Katyń 1940-2020. Zbrodnia kłamstwo pamięć.

Okładka książki Katyń 1940-2020. Zbrodnia kłamstwo pamięć.
Sławomir KalbarczykWitold Wasilewski Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu historia
103 str. 1 godz. 43 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
103
Czas czytania
1 godz. 43 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380988569
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1086
753

Na półkach: , ,

"[...]nikt z nas nie przeżyje. Prędzej czy później nas rozstrzelają [...]"- tak mówił zamordowany potem w katyńskim lesie gen. Mieczysław Smorawiński do towarzysza niewoli w czasie ich pobytu w obozie NKWD w Kozielsku.

Broszura "Katyń 1940-2020. Zbrodnia. Kłamstwo. Pamięć" to zbiór czterech artykułów, w których odnajdziemy uporządkowane treści dotyczące zbrodni na uwięzionych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. O ile w odniesieniu do samej zbrodni zawarty materiał w pierwszym artykule Sławomira Kalbarczyka zasadniczo nie wnosi wiele nowego ponad to, co dotychczas zebrano w literaturze, to kolejne rozdziały dotykają już materii, nad którą historycy pracują intensywnie po zmianach politycznych w 89 roku mając szerszy dostęp do dokumentacji.

Szczególnie polecić należy artykuł "Śledztwo katyńskie i jego perspektywy". Odkąd ster władzy w Rosji przejął Putin polityka historyczna tego kraju przypomina najgorsze lata propagandy stalinowskiej. Prowadzone od listopada 2004 roku (!) działania polskich prokuratorów natrafiają na zmowę milczenia organów rosyjskich, podobnie zresztą jak i białoruskich.

W polskiej historiografii już zakotwiczyło pojęcie "anty-Katyń", czyli propagandowe treści rosyjskie sugerujące masowe mordy dokonywane przez Polaków na jeńcach radzieckich w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Retoryka "anty-Katynia" czyni Piłsudskiego założycielem obozów koncentracyjnych i zbrodniarzem niczym nie różniącym się od Stalina, a oddani Putinowi historycy udostępniają rzekome druty kolczaste, którymi obozy dla czerwonoarmistów miały być otoczone.

Propaganda PRL-u na usługach Moskwy w myśl teorii Goebbelsa, że kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą, nie przyniosła należytych efektów. A uruchomiono wszystko, co możliwe, od SB i cenzury, na mszach św. kończąc, by przekonać o winie Niemców. O Katyniu wiedzieli niemal wszyscy, chociaż tylko najbardziej zdeterminowani mieli siłę, by przez dekady demonstrować prawdę i odwagę, by odbierać za nią ciosy. Pomyśleć, że jeszcze w styczniu 1989 roku "nieustaleni sprawcy" zamordowali jednego z tych odważnych, nieustająco kultywującego pamięc o Katyniu. Przeinaczanie historii wydaje się łatwe, mając za sobą cały aparat przemocy i propagandy oraz, co także należy zaznaczyć, bardzo wstrzemięźliwe w tej materii działania aliantów zachodnich, najpierw nie zamierzających tracić sojusznika przeciw III Rzeszy, a potem obawiających się niepotrzebnych napięć z ZSRR.

Prawda zwyciężyła, ale Putin robi dziś wszystko, by ją znów przemilczeć, a do dnia dzisiejszego nikt formalnie nie osądził zbrodni katyńskiej na forum międzynarodowym.

Broszura, znakomita merytorycznie, zwięzła w treści, a jednocześnie wzbogacona materiałami źródłowymi i zdjęciami dokumentalnymi idealnie nadaje się do wykorzystania w szkole. Polecam pasjonatom i nauczycielom historii.

"[...]nikt z nas nie przeżyje. Prędzej czy później nas rozstrzelają [...]"- tak mówił zamordowany potem w katyńskim lesie gen. Mieczysław Smorawiński do towarzysza niewoli w czasie ich pobytu w obozie NKWD w Kozielsku.

Broszura "Katyń 1940-2020. Zbrodnia. Kłamstwo. Pamięć" to zbiór czterech artykułów, w których odnajdziemy uporządkowane treści dotyczące zbrodni na...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Katyń 1940-2020. Zbrodnia kłamstwo pamięć.


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd