicie zaradna, a do tego nieco psotna. Postać nieidealna, z dobrymi, jak i nie najlepszymi nawykami. Myślę, że w przyszłości będzie z niej świetna i czysta 😉czarownica.

Czytaliście/Planujecie?

Zaczytanego weekendu Moliki ♥️

✨„Skorek i czarownica” - Diana Wynne Jones

Zacznę od tego, że...

„Skorek i czarownica” to książeczka dla dzieci autorstwa brytyjskiej pisarki Diany Wynne Jones. Kto nie zna jeszcze jej „Ruchomego zamku Hauru”, koniecznie musi to nadrobić. Opowieści Wynne Jones zostały pięknie zekranizowane przez znane w świecie japońskie studio animacyjne Ghibli. Bajka „Skorek i czarownica” (2020 r.) jest nawet dostępna na platformie Netflix.

Bohaterką książki jest rezolutna dziewczynka imieniem Skorek, mieszkanka sierocińca Świętego Morwalda. W sierocińcu żyje się jej całkiem dobrze. Skorek ma niesamowity dar podporządkowywania sobie wszystkich tak, że z przyjemnością spełniają wszelkie jej życzenia, czasem nawet, zanim jeszcze je wypowie. Przynoszą jej ulubione smakołyki, nie gniewają się na humory i psikusy. No i jest tam jeszcze chłopiec, Budyń, najlepszy na całym świecie przyjaciel Skorka. Tak więc nie można się dziwić, że dziewczynka uznała sierociniec za swój dom i nie ma najmniejszego zamiaru go opuszczać. Gdzie mogłoby być jej lepiej?

I tutaj przechodzimy do bardzo smutnego fragmentu książki, o którym z pewnością będziemy musieli z dzieckiem porozmawiać. Przykre wrażenie robi moment, gdy do sierocińca przybywają kandydaci na rodziców adopcyjnych. Oglądają oni dzieci niczym przedmioty na targu albo zwierzątka w sklepie zoologicznym. Skorek nie jest w stanie tego zaakceptować. Mówi z goryczą o zgromadzonych w sali dzieciach, stojących grzecznie w rzędzie, przed defilującymi przed nimi dorosłymi: „To byli ludzie, nie lalki”.

Ale w końcu i dla niej znajduje się dom. Czeka ją prawdziwe wyzwanie. Trafia do czarownicy Belli Jagi i jeszcze od niej groźniejszego czarownika Mandragora, władającego demonami. Jedyną istotą, którą można polubić w tym czarnoksięskim nowym domu, gdzie pokoje stale zmieniają swoje miejsce, jest czarny kot.

Czy Skorek długo tam wytrzyma? Czy zdoła przeciwstawić się złym ludziom i jeszcze gorszym czarom?

Mamy tu wszystko, co tak bardzo lubimy, i, co najważniejsze, co lubią nasze dzieci. Jest piękna przyjaźń Skorka i Budynia. Jest odwaga i dobre serce dziewczynki. Wszelkie trudności i niepowodzenia przyjmuje ona z podniesioną głową i, nie zrażając się, próbuje się z nimi uporać, jak tylko potrafi. Jest tu współpraca dobra przeciwko złu. Ale oprócz tego także nauka dyplomacji, odpowiedniego, indywidualnego podejścia do problemu i do człowieka. Z wieloma sprawami można sobie bowiem poradzić sposobem.

Nie znajdziecie jednak ani grama dydaktyzmu. Nauka przychodzi mimowolnie, wraz z dobrą zabawą. Jest za to wiele tajemniczej atmosfery, unoszącej się wokół magii, odrobinkę, ale dosłownie ciut, grozy i wspaniała przygoda.

Opowieść ta znakomicie działa na wyobraźnię, w czym wydatnie pomagają niesamowite ilustracje znanej japońskiej artystki Miho Satake. Ilustracji jest mnóstwo, część kolorowych, część czarno-białych. Śmiała kreska eksponuje charakterystyczne cechy postaci. Skorek, która „była chuda. Miała dość wystające przednie zęby i łokcie, a włosy związywała w dwa kucyki, które też odstawały, całkiem jak jej zęby i łokcie” na rysunku wygląda, jakby za chwilę miała śmiało się odezwać. Bella Jaga zaś odstrasza porażającą brzydotą.

Oprócz pięknych, przyciągających wzrok rysunków, dzieciom zapewne spodoba się czytelny tekst, który ułatwi im samodzielne czytanie. Później można jeszcze wspólnie obejrzeć animację i porozmawiać zarówno o tematyce bajki, trudnej, bo dotyczącej też sieroctwa, ale podkreślającej jednocześnie różne możliwości wybrnięcia z niewygodnych, a nawet niebezpiecznych sytuacji. O porównaniu filmu i książki, specyfice gatunków. No i oczywiście o czarowaniu, bo tego dzieci pewnie nam nie odpuszczą.
Książkę mogłam przeczytać dzięki platformie: https://sztukater.pl/

...

