We

Okładka książki We
Eugeniusz Zamiatin Wydawnictwo: Penguin Classics Seria: Penguin Science Fiction fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Im dalej, tym lepiej, tym bardziej wciąga - szczególnie kontrast przedostatniego i ostatniego konspektu - mistrzostwo.

Książka "My" jest opublikowaną w 1921 roku antyutopią, napisaną w formie zapisków dziennika prowadzonego przez człowieka, któremu odpowiada system w którym żyje, gdzie państwo jest wszystkim, a obywatele nie mają nawet imion, tylko oznaczenia literowo-cyfrowe i są niczym więcej niż tylko trybikami w maszynie, albo może - mrówkami w mrowisku. Bohater czuje się częścią tego systemu i jest w nim spełniony, wierzy głęboko, że rzeczywistość w której żyje jest ostatecznym, doskonałym stanem ewolucji społeczeństwa. W pewnym jednak momencie ta rzeczywistość zaczyna lekko "zgrzytać".

Pewnie w swoich czasach powieść Zamiatina była w stanie wywrzeć ogromne wrażenie na czytelnikach, tym bardziej, że w okresie międzywojennym była popularna i wydana w wielu krajach. Z pewnością zainspirowała "Nowy wspaniały świat" Huxleya i innych autorów (Orwella, albo chociażby Zajdla). Dzisiaj jednak, przynajmniej moim zdaniem, z książki bije archaiczność zarówno w sposobie prowadzenia fabuły, jak i pod względem stylistycznym. Zapiski autora są w dużej mierze formułowane równoważnikami zdań, czasami trochę nawet przypominają toporną poezję - mnie osobiście to nużyło, a momentami nawet lekko irytowało. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to kwestia gustu czytelniczego - w mój ta stylistyka jednak nie trafiła.

Doceniam śmiałość wizji Zamiatina, oraz pionierski charakter tej książki, jednak dla mnie była to kolejna powieść zaliczana do kanonu klasyki swojego gatunku, która dość mocno mnie rozczarowała.

Jaka ta książka jest dobra! Fakt, wymaga skupienia przy czytaniu, język się ciężki ale tutaj bardzo mi pasuje, wręcz poprawia efekt przy czytaniu. Wizja świata przedstawiona w książce jest przedstawiona w bardzo dobry sposób, wręcz realny lub możliwy do wyobrażenia w najbliższej przyszłości przy sprzyjających warunkach :)

Na półkach: , , , ,

„My” to bardzo interesująca, ale i nieco męcząca historia. Uciążliwy był (choć spójny) styl i język, bowiem jest zawiły i toporny. Nad tą książką trzeba się skupić, zatrzymywać się na dłużej przy niektórych fragmentach, zdaniach. Ale uważam, że było warto. Przedstawienie systemu i jego praw pomysłowe, przestrzegające przed totalitaryzmem, skłania do refleksji i zawiera wiele uniwersalnych prawd. To była bardzo dobra i interesująca lektura, choć nie wywołała we mnie takich silnych i miażdżących emocji jak Orwell czy Huxley. Pomimo uciążliwego stylu historia jest wciągająca, trafna, spójna i uniwersalna. Warto znać.

Fabuła trochę za bardzo wpada w romansidło, ale jako pionierska antyutopia powieść jest całkiem udana. Rozterki racjonalnego inżyniera nad problemem duszy nierozwiązywalne po dziś dzień. Totalitaryzm z pomysłami jakich nie było nawet u Orwella. Język i styl trochę zawiłe. Obyczajowa futurologia niezbyt celnie przewidującą zmiany (społeczeństwo u Zamiatina jest w sumie dość konserwatywne obyczajowo), ale przez to dość zabawne. Da się to czytać.

Miłośnik futurologii znajdzie tu dziesiątki idei, które pojawiły się w późniejszej literaturze i filmie. Świat przedstawiony w "My" dołącza do kanonu alternatywnych społeczeństw i systemów politycznych przedstawionych nie tylko w klasyku "1984" ale również w pozycjach jak Matrix, Wioska, Truman Show, Opowieści podręcznej itp. Alternatywnych? Czy to dobre słowo, w czasach kiedy na świecie mamy partie hołubiące idei Państwa Jedynego, budującego Zielony Mur, a media jak Gazeta Państwowa prezentują relacje z Dnia Jednomyślność? Tylko czekać jak władze ogłoszą, że osoby o innych niż on poglądach powinni być skierowane do Maszyny Dobroczynności* celem przyśpieszenia śmierci.

W tle również historia namiętności, której nawet Doskonałemu systemowi nie udaje się zgasić.

Szacunku do lektury nabieram więcej, kiedy uwzględnię fakt że powstała na początku XX wieku, w czasie rodzącego się komunizmu, demokracji i raczkującej nauki zarządzania.

Mimo podziału lektury na krótkie rozdziały i nie złożone zdania, ciężko zachować skupienie, ale warto!

Niezwykle ciężka i męcząca pozycja.
Cała książka jest swego rodzaju dziennikiem głównego bohatera, który jest inżynierem, matematykiem, generalnie umysłem ścisłym. Skąd więc u niego taka poetyckość słów pisanych w konspektach? Dodatkowo przesadnie nadużywane wielokropki czy myślniki w dialogach sprawiły, że nie do końca wiedziałem co się tak naprawdę dzieje. W pewnym momencie nie mogłem zdzierżyć już także jego porównań wszystkiego do dosłownie wszystkiego. Często gubiłem się w historii nie wiedząc czy to, o czym pisze Δ-503 działo się kiedyś, teraz, czy może był to wymysł jego głowy.
Nie jestem fanem głębokich rozważań filozoficznych i być może dlatego ta powieść nie przemówiła do mnie w takim stopniu. Sama fabuła jest dość interesująca i ma potencjał. Czytając antyutopię/dystopię pragnę wejść w uniwersum całym sobą. Poczuć ciężar realiów tamtego świata. Natomiast ta lektura oferuje wejście do umysłów bohaterów oferując karuzelę emocjonalną, czasami aż wywołującą wymioty.
W przyszłości wrócę do tej pozycji z pewnością, kiedy zmieni mi się spojrzenie na świat, może wtedy docenię „My” Zamiatina.

Niezwykle ciężka i męcząca pozycja.

Nudna książka, którą promuje się twierdzeniami typu, że na jej podstawie Orwell napisał później "Rok 1984". Nie zgadzam się z tym twierdzeniem, o czym możecie posłuchać tutaj:

książka jest ciężka, filozoficzna, zagmatwana. Skupia się na emocjach nie na wydarzeniach. I może dlatego, pomimo blisko 100 lat jest ciągle aktualna