Kim jest Skorek? To dziewczynka z charakterem, od maleńkości mieszkająca w sierocińcu, w którym wszystkich sobie podporządkowała. Jej życie w tym miejscu jest udane i ani myśli go opuszczać, dlatego, gdy tylko pojawia się opcja adopcji, Skorek usilnie stara się zniechęcić d siebie potencjalnych rodziców.

Sielanka kończy się, gdy zostaje wybrana przez pewną osobliwą parę, niebieskowłosą kobietę o niemiły obliczu i ponurego, wysokiego mężczyznę. W nowym domu, dziewczynkę czeka odmienny los, niż ten, który wiodła w sierocińcu, bo zostaje ona pomocnicą Czarownicy (którą okazuje się kobieta),a wręcz jej sługą od (dosłownie) brudnej roboty.

Życie z wredną Czarownicą i jej opętanym, mrocznym partnerem, a także gadającym kotem to wyzwanie, któremu Skorek zamierza podołać. Otaczająca ich magia jest niezwykle kusząca dla dziewczynki, jednak gdy Czarownica odmawia jej udzielania lekcji magii, Skorek sama próbuje opanować tę sztukę.

Jak skończy się ta historia? Takich smaczków nie mogę Wam zdradzić

Opowieść pełna magii, doprawiona dużą dawką sprytu i humoru oraz szczyptą mrocznego klimatu, odpowiednio wyważona, niczym eliksir lub zaklęcie, które ma na celu wciągnięcie czytelnika w wir czytania, bo od tej książki aż ciężko się oderwać.

Na podstawie tej historii nakręcona została animacja, która jest dostępna na Netflixie (ale tylko z polskimi napisami, co może być kłopotliwe dla dzieci).

Sielanka kończy się, gdy zostaje wybrana przez pewną osobliwą parę,...

Na półkach: , , , , , ,

Skorek mieszka w sierocińcu. Jednak w przeciwieństwie do innych dzieci, nie ma najmniejszej ochoty na to, aby go opuszczać. W końcu tu wszyscy zachowują się tak, jak ona chce! Dlatego też jest naprawdę niezadowolona, gdy adoptuje ją pewna dziwna kobieta, która szybko okazuje się czarownicą.

Przyznaję, że biorąc „Skorka i czarownicę” do swojej biblioteczki, nie do końca kojarzyłam, kim jest autorka. Dopiero w międzyczasie zapoznałam się z animowanym „Ruchomym zamkiem Hauru”, czyli adaptacją chyba najpopularniejszej powieści Diany Wynne Jones, a już po lekturze opowieści o sierotce Skorek połączyłam kropki i zorientowałam się z kim mam do czynienia. Ale właściwie to dobrze: dzięki temu wydaje mi się, że pierwsze odczucia względem tej krótkiej książeczki miałam po prostu szczere i niezabarwione jakimikolwiek emocjami względem twórczości autorki.
To niedługa książeczka, która ma ok. 110 stron, dużą czcionkę i ogromną liczbę obrazków. Nie ma tu więc nawet zbyt wiele miejsca na rozbudowaną opowieść. Ale to w końcu tytuł dla dzieci: on nie powinien być ani zbyt długi, ani zbyt skomplikowany.
Tyle że… to dość specyficzna literatura dziecięca. Skorek nie jest bohaterką, która przypadła mi do gustu. To dziewczynka, która wymusza, by inni zachowywali się tak, jak ona chce. Jest gotowa kłamać i knuć po to, by dotrzeć do celu. I szczerze przyznam, że wydawało mi się, że puenta tej historii będzie trochę inna, niż jest ostatecznie. Książki dla dzieci w moim odczuciu powinny mimo wszystko pokazywać prospołeczne zachowania, a „Skorek i czarownica” kompletnie się od tego schematu odcina.
Nie jestem pewna, czy to jest dobre, czy złe. Z jednej strony to pokazuje, że faktycznie dziewczynki nie zawsze muszą być idealnie grzeczne i posłuszne i że mogą walczyć o swoje. To też na pewno miłe oderwanie od typowych schematów dla dzieci, które pewnie też czasem czują się znudzone powtarzaniem w kółko tych samych opowieści.
Z drugiej jednak strony przyznaję szczerze, że nie polubiłam głównej bohaterki. Mam niesmak do jej postawy, nawet jeśli zyskuje trochę przy bliższym poznaniu. Poza tym nie podoba mi się taka ogólna powierzchowność tej opowieści. Autorka pisze ogólnikami, nie pozwala czytelnikowi wniknąć w codzienny świat bohaterki, a sama chciałabym jednak czegoś trochę więcej. Mamy w końcu na naszym polskim rynku choćby Martę Kisiel, która tę codzienność w magicznych opowieściach dla dzieci naprawdę całkiem nieźle przedstawia, nie rozwijając jej nadmiernie.
„Skorek i czarownica” to dla mnie opowiastka pół-na-pół. Ciekawa na swój sposób, na pewno znajdzie swoich zwolenników, ale do mnie takie podejście nie do końca przemawia. Mimo wszystko chyba osobiście wole nieco bardziej klasyczne opowieści dla najmłodszych.

Gadające koty, magiczna księga i czarownica, a pośród nich dziewczynka - czyż to nie brzmi jak zapowiedź niesamowitej przygody. Muszę przyznać, że Diana Wynne Jones oczarowała nas tą historią.

A wszystko zaczęło się w sierocińcu. Sara Korek, a raczej Skorek bardzo dobrze odnalazła się w tym miejscu. Musicie wiedzieć, że dziewczynka zawsze dostawała to, czego chciała, więc nowy dom był ostatnią rzeczą, o jakiej mogłaby marzyć. Jednak pewnego dnia jej beztroskie życie zostało zburzone. W drzwiach sierocińca pojawia się czarownica Bella Jaga, a to oznacza tylko jedno - Skorek będzie miała nowy dom.

Dziewczynka i czarownica - dwie zupełnie różne osobowości. Przygotujcie się zatem na moc wrażeń. Będzie wesoło, będzie ciut strasznie, ale przede wszystkim baśniowo. Ta książka otuli was magią i przeniesie do świata czarów, magicznych stworzeń i gadających kotów.

Każda ilustracja w książce wprowadza nas w ten niezwykły świat i tworzy z nim spójną całość. Polecamy każdemu, kto lubi baśniowo - fantastyczne klimaty z magią w roli głównej.

Sara Kork zwana Skorkiem to dziewczynka o niespotykanym uroku osobistym i silnym charakterze. Mieszka w sierocińcu Świętego Morwalda, w którym czuję się jak ryba w wodzie. Wszystkie dzieci robią to co Skorek zechce. Personel zresztą nie pozostaje dłużny. Ulubiona zapiekanka? Nie ma sprawy! Czerwony sweterek? Jasne, już kupujemy. Sami rozumiecie... dostaje wszystko na pstryknięcie palca. Wygodne ma tam życie, a i nawet dobrego przyjaciela Budynia posiada. Czas beztrosko płynie do czasu, gdy zostaje niespodziewanie adoptowana przez małżeństwo: czarownicę Bellę Jagę oraz złowieszczego Mandragora.
Jednak dziewczynka nie ma być ich córką, a jedynie posłuszną asystentką czarownicy.

Wyjątkowa osobowość Skorka nie pozwala jej na bycie zwykłą sługą i zaczyna pokazywać swoje oblicze, wprowadzając do domu sporo zamieszania. Dzięki sprytowi Sara potajemnie uczy się magii, ciągle szukając drogi powrotnej do Świętego Morwalda.

Czy nowe umiejętności na coś się przydadzą? Czy Skorek wróci do sierocińca? A może zadomowi się w tym zaczarowanym domu?
To zdecydowanie baśń dla starszych dzieci lubiących fantastykę. Momentami bywa okrutnie ale dobry humor i zabawne sytuacje łagodzą fabułę. Nagłe zwroty akcji sprawiają, że serce przyspiesza a po plecach przemyka dreszcz niepewności. Towarzyszące ilustracje sławnej japońskiej artystki dodatkowo wzbudzają u czytelnika ciekawość, a czasem i odrazę. Są nietypowe w mrocznym klimacie przez co idealnie wpisują się w treść książki. Bohaterowie są niesamowicie wykreowani! Każdy jest nadwyraz charakterny, wnoszący do opowieści nieco świeżości.

Między słowami można doszukać się przekazu o byciu silnym, o dawaniu sobie szansy na zmiany, o dążeniu do celu oraz zmierzaniu się z nowymi sytuacjami.

Osobiście nie przepadam za baśniami, a na pewno nie jest to mój ulubiony gatunek literacki. Nie mniej historię przeczytałam na raz, ponieważ mocno mnie wciągnęła i koniecznie musiałam wiedzieć, co wydarzy się dalej. Koniec końców dobrze się bawiłam i kibicowałam młodej Skorek, jej nie da się nie lubić...

• Przeczytane w 2022
  • Dla dzieci